Хроніка відчуттів, або Євромайдан очима українських письменників
Нещодавно в одеській «Книгарні-Кав’ярні» (вул. Катерининська, 77) видавництво «Дискурс» презентувало книгу, яка точно нікого не залишить байдужим. Її назва така ж болюча, як і сьогоднішня ситуація в країні — «Євромайдан. Хроніка відчуттів».
До збірки увійшли есе популярних українських письменників Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука, Тараса Прохаська та Івана Ципердюка, написані за останні три місяці. Відомі автори поділилися польовими враженнями від трагічних і водночас героїчних подій зимових місяців 2013—2014 років. Перед читачами постає Євромайдан пережитий, відчутий, вплетений у долю цілого народу і кожного українця зокрема, переданий майстрами художнього слова, безпосередніми його учасниками та свідками.
— Це не тексти, які писалися спеціально для цієї книжки, або які писалися поспіхом після революції, вони писалися упродовж всього Євромайдану, — за-значив упорядник видання, письменник, керівник літературної агенції «Discursus» Василь Карп’юк. — Автори весь цей час реагували на події Майдану авторськими колонками й есе в своїх блогах, на сторінках україномовних видань та відомих інтернет-порталах. Зокрема, це газета «Галицький кореспондент» та сайт «ТСН». Там вони писали свої враження від побаченого, роздуми над подіями в державі, власні думки щодо того всього. Мені, як читачеві, коли я переглядав всі ці сайти з публіка-ціями, стало важливим, щоб усе це було зафіксовано. Бо зараз зайти в Інтернет і читати публікації за листопад—грудень якось надто марудна справа. Тому всі ці тексти ми зібрали в нашому виданні. Якоюсь мірою вони репрезентують загалом погляди населення України в цей період. Це не є погляд вже після того всього, коли можна подивитися зверху й оцінити те все — чи то було добре, чи погано. Тут видно навіть, як змінювалася думка самих авторів впродовж деякого часу. Скоро все це стане історією».
Важливо й те, що книга не подає якоїсь документалістики, не написана академічною, складною мовою. Це книга емоцій. «Наші відчуття, погляди і реакції на речі довкола змінюються щохвилини. Завтра ми думатимемо не так, як сьогодні чи вчора. Дуже важливо зафіксувати наші емоції саме тут і зараз. Не писати про ті події з погляду якоїсь відстані. Саме цю проблему вирішує збірка «Євромайдан. Хроніка відчуттів». Кожен текст наприкінці має дату публікації, цим самим ми можемо прослідкувати, на яку саме подію ця реакція», — пояснив Василь Карп’юк. Книга вже розповсюджена Україною: її презентацію побачили в Івано-Франківську, Одесі, Києві, Дніпропетровську, Харкові, а скоро побачать й у Львові (17 квітня). «Дуже важливим є діалог між містами України. Ми живемо і не знаємо, наскільки багато людей, які вірять і готові жертвувати своїм життям заради ідей і майбутнього нашої Батьківщини, що є не зрозумілим декому. Я вірю, що ми, збираючись на такі-ось презентації, купуючи ці книжки, піднімаючи наші стяги, — ми єднаємося», — зауважив молодий письменник з Миколаєва Євген Мехеда.
Сама збірка невеличка — лише 156 сторінок. Але кожна з них вартує за двісті. На обкладинці зображена дівчина, яка навіть із зав’язаними очима таки зшиває національний прапор червоною ниткою, що символізує цілісність України за будь-яких обставин. Ідея обкладинки — Оксани Галушки. В кінці видання подано хронологію основних етапів Євромайдану (21.11.2013 — 22.02.2014). «Це допомагає згадати все, що з дня на день ми відчували, але забули. Книжка дає можливість згадати те, що стерлося з пам’яті протягом цих місяців», — зазначив упорядник.
Закінчується видання символічно — усуненням від влади Януковича (як одна з основних вимог Євромайдану). «Субота, 22 лютого 2014 року. Зник Віктор Янукович. Резиденцію президента в Межигір’ї відкрили для відвідувачів. Верховна Рада обрала нового спікера, відновила дію Конституції 2004 року, усунула Віктора Януковича з посади Президента України. Ціна перемоги — щонайменше 101 вбитий активіст», — подано в хроніці книги.
Останнє есе також присвячене «Янику». Юрій Винничук написав «Голос із потойбіччя (сценарій фільму жахів)». На двох сторінках описано кошмарні снови-діння втікача-президента. З радістю поділимося ним із нашими читачами аби нагадати — багаті теж плачуть і кожному катюзі воздасться по заслузі.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Юрій Винничук, «Голос із потойбіччя (Сценарій фільму жахів)»:
«Сідає у позолочене крісло, зручно вмощується, випиває склянку «хеннесі» і стріляє собі двічі в голову.
Звук пострілу вибухає у його голові, і... він з криком прокидається.
Панічно роззирається на боки. Що це? Біля його ліжка стоять два мордовороти в чорних костюмах. Морди доволі знайомі. Де він їх раніше бачив? О, та це ж його охорона! Один із них каже: «Пращальнає пісьмо уже напісана. Сабєрітєсь і сдєлайтє то, что ат вас ажидают!» І тут лише він помічає, що в одного з них у руках тарілочка, а на тарілочці револьвер. З воронованої сталі.
«Нє-ет! Ні за что!» — кричить він, накрившись ковдрою з головою, і... знову прокидається.
Важко зітхає. Протирає очі і бачить Гепу з удавкою. Гепа лагідно усміхається і підморгує: «Ета савсєм нє больна. Єщьо нікто нє жалавался. А ви і так уже історія». І підступає ближче. Допа тримає за ноги.
Він шарпається, розмахує руками, кричить і... знову прокидається.
Перед ним Ганця зі склянкою якоїсь мутної рідини. У неї добре співчутливе обличчя. Чорна хустина на голові. «Випийте, вам стане легше», — каже вона ніжним материнським голосом. Але її усмішка не ви-кликає довір’я. Чиїсь руки стискають йому голову, а між зуби запихають лезо позолоченої шаблі. Він уже не кричить, а харчить, як впольований не так давно кабан.
І... знову прокидається...
Панічно крутить головою. Де він? Полегшено зітхає — він вдома. Двері відчиняються, заходить Люся. В одній руці якісь пігулки, в другій склянка з водою. «Любімий! Сдєлаєм ета вмєстє». Він вкривається холодним потом: «Нє-ет, ні за што! Тока нє с табой! Тока нє с табой!».
І... знову прокидається. В суцільній темряві. Пробує підвестися і вдаряється головою у щось тверде. Обмацує руками. Він у якомусь ящику. Запах сирості. Хоче кричати, але раптом усвідомлює, що таким чином може забракнути кисню. Дзвонить мобілка. Добуває її з кишені і прикладає до вуха. Чути шурхіт, шелест, а потім голос: «Батя, ми стараємся».
«А-а-а-а!» — кричить він і... знову прокидається.
І так без кінця. І так без кінця. І так без кінця...»
(Публікація на сайті «ТСН» від 24 лютого 2014 року).
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206