№ 79 (21447) субота 5 жовтня 2013 року

Переглядів: 922

Володимир ДУБРОВСЬКИЙ: «Замість кроку вперед ми зробили крок назад»

Попередній тиждень в Одесі можна назвати економічним, оскільки відбулося одразу кілька об’ємних заходів, присвячених саме економічним реаліям сьогодення. В Одеський вільний університет з лекцією «Політична економіка сучасної України» завітав старший економіст та член наглядової ради Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна, старший консультант Київської школи економіки Володимир Дубровський. Маючи багаторічний досвід у питаннях політичної та інституційної економіки, бізнес-клімату, економічної поведінки підприємств, приватизації, управління та корупції, він представив слухачам аналіз сучасного стану справ у вітчизняній економіці. Зокрема, розповів, що, на його думку, не дасть країні деградувати до авторитарного режиму.

Також у рамках проекту «Популярна економіка: моніторинг реформ», який реалізується Центром соціально-економічних досліджень CASE Україна, проходила в Одесі публічна дискусія на тему «Спростовуючи ілюзії: прості істини економіки, які потрібно знати кожному». Головна мета дискусії — визначити аргументи для розвінчання пострадянських ілюзій про економіку і способи виховання свідомого та вимогливого платника податків з активною громадянською позицією. Організатори заходу переконані, що населення пострадянської країни і її лідери похапцем освоювали ази ринкової економіки, але при цьому не змогли викинути зі своєї свідомості залишки радянської пропаганди. Як наслідок українці в широкій своїй масі ненавидять експлуататорів і спекулянтів, вважають, що економіка тримається на трудовому народі, а імпортозаміщення, пільги для пріоритетних галузей і підвищені податки для мільйонерів — це те, чим має займатися ідеальний уряд.

Переглядів: 829

Статус дитини вищий за статус учня

Ця подружня пара відсвяткувала нещодавно своє сапфірове ве­сілля. Майже всі ці 45 років, що пройдені разом, присвячені освітянській справі. Звела доля Миколу і Надію Кундриків ще у студентські роки в Чернівцях, а на роботу вони потрапили до Великомихайлівського району, де працюють і нині.

Микола Васильович змолоду любить фізкультуру, в юності навіть отримав звання кандидата в майстри спорту з легкої атлетики. Тож його одразу визнали фаховим викладачем фізкультури. Однак не лише у цьому були помічені здібності Кундрика. Через деякий час доручили Миколі Васильовичу посаду директора Мигаївської восьмирічки, на якій сумлінно пропрацював 18 років. Зараз, у свої 70, продовжує трудитися вчителем малювання та креслення, має кілька годин і з фізкультури. Основні ж години з цього предмету тепер викладає син Олександр. Щодо Надії Василівни, то й вона ось уже п’ятий десяток років не зраджує улюбленій українській мові та літературі. Чимало її учнів стали науков­цями, вчителями, держслужбовцями, де ґрунтовне знання державної мови, як відомо, має одне з провідних значень.

Поважають династію Кундриків у селі і в школі. Не встиг ось я зайти до навчального закладу (до речі, зовсім в інших справах), як директор Олена Матвіївна Ковтун одразу ж запропонувала відкласти все інше, а про Кундриків поговорити насамперед. І не лишень про суто вчительські, а й про громадські їхні заслуги. Ніхто у селі, наприклад, не знає так історію краю, як Микола Васильович. Він створив при школі краєзнавчий музей, його завжди запрошують виступити на загальносільських святах, бо багато знає і про далекі тривожні часи, і про місцевих подвижників праці та солдатської слави.

Переглядів: 802

Клозет імені мера

Коли ходжу одеськими вулицями, пробую на все поглянути очима туристів, яких кожного літа, кажуть, буває у нашому місті чи не мільйон. Що може подумати нормальна людина, надибуючи через кожні п’ятдесят метрів величезні рекламні щити з «любов’ю» мера Костусєва і «народним бюджетом» «губернатора» Матвійчука? Звісно, сама собою виникає думка: всі проблеми давно вирішені, якщо можна викидати гроші на оці нікому не потрібні витребеньки.

Не говоритиму про всі: у нас що не смітник чи старий будинок — то проблема. Мій предмет — дещо делікатніший. Трапилося позаминулої п’ятниці прогулюватися поблизу Думської площі. Народу там ніколи не бракує. Туристи, молодь на скейтах, пенсіонери, різний інший люд. Та чи довго гулятимеш, коли «припекло» усамітнитися? Де? Стрілочка на дощечці, прибитій прямо до дерева, дає відповідь на це запитання. Он там на причілку міськради є два просторі туалети — для жінок і чоловіків. Знаю це «історичне» місце ще з молодості: похмуре, вологе, запахуще. Відтоді нічогісінько не змінилося, окрім таблички над входом з написом «2 гривні».

Переглядів: 852

І зацвіла у Біляївці біла лілія...

Біляївка відсвяткувала день міста. З урочистою частиною, з промовами поважних гостей, з невеличким концертом, з традиційним «парадом наречених», який пропагує родинні цінності, з атракціонами для дітей. Погода минулої суботи стояла сонячна, тож на центральну площу зійшлися всі, хто хотів і розважитися, і почастуватися, і, як хтось дуже влучно висловився, «прикупити краси».

Цього дня в Біляївці вп’яте пройшов фестиваль декоративно-ужиткового мистецтва «Біла лілія» з традиційною виставкою-продажем вертут.

Переглядів: 764

За Євросоюз — більше

Більше 40% українців проголосували б за вступ до Європейського Союзу, якби зараз проходив референдум про те, куди йти Україні — до ЄС чи до Митного союзу.

Згідно з даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), 40,5% українців проголосували б на референдумі за вступ до ЄС, тоді як за вступ до МС віддали б свої голоси 35% громадян. Водночас 13,4% респондентів не змогли відповісти на поставлене запитання, 1,1% — відмовилися відповісти, а взагалі не брали б участі у референдумі 10% опитаних українців. Усього ж у референдумі щодо вступу України до ЄС чи МС сьогодні готові взяти участь майже 76% українців.

Переглядів: 816

Шістдесят чотири — цифра щаслива

Для стародавньої китайської культури, яка сягає своїм корінням часів єгипетських пірамід, те, що іменується в європейській культурі «нумерологією», має дуже велике значення. І тому цифра 64 — а саме стільки років виповнилося Китайській Народній Республіці 1 жовтня — відразу викликає у жителів Піднебесної асоціації з давньокитайською «Книгою перемін», у якій міститься 64 гексаграми (символи, що ілюструють універсальний кругообіг космосу і водночас визначають норми поведінки для людини), вважається щасливою. І саме тому святкування цієї, для європейців аж ніяк не круглої, дати пройшло, у тому числі й в Одесі, з великим розмахом.

З нагоди цього свята у Генеральному консульстві КНР в Одесі 30 вересня відбувся урочистий прийом, в якому взяли участь представники владних структур міста та області, дипломати, депутати Верховної, обласної та міської рад, керівники одеських ВНЗ, бізнесмени та журналісти. Як зазначила у своєму виступі Генконсул КНР в Одесі пані У Сяоінь, за останні роки Китай не тільки сам досяг грандіозних успіхів, але й зробив великий внесок у розвиток світової економіки — понад 20%, що особливо важливо на тлі глобальної світової кризи. У найближчі п’ять років інвестиції Китаю за кордон сягнуть 500 мільярдів доларів. Також очікується, що число китайських туристів, що їдуть за кордон, складе 400 мільйонів. Що ж до внутрішньої політики, то китайський уряд поставив за мету до 2020-го збільшити вдвічі порівняно з 2010 роком ВВП і доходи населення.

Переглядів: 1218

Генеральний план «Ост»

Закінчення. Початок у номері за 3 жовтня.

Але у наступній війні Росія знову була потрібна. Причому, Росія достатньо сильна. Для цього Росію не можна було позбавляти її промислової і сільськогосподарської бази, тобто України. Ці міркування, думаю, і вирішили долю України у Версалі. Більше того, в Росію потоком пішли сучасні обладнання і технології, насамперед із Сполучених Штатів Америки. Так, флагман російської індустріалізації — Дніпрогес — був побудований на американські гроші, за американським проектом, американськими інженерами.

Але країни Антанти недооцінили більшовиків. Більшовицька маячня про «світову революцію» стала основою радянської державної політики. Над ка­піталістичним світом нависла реальна загроза всесвітнього хаосу. Збройні сили радянської імперії за кількістю всіх основних видів озброєння в кінці 1930-х перевищували військовий потенціал всіх армій світу разом узятих. Велика Британія і Франція першими усвідомили, що долю України свого часу вони вирішили неправильно. Але зупинити новітню Російську імперію своїми силами вони вже не могли. Єдиною реальною військовою силою в Європі завжди була Німеччина. Тому Німеччині, всупереч Версальським угодам, дали відродити її економічний і військовий потенціал. Вся потуга за­хідної дипломатії і засобів масовою інформації працювали у передвоєнні роки на те, щоб спрямувати німецьку експансію на схід — втягнути Німеччину у війну з Радянським Союзом. При цьому досягалася б подвійна мета — їх взаємне довготермінове ослаблення.

Переглядів: 741

Продав велосипед, щоб вчитися на художника

За 40 кілометрів від Одеси, в маленькому селі Санжійка, майже 40 років живе незвичайна людина — 86-літній одесит-закарпатець Михайло Заяць. Народившись на Закарпатті в сім’ї простої селянки і талановитого місцевого коваля, Михайло Степанович знайшов у собі сили вирватися із тісного маленького світу важкої роботи і зайнятися мистецтвом. На нещодавній зустрічі одеситів із земляком Зайця — відомим письменником і журналістом Олександром Гаврошем — відбулася презентація кінострічки про життя і творчість Михайла Степановича в різні роки.

На зустрічі з Олександром Гаврошем в книгарні-кав’ярні УКО зібралися люди, котрі люблять українське. Але й тут про Михайла Зайця знали одиниці. Не через неграмотність. Художник давненько виїхав з Одеси і живе трохи відлюдкувато. «Михайло Заяць — унікальна людина: він усе життя хотів малювати і йшов до своєї мети, не зважаючи ні на що. Працював художником-декоратором на Одеській кіностудії. За 17 років роботи в кіно взяв участь у зйомках 15 кінофільмів. Він дивує своєю рішучістю і цілеспрямованістю. Зрозумівши, що життя не приносить задоволення, воднораз прийняв рішення піти зі стабільної роботи на кіностудії і зайнятися малюванням. Продав квартиру в Одесі і виїхав в маленьке село Санжійка», — нагадав одеситам Олександр Гаврош.

Переглядів: 778

А музика звучить...

На вечорі пам’яті Анатолія Шевченка — музиканта і композитора, генія фламенко — у Великій залі Одеської філармонії

На великому банері над сценою — фотографія, добре знана всіма, хто любить його музику, хто часто бував на його концертах…

Він стоїть, усміхнений, на бетонному пірсі, босяка, у джинсах та білій сорочці навипуск, немовби щойно ступив на цей причал; у молодих очах захват і радість життя, позаду в білих баранцях синє море хвилюється, грає, зопалу наскакує на високий пірс, а він сміється, ловлячи посвисти вітру, двигтіння моря; яскраве сонце з-понад обрію щедро сипонуло промінням – аж гітара в руці засяяла своїм лакованим боком…

Переглядів: 815

У світлий спомин перейшов

Нині мало би виповнитися 75 літ Олександру Чернецькому, який був відомим журналістом, добрим другом нашої «Чорноморки». Але цей ювілей уже без ювіляра. Бо майже десять років минуло відтоді, як Олександра Сергійовича не стало. Мабуть, якось передчуваючи свою несподівану кончину, він в одному із своїх останніх віршів написав оцей рядок — «...у світлий спомин перейду». Так, він залишив про себе такий спомин — світлий і теплий.

Із зовсім ще юних років Олександр Чернецький почав відточувати своє журналістське перо в районній та обласній молодіжній газеті, далі працював головним редактором обласного радіо й телебачення у Кіровограді, був власним кореспондентом найголов­нішого у ті часи українського друкованого органу —  газети «Радянська Україна» (згодом — «Демократична Україна») в Луцьку і в Полтаві. А два­дцять останніх років своєї журналістської діяльності у цій же якості віддав Одесі.

Переглядів: 742

Мода на екологію, або Вздовж Луари на велосипеді

«Прокинувся — приведи до ладу і свою планету». Ці слова Маленького Принца з роману Сент-Екзюпері ми пам’ятаємо, але, на жаль, не всі робимо, як він. Міста потопають у смітті, добралося воно і до чистих колись лісів, озер...

Турбує це не лише українців, а й мешканців більш розвинених країн Європи. Їхній досвід може бути корисним і для нас. Наприклад, у Франції дотримання екологічних вимог стало частиною національної та регіональної політики, навіть школярі вивчають на уроках екологічний етикет.

Переглядів: 3695

Ліки від діатезу — правильне харчування

Діатез — не стільки хвороба, скільки ознака схильності дитини до деяких недуг, відзначають медики. Сьогодні все ще немає єдиної думки, що це за аномалія. Втім, лікарі вже цілком певно можуть сказати, що висипання на щічках у малюків з’являються не просто так. Ймовірність виникнення діатезу зростає через спадкову схильність, несприятливе навколишнє середовище, наявність токсикозу під час вагітності, а також через прийом ліків і порушення харчового режиму під час виношування та грудного вигодовування дитини, попереджують фахівці клініки INTO-SANA.

«Діатезом у народі називають висипання на шкірі дитини. Насправді діатез — дитяча стадія атопічного дерматиту. Це алергічне захворювання виникає в результаті дії різноманітних алергенів, — пояснює сімейний лікар вищої категорії поліклініки INTO-SANA Ірина Гриб. — Найчастіше діатез зустрічається у дітей до року як алергічна реакція на продукти, які вживав малюк або мама, годуючи його грудним молоком».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net