№ 96 (21464) четвер 5 грудня 2013 року

Переглядів: 884

Влада має почути народ

В Україні розгортається глибока політична криза, яка може мати важкі наслідки для всієї Української держави, її територіальної цілісності, незалежності та суверенітету.

Першопричиною цієї кризи є несистемна робота уряду з підготовки до укладання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом на саміті у Вільнюсі 29 листопада. Викликає подив, що в останні дні перед цією непересічною для України та всієї Європи зовнішньополітичною подією українське керівництво різко змінило тональність заяв і вектор своїх дій. В односторонньому порядку підготовку до підписання угоди було припинено. При цьому поспішне одномоментне рішення досі не має переконливих пояснень і альтернатив. Чесні аргументи, а вони реально існують, своєчасно не були донесені ані до зовнішньополітичних стратегічних партнерів України, ані до Українського народу.

Розчарування людей щодо європейського майбутнього України призвело до того, що сотні тисяч громадян вийшли на вулиці з вимогою повернутися до європейського курсу, бо для них європейські цінності і спосіб життя є особистим громадянським вибором. Відчуття обману надає мітингам особливого емоційного забарвлення, поглиблює недовіру до влади.

Слабкість української позиції і перед Європейським Союзом, і перед Російською Федерацією очевидна. Україна до цього часу не продемонструвала чітко виробленої стратегії і тактики у європейському та російському напрямках. Попри те, що законом про основні засади внутрішньої та зовнішньої політики однозначно визначено курс євроінте­грації, у практичній роботі влади нерідко спостерігаються коливання між Заходом і Сходом. Потрібні обґрунтовані стратегічні лінії діяльності.

Переглядів: 4698

Закликаємо колег працювати по совісті

У зв’язку з подіями останніх днів, під час яких влада продемонструвала своє вороже ставлення до громадянського суспільства та до журналістів зокрема, Національна спілка журналістів України закликає всіх колег проявити максимальну згуртованість і солідарність. Ми висловлюємо глибоке обурення численними фактами насилля та агресії проти працівників ЗМІ та представників громадськості.

Список постраждалих під час сутичок журналістів постійно оновлюється, і більшість із них зазнали тілесних ушкоджень від рук правоохоронців. Ці прецеденти яскраво демонструють, що свобода слова цій владі не потрібна.

Переглядів: 1534

З редакційної пошти

Новорічна ялинка

Україно, ніч була студена,
На майдані спала дітвора,
І мовчала правдомовна сцена,
І дрімала ватра край Дніпра.

І тоді, мов армія Батия,
«Беркутів» нахлинула орда.
Вчув Донецьк і вчула Коломия
Крик дітей із Києва:  — Біда!

Переглядів: 896

Зберегти національну єдність

Із звернення Одеської обласної ради до Президента України, полі­тичних партій та Українського народу щодо недопущення зруйнування конституційного ладу України.

Статтею 6 Закону України «Про основи національної безпеки України» одним із пріоритетів національних інтересів України визначено інтеграцію України в європейський політичний, економічний, правовий простір. Останні десять років держава забезпечує стрімкий розвиток у визначеному напрямку, в тому числі в рамках ініціативи ЄС у «Східне партнерство», яка орієнтована на удосконалення системи управління та забезпечення стабільності, економічну інтеграцію та конвергенцію з економічною політикою ЄС, енергетичну безпеку, розвиток контактів між людьми тощо. Як підтвердив Президент України Віктор Федорович Янукович, курс європейської інтеграції залишається незмінним.

Переглядів: 877

Виявити громадянську позицію

Академія наук вищої школи України заявляє: нинішня політична криза в державі була пришвидшена провалом Вільнюського саміту, на якому втрачено унікальну історичну нагоду реалізувати природний європейський історичний вибір України, що відповідає стратегічним інтересам нашого народу.

Це сталося через непатріотичність і непрофесійність української влади, що піддалася на цинічний тиск Росії, яка прагне відновити імперське панування над Україною. Особливе обурення мільйонів людей викликала цинічна, звіряча, нічим не спровокована розправа силовиків з учасниками студентського Євромайдану вранці 29 листопада. В сьогоднішніх українських реаліях такі дії могли бути санкціоновані лишень на рівні вищого державного керівництва, яке відтак остаточно втратило свою легітимність в очах власного народу.

Переглядів: 4634

Били тому, що журналіст?

Комітет з питань свободи слова та інформації на позачерговому засіданні 3 грудня, що було присвячене розгляду питання про перешкоджання журналістській діяльності на Євромайдані в Києві, одноголосно прийняв рішення про звернення до міністра МВС з вимогою про його відставку та покарання очільника спецпідрозділу «Беркут», повідомляє «Телекритика».

Члени комітету, заслухавши представників Генпрокуратури та МВС, зазначили, що треба прискорити розслідування кримінальних проваджень щодо побитих журналістів та покарати винних.

Переглядів: 4539

Бліцкриг не вдався

Терміново скликана на понеділок позачергова сесія Одеської міської ради мала б бути однією з найкоротших. Адже розглядали депутати лише одне питання: «Про звернення Одеської міськради до українського народу, Президента та до всіх політичних сил країни».

По суті, депутати хотіли попросити у Віктора Януковича «вжити заходів щодо недопущення дестабілізації в країні». Але прийняти документ одним махом виявилося не просто — він викликав емоційне обговорення серед депутатів. Спочатку представники фракції «Родина» виклали своє бачення такого звернення, в якому йшлося б про надання автономії регіонам України та звільння політичних бранців. Та голосування за це варіант рішення провалили. На черзі вже був інший — від опозиції. Голова фракції «Фронту змін» Олександр Остапенко наголосив, що в зверненні мають бути пункти щодо відставки голови уряду Азарова та притягнення до відповідальності міністра внутрішніх справ Захарченка. Однак і в такій варіації регіональній більшості документ виявився не до смаку (а як же інакше!).

Переглядів: 842

Портрет українського іммігранта

Абсолютна більшість українців (91%) прагнуть переїхати за кордон. Одним з найбажаніших напрямків для імміграції є Канада. Саме її розглядають як майбутню батьківщину понад 40% українців. Щомісяця з бажанням переїхати до «кленової» країни звертаються 1000 нових кандидатів. Проте, в кращому випадку, лише 4% з них можуть розраховувати на позитивний результат. Більшість українців не мають необхідного досвіду, а ще менше володіють англійською мовою.

Як свідчать результати опитування, проведеного Дослідницьким центром міжнародного кадрового порталу HeadHunter Украина, 91% кваліфікованих українських спе­ціалістів думають про те, щоб працювати за кордоном. Найголовніші причини такої одностайності в бажанні покинути Батьківщину — незадоволеність економічною та полі­тичною ситуацією у країні, а також відсутність перспектив. Слід за­значити, що дані цього опитування були оприлюднені ще до Вільнюса, та подій в Україні, які сталися після саміту.

Переглядів: 808

Заборона мітингів — це спроба підірвати мир

У понеділок в Одесі відбувся «круглий стіл» на тему «Громадські організації проти заборони мітингів», на якому було схвалено дві заяви до депутатів Одеської обласної та міської рад.

У першій йдеться про позов, поданий представниками одеської влади щодо заборони мирних мітингів в обласному центрі. У заяві активісти вимагають, щоб автори цього позову негайно подали у відставку із посад, що займають, оскільки вони втратили довіру народу. Зокрема, у заяві згадуються імена Олександра Іщенка та Олега Бриндака. Також громадські акти­вісти наполягають на тому, щоб рішення про заборону мирних мітингів в Одесі було скасоване, бо воно грубо порушує конституційні права городян. «Автори позову відверто заявляють про свою безкарність, про своє презирство до думки виборців, грубо зневажають Конституцію України, міжнародне гуманітарне право та міжнародні зобов’язання України. Рішення подати позов про заборону мирних мітингів — це спроба підірвати мир в Одесі, розтоптати толерантність і повагу одеситів один до одного», — зачитав заяву журналіст і громадський діяч Леонід Штекель.

Переглядів: 867

Одеса за закарпатцем Матвійчуком не заплакала

За часів Януковича закарпатець уперше очолив «чужу» область. Едуард Матвійчук три з половиною року був керівником Одещини. Чим він запам’ятався на цій посаді?

До свого «губернаторства» про Едуарда Матвійчука пересічний українець навряд чи чув. Цей уро­дженець Великих Лучок запам’ятався закарпатцям хіба тим, що вперше пройшовши до парламенту у 2002-у за списком «Нашої України», через рік перебіг до Партії регіонів.

Переглядів: 1411

Той, хто до чогось прагне, або Про започатковане в Одесі нове свято — День аспіранта

Побачити
у малому велике

Якщо хтось дивився на зоряне небо 14 листопада, то не міг не помітити, як на ньому яскраво засяяла нова зірка, що ознаменувала появу нового свята — Дня аспіранта (з латини — той, хто до чогось прагне).

Не секрет: у наш час наука потерпає від постійного безгрошів’я — фінансування витрат на виконання наукових і науково-дослідних робіт за рахунок державного бю­джету в рази менше, ніж передбачено законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Отже, бодай моральна винагорода для людей, які стали на тернистий шлях науки, багато важить.

Переглядів: 883

Хімічна сторінка Маріїнки

У грудні Маріїнська гімназія Одеси відзначатиме своє 145-річчя. До цієї дати йде активна підготовка. І перед організаторами постало непросте питання: що саме представити місцевій громаді з майже півторастолітньої історії навчального закладу? Звісно, згадають про непересічні особистості, що вийшли з його стін, новаторів-педагогів, про здобутки, досягнуті в усі часи, про те, що живило славу Маріїнки, на яких освітніх, виховних принципах стояла і стоїть гімназія.

Ми вже звикли до того, що вихованці цієї гімназії посідають призові місця на різних конкурсах, олімпіадах, що скрізь показують широкі й глибокі знання. Бо тут завжди панує бажання учнів стати широкоосвіченими людьми. Про один з напрямків — потяг до знань із хімії — розповідають її вчителі.

Переглядів: 5225

У болях і радощах буття

Уже перші збірки оповідань Василя Полтавчука — «Заповітне поле» (1984), «Чи залишиться таємницею?» (1991), «Руса коса до пояса» (1997) — означили його як самобутнього письменника, якому близьке сільське життя з його глибокою моральністю, людяними взаєминами, коли негідні вчинки не приховаєш від громади й осуду, а добро проростає доброю ж пам’яттю. Такий потяг не випадковий, адже дитинство та юність Василя Григоровича минули у селі Полянецькому Савранського району. Певна річ, це вплинуло на формування його особистості, як потім і роки навчання на філологічному факультеті Одеського університету ім. І.І.Мечникова, де він і зараз плідно працює на ниві літературознавства.

Нова книжка письменника «Іванові зяті», яка недавно вийшла друком в одеському видавництві «Астропринт», продовжує обраний тематичний напрямок, але на значно вищому рівні. Перед нами постає зрілий майстер художнього слова. І, безумовно, правий лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка Василь Фащенко, який колись, згадуючи ім’я Максима Рильського, написав: «І хоча В. Полтавчук не поет, а прозаїк, мені здається, що належить він до мудрої школи нашого Майстра, до школи тих митців, що дослухалися голосів життя людського, не кодуючи, не зашифровуючи символами природних емоцій людини і її борінь у сфері духу. Особистостей, створених непоспішливим словом новеліста, інколи перейнятого елегійним смутком, чуєш і бачиш — у болях і радощах буття».

Переглядів: 849

З лелечого гнізда

Анотація до нової книжки нашого земляка, знаного краєзнавця, письменника Юрія Сисіна («Лелечата», Котовська друкарня, 2013) наскільки коротка, настільки й мудра: «Поетична книжечка «Лелечата» присвячена українським дітям, які день від дня набираються життєвої снаги. Хай щастить їм на цьому тернистому шляху любові до рідного слова, милого краю, нашої прекрасної Батьківщини».

Як мати, бабуся й учитель-філолог добре знаю роль художньої літератури, і поетичного слова зокрема, у вихованні підростаючого покоління. Тому щиро пора­діла появі «Лелечат» на читацькому горизонті — вони давно очікувані. Знайомлячись з попередніми книжками Ю. Сисіна, звернула увагу, як майстерно вкраплював він у них окремі вірші — віршики про дітей і для дітей (досить згадати хоча б збірки «Козачий залізняк» — 2004 чи «Гомін ковиловий» — 2009).

Переглядів: 924

Щоб коса до пояса...

«Останнім часом, — розповідає знайома перукарка, — клієнти частіше скаржаться на випадіння волосся. Можливо, це осінь, різка зміна погоди впливає, але така проблема турбує не тільки дорослих. У моєї тринадцятирічної доньки волосся завжди було густим, пишним, а тепер «посипалося». А діти ж не користуються ні фарбами для волосся, ні феном...»

Причин випадіння, погіршення стану волосся та шкіри голови, на думку лікарів, може бути багато. На чільному місці серед них — незбалансоване харчування, яке призводить до вираженого дефіциту білків, корисних жирів та погіршення роботи шлунково-кишкового тракту. Відомий дієтолог Оксана Скиталінська переконана: налагодивши раціон, можна нормалізувати роботу внутрішніх органів, а відтак — суттєво допомогти своєму волоссю та шкірі.

Переглядів: 887

О, прекрасна панно Осене!..

Ось і спливли останні дні осені. Не можливо було не пошанувати цю дивовижну пору року, не влаштувати свято. Вона — найкраща! Скільки поетів освічувалися їй у коханні, скільки яскравих жовтневих днів вона нам подарувала, і скільки днів за вікнами кружляв багряний листопад! І кожного року вона знову й знову зачаровує нас своєю щедрістю та неповторною красою.

Марія Іллівна Войтик, наш наставник і натхненник багатьох цікавих заходів, з веселим настроєм, якого завжди вистачає на всіх, зустрічала нас, вихованців, що при­йшли на це свято. Усі були одягнуті в гарні українські строї. Ще мить — і на сцені у своєму танці закружляла Панна Осінь, розкидаючи довкола  осіннє листя і даруючи всім присутнім піднесений настрій.

Переглядів: 4800

Екозаслін на кордоні

Головним завданнями територіальних органів Міністерства екології та природних ресурсів України, що здійснюють екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць, є додержання норм і вимог чинного природоохоронного законодавства під час переміщення через державний кордон України: транспортних засобів, вантажів, що містять промислову сировину, відходів виробництва, хімічних сполук, токсичних хімічних, радіоактивних та інших небезпечних для навколишнього природного середовища і здоров’я людей речовин, засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, добрив, усіх видів диких тварин, водних живих ресурсів і рослин, зоологічних, ботанічних, мінералогічних колекцій, мисливських трофеїв.

Як всім відомо, Україна підписала низку угод й домовленостей і дедалі більше співпрацює з міжнародними організаціями щодо несанкціонованого переміщення небезпечних речовин, відходів та продуктів, що негативно впливають на озоновий шар (озоноруйнівні холодоагенти), зникаючих видів флори і фауни, ядерних речовин та матеріалів.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net