Переглядів: 4634

Били тому, що журналіст?

Комітет з питань свободи слова та інформації на позачерговому засіданні 3 грудня, що було присвячене розгляду питання про перешкоджання журналістській діяльності на Євромайдані в Києві, одноголосно прийняв рішення про звернення до міністра МВС з вимогою про його відставку та покарання очільника спецпідрозділу «Беркут», повідомляє «Телекритика».

Члени комітету, заслухавши представників Генпрокуратури та МВС, зазначили, що треба прискорити розслідування кримінальних проваджень щодо побитих журналістів та покарати винних.

Народний депутат Юрій Стець був обурений заявою начальника управління департаменту громадської безпеки МВС Олега Матвейцова про те, що треба ще довести, чи правоохоронці били журналістів.

«Журналістка «5-го каналу» зайшла в під’їзд і хотіла надати допомогу побитому оператору каналу «Євроньюс», якого побили «беркутівці» на Банковій 1 грудня. Слідом за нею забігли «беркутівці» і, незважаючи на її вигуки, що вона журналістка, незважаючи на те, що вона була в касці, на якій написано «5 канал», незважаючи на те, що у неї в руках був мікрофон, вони її почали бити. У вас діти є, дружина є? А якщо їх завтра так само поб’ють?» — емоційно запитав Стець.

Окрім звернення про відставку, голова комітету Микола Томенко запропонував створити робочу групу, до якої увійдуть депутати, представники прокуратури, міліції, журналісти та медіаюристи. За його словами, ця робоча група має щоденно контролювати хід розслідування кримінальних проваджень про побиття журналістів.

На початку засідання були присутні представники опозиції — Микола Томенко, Ігор Мірошниченко, Олена Кондратюк, Микола Княжицький, Рустам Раупов і Юрій Стець та член фракції Партії регіонів Олена Бондаренко. Але остання після заяви про те, що її машину обстріляли і вона вважає це політичним тиском, залишила засідання.

Тим часом подальший розвиток подій свідчить, швидше, про посилення тиску на журналістів і відсутність наміру карати тих, хто кийками гамселив людей, працівників ЗМІ та трощив їхню техніку. Так, за інформацією «Телекритики», Шевченківський райсуд міста Києва заарештував на два місяці дніпропетровського журналіста, співзасновника газети «Лица» Валерія Гарагуца. Йому інкримінують участь у масових заворушеннях біля Адміністрації Президента.

Як повідомили в прес-службі столичної прокуратури, суд обрав такий запобіжний захід (арешт) щодо всіх дев’ятьох підозрюваних, затриманих 1 грудня (як було видно з телерепортажів, хлопці, яким інкримінують важкий злочин, настільки понівечені «правоохоронцями», що навіть сидіти не могли на лаві підсудних. — Прим. «ЧН»). Таке рішення суд ухвалив, розглянувши клопотання слідчого у кримінальному прова­дженні, відкритому за ч. 1 ст. 294 КК України (масові заворушення, що супроводжувалися насильством, опором представникам влади із застосуванням зброї або інших предметів, які використовувалися як зброя).

Як зауважує «Телектритика» з посиланням на друзів Валерія Гарагуца, він приїхав до Києва з Дніпропетровська, щоб як журналіст і громадський діяч узяти участь у подіях, які відбувалися на Майдані. Після атаки «Беркута», коли журналіст надавав допомогу постраждалим, його жорстоко побили і затримали. Разом з іншими затриманими його відвезли до закритого міліцейського відділення Київської лікарні «швидкої допомоги». До них тривалий час не пускали адвоката, що було юридично зафіксовано.

Згодом Валерій Гарагуц у присутності адвокатів написав заяву про злочин: про незаконне затримання, перевищення службових повноважень, злочин проти свободи громадянина та про перешкоджання професійній журналістській діяльності. Заяву подали до Шевченківського районного відділення міліції. Але, як бачимо, суд вершать над ним, а не на над тими, хто бив, перешкоджав, перевищував...

Як відомо, Валерій Гарагуц не єдиний журналіст, якого по-звірячому били «беркутівці». Наразі є відомості про 52 медійників, у тому числі світових ЗМІ, яким проламано черепи, покалічено руки, знищено апаратуру. Якщо зважити, що, за офіційними даними, 1 грудня від дій силовиків постраждало 165 учасників акції протесту, то журналісти складають майже третину з цього числа, а відтак висновок про те, проти кого була спрямована основна агресія, напрошується сам за себе.

Ось як розповів про те, що довелося пережити, фотограф агенції УНІАН Євген Малолєтка (в результаті нападу бійців спецпідрозділу у нього зламана рука та розбита техніка): «Я знімав першу хвилю атаки «Беркута». Його співробітники побачили, що я веду зйомку, і вирішили «провести профілактику». Близько десяти чоловіків били мене палицями. Я кричав: «Преса» — з’ясувалося, цим лише зашкодив собі. Дісталося мені й за те, що я був у протигазі: «Ах, ти — преса в протигазі? Отримуй!» В результаті — зламана кістка на долоні, садна, забої... На моїх колег кидалися через те, що вони вели зйомки. Через це мені й розбили камеру навмисно. Хоча, загалом, ніхто не розбирався — били всіх, хто перебував поблизу Адміністрації Президента». Агентство УНІАН звернулося до Генеральної прокуратури з вимогою негайно розслідувати обставини нападу на журналістів та покарати винних.

Тим часом Генпрокурор виступив із заявою, у якій, зокрема, йдеться:

«...Люди на Майдані знаходилися законно. Це їх конститу­ційне право, і завдання правоохоронних органів полягало у тому, щоб забезпечити реалізацію цього права. Однак відбулися сутички, є постраждалі — значить, було порушено Закон.

Генеральна прокуратура проводить розслідування цього інциденту і, в першу чергу, правомірності застосування спецзасобів співробітниками правоохоронних органів, перевищення ними службових повноважень та провокаційних дій окремих груп людей, які були за спинами мирних громадян. На сьогоднішній день тривають допити, призначено низку судово-медичних експертиз. У Міністерстві внутрішніх справ завершуються службові перевірки. Їх результати також будуть ретельно досліджені слідчими прокуратури.

Що стосується подій 1 грудня на вулиці Банковій, то за фактами цих подій також розпочато кримінальне провадження. Проводяться всі необхідні слідчі дії.

Для того, щоб Генеральна прокуратура провела розслідування у повному обсязі, знадобиться певний час. А про перші результати можна буде говорити вже, я думаю, на початку наступного тижня.

У ході розслідування діям усіх учасників буде дана правова оцінка. Фіксується кожен факт порушення Закону. Хочу підкреслити: це в однаковій мірі стосується як правоохоронців, що перевищили службові повноваження, так і тих, хто провокував зіткнення.

Я ще раз звертаюся до всіх учасників і організаторів масових акцій: не порушуйте Закон, звільніть захоплені приміщення, не провокуйте сутички.

Окрема вимога до правоохоронців: мирні акції вашими зусиллями не повинні переростати у протистояння.

Я наголошую: будь-які прояви зневаги до Закону будуть мати відповідну правову оцінку. І без різниці, хто їх вчинив, оскільки Закон один для всіх!»

На жаль, поки що бачимо на лаві підсудних журналістів та учасників акції протесту (загалом уже відкрито 53 кримінальні провадження). Жодного силовика, причетного до побоїща, навіть не названо...

Учора, коли цей матеріал уже був готовий до друку, Національна спілка журналістів України виступила із заявою-обуренням щодо судилища над журналістом Валерієм Гарагуцом та запевнила, що надаватиме юридичний захист йому як жертві свавілля правоохоронців. Як повідомляє офіційний сайт НСЖУ, участь у судовому засіданні щодо обрання запобіжного заходу Валерієві Гарагуці брала головний юрисконсульт спілки Тетяна Котюжинська. Вона розповіла, що Гарагуцу охороняли п’ятеро міліціонерів з конвою, були присутні двоє прокурорів. «Така міра покарання була застосована щодо всіх 9 осіб, затриманих 1 грудня... Ухвали як «під копірку»… Слідчий — один на всіх. А найцікавіше, що саме зі ЗМІ правоохоронці дізналися, що 1 грудня біля АПУ сталися сутички, в яких взяли участь 300—500 осіб, з яких змогли затримати лише дев’ятьох, котрих точно упізнали два бійці… Все це яскраво описано в судових ухвалах по цих справах, — коментує абсурдність судового засідання Тетяна Котюжинська. — Всі затри­мані мають 5 днів на апеляцію. Одному викликали «швидку» в суд, їх доставили з 9-ї ранку в приміщення суду. Справи двох «лежачих», яким за медичними показниками призначені крапельниці, за словами їх рідних, розглядали через 10—14 годин після доставки. Це жахливе порушення прав людини на медичну допомогу… Родичі в розпачі».

«Національна спілка журналістів вважає, що ухвала суду про позбавлення Валерія Гарагуца є незаконною. Ми братимемо активну участь у поданні апеляційної скарги щодо рішення суду, оскільки журналіст стверджував, що він здійснював свою професійну діяльність. А такий запобіжний захід — це також є перешкоджанням здійсненню професійної діяльності журналіста, принаймні, на найближчі два місяці», — зазначає головний юрисконсульт НСЖУ Тетяна Котюжинська.

Підготував
Олег СОКІЛ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net