Переглядів: 2283

Підступний невус

Мода на родимки була в далекому XIII столітті: жінки, що не мали їх, ставили собі на обличчі штучні мушки. А вже в XV столітті родимки вважалися мітками диявола, а їх власниці переслідувалися інквізицією. У сучасному світі деякі види родимок вважаються не тільки естетичним дефектом, але й тривожним сигналом — одним із симптомів небезпечного онкологічного захворювання — меланоми.

Родимки (або невуси) зазвичай з’являються в дитинстві чи в підлітковому віці, а також під час вагітності. Причина їх появи — переміщення меланоцитів (пігментних клітин) з глибини тканин до поверхні шкіри. Спочатку родимки є доброякісними утвореннями, які абсолютно нешкідливі. Проте з віком, під впливом зовнішніх факторів, доброякісне утворення може переродитися в найнебезпечніший різновид раку шкіри — меланому. Її підступність полягає в тому, що вона здатна непомітно для пацієнта розвиватися в поверхневих шарах шкіри від 5 до 50 років. Оскільки клітини в ділянці родимки недостатньо міцно пов’язані одна з одною, злоякісні клітини можуть «відриватися» від основної маси пухлини і розноситися по всьому організму, утворюючи метастази в життєво важливих органах.

Коли ж починати хвилюватися? На думку фахівців, щоб спровокувати переродження невуса в меланому, як правило, потрібен певний зовнішній подразник, найнебезпечніший з яких — сонце. Ультрафіолетове випромінювання у великих дозах вражає ядро пігментної клітини, порушуючи процес її відмирання. У результаті такі клітини змушені перероджуватися, накопичуючись й утворюючи пухлину. Тому, якщо на шкірі є родимки, перебування на сонці краще обмежити, а самі родимки під час засмаги, по можливості, приховувати під одягом. Особливо це стосується вагітних жінок, оскільки під час гормональної перебудови організму відбуваються серйозні зміни в клітинах шкіри, що в кілька разів збільшує ризик.

Спровокувати процес переро-дження родимки також можуть механічні травми, особливо систематичні, які часто трапляються, наприклад, при голінні, розтиранні мочалкою. Ознаками переродження родимки є такі симптоми:

— зміна кольору невуса (збільшення або зменшення пігментації, нерівномірне забарвлення, утворення темного або червоного кільця навколо родимки);

— лущення, свербіж, печіння, поколювання;

— розмитість контурів родимки;

— збільшення родимки в роз-мірах, її ущільнення;

— поява тріщин, кровоточивість.

Якщо у вас з’явилася хоча б одна з цих ознак, необхідно терміново відвідати лікаря-онколога. Адже правильне і своєчасне лікування захистить від такого небезпечного захворювання, як рак шкіри.

Часто люди запитують: краще видаляти чи не видаляти? Фахівці вважають, що єдиним способом лікування невуса, який почав «мутацію», є повне його видалення. У даний час існують різні методи видалення родимок — хірургічна операція, рідкий азот, електрокоагулятор, лазер. Який саме метод обрати, залежить від конкретної ситуації.

Лазерна хірургія вважається найсучаснішим способом, оскільки промінь лазера не ріже шкіру і впливає направлено тільки на пігментовані клітини. Крім того, лазер дозволяє тромбувати дрібні судини, попереджуючи цим можливе метастазування. Процедура є швидкою і безболісною для пацієнта. Теоретично використання лазера дозволяє уникнути рубців після операції і повністю видалити невус та запобігти його повторній появі. Однак тут дуже важлива кваліфікація фахівця, ос-кільки у невмілих руках лазер може залишити на шкірі глибокі рубці.

Електрокоагуляція проводиться спеціальним приладом — такою собі петлею, що нагрівається за допомогою електричного струму до певної температури. Петля розміщується навколо невуса, й уражена ділянка повністю «випалюється». Мінусом цього методу є те, що після нього протягом 1—2 тижнів залишається кірочка, як після опіку. Якщо втручання було глибоким, може залишитися рубець. Плюсом методу є можливість відразу після процедури відправити видалені тканини на додатковий аналіз.

Кріодеструкція (використання рідкого азоту) — цей метод найчастіше використовується для видалення бородавок. Але, на думку багатьох фахівців, рідкий азот не кращий спосіб видалення родимок, оскільки визначити ділянку дії азоту дуже складно. При недостатній дії родимка повністю не видалиться, а при надмірній — залишиться рубець.

Хірургічне видалення родимок — традиційний метод, який за-стосовують, коли необхідно видалити обширне доброякісне

утворення (від 3 до 5 см). Ця процедура проводиться під місцевою анестезією, після операції накладаються шви. Після видалення родимки необхідно суворо дотримуватися усіх вказівок лікаря. Як правило, медики рекомендують обробляти утворену кірочку антисептиками і в жодному разі не здирати її, оскільки це може призвести до утворення рубця. Також не можна мочити кірочку та користуватися декоративною косметикою на ураженій ділянці протягом кількох днів. Й обов’язково потрібно захистити місце видалення родимки від УФ-променів: скоротити до мінімуму перебування на сонці протягом двох тижнів, використовувати крем із максимальним ступенем захисту.

А що робити зі «здоровими» родимками? Якщо родимка не ви-кликає стурбованості, то не варто її видаляти лише з метою профі-лактики. Якщо ж це естетична проблема — потрібно не боятися її вирішити. Головне, вибрати хорошу клініку і досвідченого фахівця.

Підготувала
Тетяна ДЕЛІМАРСЬКА.
«Укрінформ».

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net