№ 91 (21459) субота 16 листопада 2013 року

Переглядів: 940

Зробити вчинок, в якому є вибір історії

Напередодні Вільнюського саміту інтелектуальна еліта України, об’єднана в ініціативну групу «Першого грудня», звернулася до громадськості, влади та опозиції з проханням «зробити вчинок, в якому є вибір історії».

Останні дні перед Вільнюським самітом українське суспільство перебуває у тій контрпродуктивній і виснажливій напрузі, яка дуже характерна для всієї нашої драматичної історії.

Європейський вибір України називають заручником обставин. Але ці обставини не є наслідком непереможних причин. Вони — створені людьми і людьми можуть бути ви­рішені.

Переглядів: 1232

Не всі шукають легких шляхів

(До 90-х роковин від дня смерті Івана Липи)

2013 рік, що поступово спливає, має чимало дат, пов’язаних з видатними постатями та подіями. Однією з таких дат, щоправда, сумною, є 13 листопада — роковини смерті одного із найзавзятіших сподвижників української національної справи, лікаря, літератора, публіциста, міністра часів Директорії УНР Івана Липи (1865—1923).

Збереження пам’яті про національних велетнів думки, як відомо, є неодмінним атрибутом державної розбудови. Тим більше, що реалії, в яких жив і діяв «один із тарасівців», не надто відрізняються від сучасних. Змінилася лише система координат: від імперії крізь ординський СРСР перейшли до періоду розбудови державної незалежності.

У минулі століття комплекс меншовартості пересічного українця творився ідеологією імперії. Сьогодні ж, уже за інерцією, цей комплекс розвивається серед маргінальних кіл, які цупко тримаються стереотипів часів «холодної війни». Не маючи здатності до переосмислення чи тверезого погляду на реальність, ці кола не відступають від проблем, актуальних для часів біполярного світу. Та найгірше, що їхні нащадки переважно теж сліпо сповідують заповіді «засліплених» батьків.

Нинішня молодь далека від почуття шляхетності. Та як їй наблизитися до цієї категорії, коли саме поняття є незрозумілим, є чужим? Не прищеплена змалечку повага до свободи та віри у власні сили помножується на сьогоднішні «блага», що і дає в сумі вайлуватого небораку-малороса. Від кінця ХІХ ст. наш час відрізняється ще й значним відходом від релігійних основ, які, попри всі якості «опіумності», виховували насамперед моральність. Коли ж до високої моральності додавалося гостре несприйняття соціальної і національної несправедливості — людина ставала борцем. Своєрідним підтвердженням цих слів і був життєвий шлях Івана Липи.

Переглядів: 964

Конче потрібно віднайти політичну волю

Заява  місії  Кокса — Квасьнєвського

З огляду на швидкозмінну ситуацію, яка стосується виконання умов, необхідних для підписання Угоди про асоціацію, включно із положеннями про створення глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі, між Європейським Союзом, його країнами-членами та Україною, ми оприлюднюємо попередню заяву нашої місії, а не остаточний звіт.

Наша місія щойно повернулася після свого 26-го візиту в Україну. Ми відзначаємо досягнення значного прогресу у виконанні вище­згаданих умов. Однак ми також з жалем констатуємо, що наразі не готові звітувати про повне виконання цих умов.

Переглядів: 922

Американський Сенат розбирався зі страхами Віктора Януковича

Юлії Тимошенко вдалося домогтися свого. За два тижні до Вільнюського саміту Східного партнерства її прізвище на слуханнях в американському Сенаті лунало частіше, ніж будь-якого керівника держави, яка входить до цієї ініціативи, включно із самим Януковичем. Інтрига, пов’язана зі звільненням колишнього прем’єр-міністра, уже не перший тиждень провокує ажіотаж навколо будь-яких питань у Вашингтоні, що стосуються України.

Слухання у Сенаті зібрали повний зал — щонайменше 150 осіб. Хоча захід не передбачав ухвалення формального документа, офіційний Київ також приділив увагу засіданню. Про це свідчила присутність щонайменше трьох співробітників посольства України на чолі з послом Олександром Моциком, а також деяких лобістів Партії регіонів.

Переглядів: 6492

Рокіровка бюджетних букетів

Голова Одеської обласної ради Микола Пундик під час сесії, що відбулася у четвер, достроково склав свої повноваження, мотивувавши добровільну  відставку тим, що прийшла нова команда. Але, за його словами, і надалі продовжуватиме роботу вже як рядовий депутат облради.

За відставку проголосували 107 депутатів, проти — 1, не голосували — 8. Миколі Пундику вручили бюджетного букета і стоячи аплодували, дякуючи за трирічне керівництво радою.

Переглядів: 6483

Без тенденції до покращення

Як показали результати другого заміру Індексу свободи ЗМІ у шести країнах Східного партнерства, Молдова посіла перше місце, Грузія — друге, Вірменія та Україна — на третьому-четвертому, Азербайджан та Білорусь — на п’ятій і шостій сходинках відповідно. Якщо порівняти ці результати з попереднім пілотним заміром, то зміна відбулася лише у першій та другій позиціях — минулого разу лідирувала Грузія, повідомляє MediaSapiens.

Рейтинг країни визначається на основі оцінки індивідуальних експертів стану свободи медіа в країні і подальшого підсумовування балів.

Переглядів: 6512

Чому власники віддаляються від землі?

Майже кожен четвертий власник земельних паїв сьогодні проживає на значній відстані від них. Багато землевласників взагалі не мають стосунку до сільгоспвиробництва. Така ситуація суттєво ускладнює і без того непрості земельні відносини. Докладно про це — в інтерв’ю з фахівцем з аграрної політики проекту USAID «АгроІнвест» Олександром МУЛЯРОМ.

— На початку земельної реформи її ініціатори прагнули передати землю сільськогосподарського призначення тим, хто її обробляє. Проте їхні наміри були реалізовані несповна. За даними опитування, проведеного «АгроІнвестом», сьогодні лише 12% власників паїв обробляють свої земельні ділянки. Деякі з них взагалі мешкають у містах. Чому так сталося?

— Слід нагадати, що внаслідок паювання і приватизації земель сільськогосподарського призначення колективних сільськогосподарських підприємств власниками цих земель ставали лише їхні члени, включаючи й пенсіонерів. Тобто на початку процесу приватизації земель КСП майже всі нові землевласники були сільськими жителями. Звичайно, вже тоді було зрозуміло, що не всі вони безпосередньо займатимуться сільським господарством.

Переглядів: 832

Парламентські прогульники й утаємничені засідання

П’ятеро народних депутатів не відвідали жодного засідання комітетів (без зазначення поважних причин у протоколі) від початку роботи парламенту. Серед прогульників: двоє «регіоналів» — Юрій Іванющенко та Антон Пригодський, позафракційні Ігор Палиця та Костянтин Жеваго, а також лідер Комуністичної партії Петро Симоненко.

Такі результати рух «Чесно» отримав, проаналізувавши протоколи засідань 28 комітетів, які відбулися за період з 12 грудня 2012-го по 23 жовтня цього року. Не враховувалися дані тих засідань, які відбулися у зазначений період, проте протоколи яких не були підготовлені до публікації. Єдиний парламентський комітет, який не оприлюднив протоколи своїх засідань на сайті та не надав їх у відповідь на запит руху «Чесно», — Комітет з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності ВР під керівництвом «регіонала» Володимира Макеєнка. Водночас, Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин (голова — «регіонал» Григорій Калетнік) всупереч закону «Про комітети Верховної Ради України» в жодному з наданих «Чесно» копій протоколів не зазначив прізвища присутніх депутатів, а також результати поіменного голосування. Таким чином, дані про відвідуваність засідань 44 депутатами (17 членів регламентного комітету та 27 — аграрного) залишаються невідомими громадськості.

Переглядів: 883

Мілітаризований Ізраїль і миролюбна Ісландія

Боннський міжнародний центр конверсії представив глобальний індекс мілітаризації-2013, який базується на даних за минулий рік. Україна — на 20-у місці. Прикметно, що в цьому рейтингу наша держава з кожним роком піднімається вгору: у 2008-у посідала 25-е місце, в 2011-у — 22-е й ось уже 20-е.

Щорічний глобальний індекс мілітаризації складається з 1990 року й охоплює 149 країн. Місце у рейтингу визначається за шкалою від 0 до 1000, де 1000 є показником максимальної мілітаризації. Індекс мілітаризації України склав 608,2.

Переглядів: 880

Рекордний виноградний рік

У Коблевому встановлено рекорд 33 виноградарських сезонів

Осінь 2013 року для виноградарів Миколаївської області видалася винятково «спекотною». А для працівників Коблевого — 33-й сезон виноградарського господарства став рекордним. В останні дні золотої осені завершено збір врожаю і перероблено понад 15 тисяч тонн винограду, при цьому збережені першокласні характеристики ягід. Рекордсменами 2013 року по врожайності та смакових показниках стали сорти винограду Шардоне і Каберне.

Такий незвичайний урожай обумовила, у тому числі, і сприятлива погода, яка складалася на півдні області протягом усього року. Утім, цей рік став вдалим далеко не для всіх виноробних регіонів. Так, у Криму збір винограду був дещо ускладнений через осінні зливи. А у Франції, зокрема у Бордо, урожай червоних сортів скоротився на 20% порівняно з 2012-м через холодну весну і літні грози з градом.

Переглядів: 816

Тринадцять — число щасливе!

Факт, що в XIX столітті електрифікацією Південної Пальміри займалося Бельгійське товариство, загальновідомий. Іноземні інвестори вкладали у свій бізнес солідні гроші і будували добротно. Доказ цьому — зведені ними об’єкти існують донині. А от те, що одеські електричні мережі (нинішнє публічне акціонерне товариство «Одесаобленерго») у 1990-х роках хотіла купити одна з французьких державних компаній, мало хто знає.

Західні гості, які прибули до Одеси, оглядали структурні об’єкти, в тому числі — розподільний пункт (РП) «Млиновий». Пам’ятаю, як я, тодішній за­ступник головного інженера одеського підприємства, возив іноземців на огля­дини. Досить великий РП, оснащений дуже старим обладнанням, буквально шокував французів. Гості прибули з перекладачем, який посоромився перекласти їхнє питання дослів­но. Вони ж поцікавилися, що то за сарай, а, побачивши його вміст, геть розгубилися. Там вимикачі з такими екзотичними приводами, що французи вирішили: потрапили в музей. Адже по­дібне обладнання вони демонтували у себе ще в 50-х роках минулого століття. Я викликав оперативну бригаду, яка продемонструвала роботу РП. Західні фахівці ахнули: «Ми купуємо! Якщо ви здатні експлуатувати таке обладнання, то компанія заслуговує того, щоб її придбали!»

Переглядів: 912

Овідіопольська ескадра

У безцінному надбанні нашого краю — Воронцовському фонді Наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова — мою увагу привернуло видання 1800 року «Собрание морских журналов или ежедневных записок, содержащих в себе плавания флотов, эскадр и судов Российских, начиная с 1797 года…» за авторства віце-адмірала Олександра Шишкова.

Зокрема, у цій книзі містяться матеріали, яких зовсім нема у нещодавно опублікованому узагальненому виданні «Овідіопольський район. Енциклопедичний до­відник» (2011 рік, автори — С.С. Аргатюк, В.В. Левчук, І.Т. Русєв, І.В. Сапожников), стосовно військових навчань 1797 року офіцерів та матросів Чорноморського гребного флоту в акваторії моря від ріки Дністер до Дніпровських лиманів під орудою тодішнього командира флоту контр-адмірала П.В. Пустошкіна, проведених відповідно до наказу імператорського двору.

Переглядів: 873

«Чудовий світ» Скрипки

Холдинг для українських музикантів, еволюція замість революції і співи від Бога

От і Одеса дочекалася свого шматочка «Чудового світу». Минулої суботи з музичним турне в наше місто завітав відомий рок-гурт «Воплі Відоплясова». На прес-конференції з цього приводу співак Олег Скрипка та гітарист Євген Рогачевський (на знімку) поділилися власними баченнями розвитку української музики, поглядами на політику та сподіваннями від виступу перед одеською публікою.

Зустріч із журналістами напередодні презентації ювілейного, десятого, альбому «вевешники» розпочали жартами й відвертими зізнаннями. «Ми довго чекали, коли доїдемо до вашого сонячного міста. Той позитив, яким проникнута наша музика, ми черпали з вашого міста. Я думаю, Одеса — це центр позитиву України точно, а може — й ширших територій. За нашою статистикою, на першому місці ми з концертами буваємо в Москві, на другому — в Одесі, потім — у Львові, Києві. Це пояснюється темпераментом нашого гурту. Найактивніше на концерти ходять одесити. Саме це є показником готовності інвестувати в українське», — зауважив Олег Скрипка.

Переглядів: 1922

Ні дня без яблук!

Англійці кажуть: «Одне яблуко в день зробить вашого лікаря безробітним». Така приказка виникла неспроста — яблука справді дуже корисні і регулярне їх вживання вбереже вас від багатьох неприємностей зі здоров’ям.

Цей фрукт відомий із сивої давнини, ним харчувалися ще наші пращури, що жили у печерах. Саме яблуком Єва спокусила Адама, ну а Ісааку Ньютону, якщо вірити легенді, воно допомогло розкрити таємницю земного тяжіння. Сьогодні ж яблуко — найпоширеніший і найдоступніший фрукт, який вирощується на всіх континентах.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net