Поважати право і підтримувати прагнення
Як повідомляли «Чорноморські новини» у попередньому номері, 11 вересня у Європейському парламенті відбулися дебати з приводу ситуації, що склалася між Росією та країнами Східного партнерства, які зорієнтували свій зовнішньополітичний курс на Євросоюз. Європарламентарі гостро розкритикували Кремль за політичний та економічний тиск на Україну, Молдову і Вірменію. У четвер вони ухвалили досить різку резолюцію із застереженням щодо подібних кроків у майбутньому.
До проведення цих дебатів євродепутатів підштовхнули останні події, пов’язані з агресивною зовнішньою політикою Москви, зокрема: «пробна» митна блокада українських товарів на кордоні з Росією, заява РФ про припинення експорту молдовського вина, а також несподіване рішення Вірменії відмовитися від європейського курсу, а вступити до Митного союзу, хоч до останнього часу Єреван активно працював на зближення з ЄС.
У Євросоюзі однозначно пов’язують названі події з тим фактом, що саме ці три країни Східного партнерства найближче підійшли до завершення роботи над Угодою про асоціацію з ЄС. «Дехто в Росії побачив у цьому загрозу, результатом чого став невмотивований тиск на наших партнерів», — заявив під час дебатів єврокомісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле. При цьому він підкреслив, що підвищення цін на енергоносії, митна блокада, спекуляції на гарантіях безпеки — неприйнятні методи для Європи ХХІ століття, які руйнують всі її основоположні принципи.
«Росія повинна поважати право східних сусідів Європейського Союзу вибирати, чи потрібно їм укладати угоди про асоціацію з ЄС, — йдеться у резолюції, ухваленій у четвер. — Росія повинна утримуватися від тиску, як, наприклад, недавніх санкцій проти експорту з України і Республіки Молдова, а також погроз щодо Вірменії, щоб відмовити їх від підписання або парафування угод з ЄС у листопаді цього року на саміті Східного партнерства у Вільнюсі».
Під час дебатів євродепутати говорили про прагнення Володимира Путіна відродити і взяти під контроль так зване близьке зарубіжжя, яке РФ вважає своєю зоною впливу. У цьому контексті, скажімо, британський депутат Чарльз Теннок висловив жаль, що Вірменія, уряд якої «так старанно працював весь цей час на асоціацію», в останній момент зламався під тиском Москви. «Проте я переконаний, що Україна — велика держава і зможе протистояти Росії», — цитує «Німецька хвиля» Чарльза Теннока.
У свою чергу депутат від Румунії Адріан Северин висловив думку, що сам Євросоюз своєю нерішучою політикою щодо східних сусідів підштовхує Росію до агресивних дій. «Москва тисне на Україну, бо розуміє її геостратегічну важливість. А чому ми не боїмося, що Україні набридне бути нейтральною?» — застеріг він.
Deutsche Welle наводить також слова естонської депутатки Кристини Оюланд, яка назвала політику Росії нападом на суверенітет незалежних країн. «Ми повинні всі разом виступити проти Кремля і захистити наших партнерів, — наголосила вона. — Нам треба відкрити свій ринок для молдовського вина, віднайти фінансові ресурси, щоб підтримати Україну, і цим показати Росії, що методи КДБ вже не працюють».
Підтримав колегу і польський європарламентар Яцек Саріуш-Вольський, який запропонував відповісти Росії політичним і дипломатичним тиском, накласти ембарго на російський спирт і водночас відкрити ринки для східних партнерів. «Якщо ми цього не зробимо, то давайте не називати ЄС великим геополітичним гравцем», — категорично заявив він. «Україна платить високу економічну ціну за любов до демократії, — зауважив інший депутат від Польщі Павел Залевський. — А ми натомість слабко підтримуємо своїх партнерів і м’яко критикуємо Росію».
Отож у резолюції євродепутати засудили і назвали неприйнятним тиск, який дозволила собі Росія, відтак закликали Кремль поважати суверенітет незалежних держав і не втручатися в їх внутрішні справи, як того вимагає міжнародне право. «Країни Східного партнерства, — наголошується у документі, — мають право будувати відносини з партнерами на власний вибір».
Не оминули увагою європарламентарі і тему заморожених конфліктів на теренах колишнього СРСР, як-от бар’єри на шляху врегулювання конфлікту в Придністров’ї, болюче для Вірменії карабаське питання... У схваленій резолюції є, зокрема, і такі слова: «Замість того, щоб використовувати заморожені конфлікти у своїх геополітичних та економічних інтересах, Росія мала б робити конструктивний внесок задля економічної та політичної стабілізації регіону».
У Європарламенті впевнені, що угода про асоціацію та зону вільної торгівлі з країнами Східного партнерства принесе користь і самій Росії, оскільки «розширить простір стабільності, процвітання та співпраці вздовж її кордонів».
А єврокомісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле, виступаючи на засіданні у середу, пророкував РФ навіть більші вигоди: «Ми вбачаємо, що ці угоди у перспективі сприятимуть можливому створенню спільного економічного простору від Лісабона до Владивостока, який базуватиметься на правилах Світової організації торгівлі».
У схваленій резолюції євродепутати закликали країни, які перебувають під російським тиском, не відступати від своїх планів, висловили рішучу підтримку для парафування або підписання угод на Вільнюському саміті з тими країнами, які до цього готові і бажають це зробити.
Декларація містить також слова про обов’язок ЄС взяти на себе відповідальність і захистити країни Східного партнерства, які зазнали тиску з боку Росії, та заклик до Єврокомісії і Ради Європи вжити конкретних та ефективних заходів для підтримки партнерів в реалізації їх європейських цілей та прагнень.
Підготувала
Ольга СІРА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206