Переглядів: 866

Не відставайте від життя!

(Пам’ятка для населення)

Таким є гасло цьогорічного Європейського тижня імунізації (24—30 квітня). Ця ініціатива спрямована на підвищення рівня інформованості та знань про керовані інфекції, переваги імунізації. Саме імунізація щороку дозволяє зберегти від двох до трьох мільйонів людських життів.

Сьогодні інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник складає понад 60%. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності в цілому.

Для нашої держави питання імунопрофілактики нині залишається одним із найважливіших. Для успішної боротьби із інфек-ційними недугами в Україні за-проваджена та діє Загальнодержавна програма з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007—2015 роки.

В Україні запроваджено всі складові державної політики щодо імунопрофілактики, а саме: законодавче підґрунтя, державна програма, Національний календар, стабільне, хоча все ще недостатнє фінансування з державного бюджету; налагоджено систему контролю за імунізацією (система розслідування несприятливих подій після імунізації — будь-яке порушення у стані здоров’я протягом 30 днів після вакцинації); контроль якості за вакцинами; постійне безперервне навчання медичних працівників з основних питань вакцинації, також створено науково-технічну групу з імунізації (експерти, не залежні від МОЗ).

У нашій державі діє Національний календар профілактичних щеплень, який за останні два десятиліття переглядався п’ять разів. Такий календар для будь-якої країни є основою основ для проведення ефективної рутинної вакцинації. При цьому Україна залишається серед тих держав, що налічують найменше інфекцій, а саме 10, профілактика яких підлягає обов’язковій імунізації (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберку-льоз, гепатит В, краснуха та гемо-фільна інфекція). Для прикладу: у США до Національного календаря щеплень включено 16 інфекцій, у Швейцарії — 14, Німеччині — 13, Австрії — 17 інфекційних недуг. Такі календарі переглядаються за потребою (епідситуація в країні, рекомендація ВООЗ) та ґрунтуються на основі доказової медицини й висновків науковців.

Як інформує МОЗ України, з метою покращення системи імунопрофілактики спільно з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), Європейським та Американськими центрами з контролю та профілактики захворювань проведена оцінка нашої Національної програми з імунізації. У звітах експертів місії відзначено, що календар профі-лактичних щеплень в Україні відповідає європейським стандартам. Водночас, на їхню думку, важливим напрямком його вдосконалення є подальше розширення кількості інфекцій, для профі-лактики яких можливе застосування вакцин.

Охоплення імунізацією серед населення ЄС, за інформацією представника ВООЗ, в середньому складає 90—95%. Неправильне ж сприйняття імунізації, зокрема через публікації в ЗМІ, призводить до великої кількості людських втрат, інвалідності та фінансових збитків для багатьох держав. Для нашої країни також. Антивакцинальні настрої в суспільстві, що впливають на рівень охоплення, є надзвичайно небезпечними.

Імунізація, переконують медики-практики, — це дієвий засіб збереження здоров’я нації, за який необхідно триматися.

Є, скажімо, така група хвороб — hib-інфекції. Якщо не зробити щеплення, то співвідношення ускладнень від цієї хвороби складе 1 до 20, тобто із 20 дітей, які захворіли на цю інфекцію, в одного відбуваються серйозні ускладнення. А якщо проімунізувати дитину проти цих інфекцій, то ус-кладнень не настає зовсім, навіть якщо вона зустрінеться з дітьми, які хворі на цю інфекцію.

Ще приклад. Якщо нещеплені діти хворіють на кір, то в 1 з 20 розвивається тяжка форма пневмонії, а після вакцинування таке ускладнення може виникнути хіба що в одному з мільйона випадків.

Щороку в світі помирає три мільйони нещеплених дітей вна-слідок інфекційних захворювань, проти яких є вакцини. Тобто цих дітей можна було захистити. В Україні від інфекційних хвороб гине близько 300 дітей щороку, хоча цих смертей також можна було б уникнути, якби вони були вакцинованими.

Критична кількість невакцинованих громадян може призвести до епідемічного спалаху інфекції. Високого рівня охоплення щепленнями можна досягти, з одного боку, при достатньому рівні забезпечення імунобіологічними препаратами та відповідального ставлення населення до свого здоров’я, з іншого — за допомогою об’єктивної інформаційної кампанії, скерованої на формування довіри у громадян до імунопрофілактики.

Тож беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є, передусім, небайдужість батьків до здоров’я їхніх дітей та розуміння важливості вакцинації. Адже лише вчасне проходження імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе та уважне ставлення до самопочуття дитини гарантує їй право на здорове й тривале життя.

За матеріалами обласного центру здоров’я.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net