№ 16 (21487) четвер 27 лютого 2014 року

Переглядів: 2700

Небесна сотня

/_f/2014/016.jpg

Вони поклали життя за кожного з нас

Список загиблих Героїв України

Цей список загиблих учасників акцій протесту в Україні у грудні 2013 — лютому 2014 року, які публічно названі «Небесною сотнею», складений на основі даних, зібраних «Євромайданом SOS», МОЗ, МВС, медиками Майдану, журналістами «Радіо Свобода» та інших ЗМІ. Список, на жаль, не є повним, бо ще не всіх полеглих ідентифіковано, не всі тіла (чи їх рештки) знайдено...

Загиблі під час подій на Грушевського

Вербицький Юрій, 50 років, науковий співробітник відділу сей-смічності Карпатського відділення Інституту геофізики НАН України, активіст Євромайдану зі Львова. Його викрали 21 січня разом з активістом Ігорем Луценком з Олександрівської лікарні в Києві. Наступного дня тіло Юрія Вербицького, понівечене внаслідок жахливих катувань, зі зв’язаними скотчем руками, виявили у лісі під Києвом. У МВС заявили, що Юрій Вербицький помер «від переохолодження, а тілесні ушкодження, які він отримав, не пов’язані зі смертю».

Переглядів: 782

Ви хотіли жити і кохати...

Ви хотіли жити і кохати,
Працювати в місті чи в селі.
Але зло прийшло у кожну хату.
І постало пекло на землі.
А коли не стало сил терпіти,
Як з людей знущається пахан,
Ви сказали: «Так не можна жити!»
І прийшли з протестом на Майдан.

Переглядів: 782

Старт президентської гонки

25 лютого на підставі ухвали Верховної Ради в Україні почалася виборча кампанія з дострокових президентських виборів, призначених на 25 травня.

ЦВК оприлюднила календарний план основних орга-нізаційних заходів щодо підготовки і проведення виборів. Згідно з цим планом, 25 лютого почалося висунення кандидатів у президенти, яке триватиме до 30 березня.

Переглядів: 734

У міжнародному розшуку

Екс-президента України Віктора Януковича, а також екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка оголошено в міжнародний розшук. Цим займається окрема слідчо-оперативна група. Про це повідомив у четвер журналістам в.о. генпрокурора Олег Махніцький.

Водночас, як повідомляє «Українська правда», посадовець не зміг назвати ймовірного місця перебування Януковича. Зі свого боку перший заступник в.о. генпрокурора Микола Голомша повідомив, що, за інформацією ГПУ, Янукович досі перебуває на території України.

Переглядів: 760

Це – пряме втручання

Екс-президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко заявили, що Росія вдалася до прямого втручання у політичне життя Криму, тоді як має бути гарантом суверенітету України відповідно до міжнародних угод.

«Політична криза в Україні, яка розгорнулася наприкінці листопада минулого року, тільки робить перші кроки до свого вирішення», — цитує «Українська правда» заяву трьох президентів. Формування нової більшості у Верховній Раді, відновлення Конституції 2004 року, реформування уряду, правоохоронної та судової систем, покарання організаторів і виконавців убивств протестувальників — необхідні для нормалізації життя в Україні, підкреслюють автори заяви. «Однак це лише початок дуже складного процесу глибоких, демократичних перетворень, політичних та економічних реформ», — зазначають вони і наголошують, що «в жодному разі не можна порушити демократичні норми».

Переглядів: 685

Навіть у Росії визнали брехню

Громадська колегія зі скарг на пресу Росії назвала програму Дмитра Кисельова про Євромайдан пропагандою, визнавши наявність грубих порушень журналістської етики в сюжеті «Украинское вече», який вийшов у програмі «Вести недели» 8 грудня 2013 року.

Зі скаргою на програму «Вести недели» та її ведучого Дмитра Кисельова звернулася українська Комісія з журналістської етики під головуванням Володимира Мостового, звернувши увагу на те, що сюжети Дмитра Кисельова відзначаються тенденційно підібраним відео-рядом та вирваними з контексту синхронами і суперечать професійній та чесній журналістиці.

Переглядів: 693

З відповідальністю перед земляками

«Я можу чітко сказати, що прийшов на посаду голови регіону легітимним способом, і покину її так само. Є виконуючий обов’язки Президента України, Олександр Турчинов, і це питання повністю в його владі. Якщо буде прийнято рішення, я покину пост і передам повноваження. Зараз я несу відповідальність перед своїми земляками. Я прийшов сюди працювати, і мені ні за що не соромно. Але якщо мені скажуть піти, я піду. До цього моменту робити якісь заяви — безвідповідально», — висловив свою позицію голова Одеської ОДА Микола Скорик.

Свою позицію він оприлюднив від час зустрічі з представниками партій і громадських організацій ре-гіону, на якій було підписано угоду про зобов’язання перед територіальними громадами Одеської області.

Переглядів: 700

Соціальна допомога має бути персоніфікованою

Тривають зустрічі керівників області з представниками місцевих друкованих засобів масової інформації. Цими днями із журналістами спілкувався заступник голови облдержадміністрації Сергій Калинчук, який координує так званий гуманітарний сектор. Тож розмова була довкруж питань охорони здоров’я, соціальної сфери, якими сьогодні живе й переймається громада.

Заступник голови ОДА висловив своє бачення суспільно-по-літичних процесів, які відбуваються зараз у країні. Він наголосив на тому, що керівництво Одещини докладає максимум зусиль для утримання миру і спокою в регіоні. Проте, зазначив, події, які нині переживає суспільство, впливають і на нашу область, адже від соціально-політичної ситуації в державі залежить і економіка, а відтак і благополуччя кожної окремої людини. Люди, сказав, побоюються того, що політична напруга переросте в соціальний колапс, що перестануть виплачувати пенсії, заробітні плати.

Переглядів: 940

Народження нації

Нація — це спільність долі, «чуття єдиної родини», це єдність у розмаїтті, це спільнота, що усвідомлює не лише власну окремішність, особливість, а й тісний взаємозв’язок усіх людей, що належать до цієї нації. Саме усвідомлення спільності долі надає натхнення і стимули для розвитку особистості та суспільства.

Марксистська теза «Суспільне буття визначає суспільну свідомість» є хибною, оскільки збіднює соціальне життя, робить вторинним головний імпульс розвитку — свідомість людини. Єдність буття та свідомості притаманна тваринам й робить тваринним життя людей, завдає удару по творчому потенціалу людства. Саме завдяки мисленню та діяльності креативних особистостей відбувається прогрес суспільства, збільшується духовний та матеріальний потенціал нації.

Переглядів: 961

«Це... наш найближчий земляк»

Для багатьох знавців творчості Шевченка добре відоме прізвище Лебединцевих, яке тісно пов’язане і з Одесою.

Брати Петро і Феофан Лебединцеви підтримували тісні зв’язки з Тарасом Григоровичем під час його відвідин України. Про зустрічі зі своїм знаменитим земляком вони залишили спогади. Ось одна з цитат, де Петро Гаврилович згадує: «це… наш найближчий земляк, який був відомий нам ще в той час, коли ніхто не міг розгледіти в ньому великого поета і коли він був просто «наймитчуком» у о. Григорія Кошиця, приходського свого пастиря, і поганяв його булану кобилу».

Переглядів: 774

Такий музей таки на часі

Як писали нещодавно «Чорноморські новини» (див. газету за 15 лютого), «Шевченко пов’язаний з нашим містом багатьма мотивами, про які годиться говорити окремо». Отож, долучаючись до слушної пропозиції Тараса Максим’юка, висловленої у статті «Щоб постав в Одесі «Тарасів Дім», хочу додати ще дещо.

І тут виникає логічне запитання: чи їздив малий Тарас Шевченко на батьковому чумацькому возі до Одеси? Про це все ще сперечаються історики літератури, краєзнавці, бо ні світлин, ні письмових згадок про це не віднайдено. Поки що. Та це, можливо, не так і принципово. Важливіше те, що твори та ідеї Великого Кобзаря знайшли палких прихильників у місті біля моря, куди приїздили й проживали чимало товаришів та близьких друзів Шевченка — Яків де Бальмен, Варвара Рєпніна, Андрій Лизогуб, Микола Савич, Микола Костомаров, Микола Гулак… Саме з Одеси до Шевченка в далеке й суворе Зауралля та на півострів Мангишлак надходили співчутливі листи, книги, малярське приладдя.

Переглядів: 819

«Кобзар», що пройшов крізь війну

Встане Україна
І розвіє тьму неволі,
Світ правди засвітить,
І помоляться на волі
Невольничі діти.
Т.Г. ШЕВЧЕНКО
.

У нашій сім’ї зберігається як реліквія «Кобзар» Тараса Шевченка, який батько привіз у 1945 році, повернувшись з війни. Зранена, як і батько, книга починається з 20-ї сторінки, перші 19 загубилися на фронтових дорогах.

Переглядів: 6304

Іван НЄНОВ. Яшулі урус

Новела

Це було восени 1850 року… До Новопетровської фортеці, що на Мангишлацькому півострові, з Гур’єва Каспієм плив поштовий човен. Упродовж усієї подорожі у спину дув холодний штормовий вітер. А пасажиром човна був непримиренний поет Тарас Шевченко, якого після трьох років в’язниці за розпорядженням царя (із забороною писати й малювати) перевели на нове місце заслання. Лівою рукою поет притримував торбину, а правою стискав гілочку верби. Її він знайшов дорогою до пристані на єдиній тоді вулиці Гур’єва.

Переглядів: 721

Графічна Шевченкіана Олени Дацьо

Виставку творів молодої мисткині Олени Дацьо, вихованки Одеського художнього училища ім. М.Б. Грекова, нині розгорнуто у головному читальному залі ОННБ ім. М.Горького. Вона присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка.

У традиційному розумінні, це незвичні твори, виконані в техніці малюнка, колажу та комп’ютерної графіки. Перш ніж описувати виставку, варто нагадати, що заявила Олена про себе дипломною серією робіт за творчістю Ф. Кафки. Оригінальність, осягнення екзистенційної суті творчості чесько-австрійського письменника з його граничним індивідуалізмом і тра-гізмом у трактуванні художниці привернули увагу спеціалістів. Спершу захист диплома, а згодом виставка цієї серії в галереї «Жовті велетні» в Одеському художньому музеї мали широкий резонанс. Згадана серія стала дебютною й у віртуальній галереї «На Херсонській» — проекті, що популяризує сучасне мистецтво на сайті бібліотеки. Серед інших подібних серій мисткині є роботи, присвячені літературній творчості І. Буніна, поезії російської пізньої «Срібної доби» — О. Блока, А. Ахматової, М. Цветаєвої, що є виявом полікультурності авторки з її пріоритетом свободи особистості.

Переглядів: 1107

Катакомби: між берегами часу

В Одесі не знайти компетентнішого дослідника місцевих катакомб, ніж Костянтин ПРОНІН. Він очолював експедицію «Пошук», яка попервах була створена для дослідження історії партизанського руху, але згодом перейшла до вивчення безпосередньо катакомб, працював експертом з питань будівництва на територіях з підземними порожнинами, а нині завідує підземним геологічним музеєм «Одеські катакомби» Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

Понад 3,7 мільйона років тому:
мастодонти, тигри і компанія

— Костянтине Костянтиновичу, дозвольте розпочати розмову з доісторичних знахідок у підземеллі Одеси. Доводилося читати, що в катакомбах були виявлені рештки таких викопних ссавців, як мастодонт і шаблезубий тигр. Це збуджує уяву. Виходить, що в давні часи звірі вільно прогулювалися морським узбережжям, і відпочивати тут, принаймні диким способом, було, жартома кажучи, дуже небезпечно. Що б ви сказали з цього приводу?

Переглядів: 618

Негода «вдарила» по дротах та опорах

В Одеській області збитки, завдані стихією електричним мережам, за попередніми підрахунками, вже перевищили 62 мільйони гривень.

— Це при тому, що всі збитки остаточно ще не підраховані, — підкреслюють у прес-службі енергопостачальної компанії «Одесаобленерго». — Стихія — налипання мокрого снігу, ожеледь та поривчастий вітер, що почалися 20—21 січня, завдали сильного удару по енергетичному господарству. Знеструмленими спочатку виявилися 214 населених пунктів в Одеській області...

Переглядів: 636

Земля сама винна в таненні льодовиків

На думку американських вчених, танення арктичного льоду і зменшення кількості сонячного світла на Землі багато в чому обумовлено тим, що наша планета втрачає своє альбедо, повідомляє http://telegraf.com.ua.

До такого висновку вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго прийшли в результаті аналізу даних спостережень за Арктикою із супутників NASA в період з 1979 по 2011 роки. Виявилося, що з 1970-х цей регіон потеплішав на два градуси, а площа льодів, які його покривають, зменшилася на 40%. Фахівці з’ясували, що впродовж кількох останніх років Земля стрімко втрачає своє альбедо, тобто здатність відбивати світло.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net