Переглядів: 1276

Одеса без тютюнового диму

Із 17 вересня стартувала кампанія «Одеса без тютюнового диму», мета якої — дотримання на території міста законодавства про заборону куріння в громадських та на робочих місцях, а також про заборону реклами тютюну.

Уже рік як в Україні цигарка потрапила в законодавчу немилість: з грудня 2012-го заборонено паління в громадських місцях, ще раніше, з вересня, — рекламу. Та попри офіційні заборони, населення продовжує смалити (чиновники — не виняток). Вплинути на порушників вирішили представники «Демократичного альянсу» й оголосили кампанію проти тютюнового диму.

Організатори акції запланували 12 «сигаретних» моніторингів. Перший з них уже проведено: з 15 серпня по 6 вересня в Одесі перевіряли рівень присутності реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів у пунктах реалізації та прикасових зонах. Результати показали, що прямої реклами тютюну в місті таки нема. У 164 перевірених закладах, які продають тютюнові вироби, не виявлено жодного рекламного плаката. Але тютюнова індустрія вигадала багато способів, як заохочувати до придбання сигарет.

«Законом повністю заборонено розміщення в місцях продажу будь-якої інформації про цигарки, в тому числі й цінників у прикасових зонах. Але 91% закладів, які ми перевіряли, чіпляють цінники просто на пачках із сигаретами або біля них. Причому в половині випадків роблять це таким чином, аби закрити попереджувальні написи «Куріння вбиває» чи «Куріння призводить до раку». Деякі торгові марки дійшли до того, що спе­ціально розробляють наліпки такого ж кольору, що й пачки (або просто яскравого), і заліплюють ними ці написи або трансформують їх у «Куріння — 10 грн. (чи інша ціна сигарет)». 58% пунктів встановлюють спе­ціальні яскраві або підсвічені дисплеї з пачками певної марки. 12% — використовують для привернення уваги яскраві цінники або обладнання (наприклад, монетниці з пачками цигарок всередині). 4% закладів для стимулювання продажу залучають промоутерів. Зазвичай це симпатичні дівчата, які стоять біля каси або кіосків і розповідають, які смачні та корисні цигарки їхньої компанії», — поділився спостереженнями Олексій Чорний, керівник кампанії «Одеса без тютюнового диму».

Такі порушення, за словами начальника профільного відділу Державної інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області Андрія Фішера, підпадають під визначення «стимулювання продажу» і передбачають чималий штраф для власників торговельних точок — від 30 до 50 тисяч гривень. Досвід з накладання таких штрафів одеська інспекція вже має: якщо торік зафіксували один такий випадок, то у 2013-у значно більше — залом на суму 580 тисяч гривень.

Порушується і заборона на паління у громадських місцях. За дев’ять місяців зафіксовано 21 випадок неналежного виконання цього пункту закону, оштрафовано підприємців на 100 тисяч гривень. «Штрафні санкції передбачені за розміщення на столиках у за­кладах громадського харчування попільничок (курці мають виходити у спеціальні зони), а також за те, що підприємці закривають очі на куріння в приміщенні. Санкція — від однієї до десяти тисяч гривень», — нагадав Андрій Фішер. За систематичне ж порушення покарання серйозніше. «Ліквідації підприємницької діяльності ще не було, а от надовго заклади-порушники вже закривалися», — зазначив інспектор.

За результатами всеукраїнських моніторингів, Одеса на другому місці антирейтингу за кількістю порушень закону про заборону куріння в громадських місцях (лідер — Донецьк). Аби виправити ситуацію, Андрій Фішер радить одеситам не бути байдужими й допомогти в боротьбі з пасивним палінням, незаконним продажем і рекламою тютюну. «Згідно із законом ми маємо право проводити лише планові перевірки. Про них підприємців інформуємо заздалегідь (за 10 днів), а тому ті встигають створити ілюзію дотримання закону. Якби на адресу нашої інспекції частіше зверталися зі скаргами відвідувачі подібних закладів, ми мали б підстави для непланових перевірок. У таких випадках виявити противників заборони на куріння більше шансів», — зазначив посадовець.

Найближчим часом активісти «Демальянсу» разом з інспекторами перевірятимуть, у яких вишах міста дозволяють курити, і в яких бізнес-центрах не відведено для цього спеціальних місць; моніторитимуть псевдо-кальянні (заклади громадського харчування, які маскуються під кальянні), розважальні клуби, кафешки, органи влади. До акції приєдналася облдержадміністрація. Громадська рада при ОДА ініціювала створення комісії з контролю за тютюном, яка має сприяти налагодженню співпраці між громадськими активістами та чиновниками щодо дотримання антитютюнового законодавства.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net