Переглядів: 773

З іспанського полону

Після багаторічних спроб відстояти честь і гідність наших моряків, хворий і стомлений, повернувся на Батьківщину 64-літній капітан Сергій Масленников. У ніч з 6 на 7 серпня іспанського в’язня зустрічали рідні та друзі, яких він не бачив десятки років і які підтримували його весь цей час. Оскільки рейс затримався, відправлення в Дніпропетровськ, де Сергія з нетерпінням чекала дружина, довелося відкласти на ранок. Він відмовився від відпочинку в готелі і всю ніч, попри втому і проблеми зі здоро­в’ям, провів на вокзалі. Першим же ранковим потягом поїхав у Дніпропетровськ, де його зустрічала схвильована дружина Інна. Вона свого часу продала квартиру в центрі Одеси, щоб допомогти чоловікові у боротьбі, і переїхала в глухе село у Дніпропетровській області до своєї мами.

А почалося все в далекому 2003-у. Тоді Сергій Масленников працював на невеликому буксирі-рятівнику «Zudar Sexto». Шостого жовтня за розпорядженням місцевої влади океанський буксир «Zudar Sexto» під командуванням Масленникова вийшов на рятувальну операцію, а вже 25 жовтня екіпаж заарештували і помістили у в’язницю Праї, столиці Кабо-Верде. Морякам інкримінували нібито сприяння в транспортуванні наркотиків в особливо великих розмірах. Як потім з’ясувалося, судно, яке рятував буксир, перевозило не зовсім легальний вантаж — кокаїн. Більше того, і буксир, і судно належали одному судновласнику — громадянинові Росії. Цікаво, що на час виявлення нарковантажу Сергій Масленников уже не працював на згаданому буксирі — його з командою перевели на судно, яке перевозило метал.

Після 8 місяців ув’язнення в Кабо-Верде Сергія Масленникова разом з екіпажем екстрадували в Іспанію. У жовтні 2005-го моряків випустили, взявши з них підписку про невиїзд. Раціональні європейці підрахували, що утримувати моряків без мети за державні кошти не вигідно. Опинившись у чужій країні без коштів на існування, екіпаж усіма правдами і неправдами вирішив покинути Іспанію. І покинув. Залишився тільки капітан, який вирішив захистити своє добре ім’я і довести невинність екіпажу. Однак, попри відсутність будь-яких прямих доказів причетності екіпажу до наркоторгівлі, Сергій Масленников був засуджений на 9 років та 1 день, а також до грошового штрафу в сумі 69 мільйонів 610 тисяч євро за звинуваченням у сприянні транспортуванню наркотиків. Про рішення Верховного суду Іспанії Сергій був проінформований аж через чотири місяці після його прийняття, відтак автоматично втратив можливість подавати апеляцію.

Варто зазначити, що, за словами капітана, його переводили з в’язниці у в’язницю, не даючи можливості листуватися з інстанціями. У відповідь на неодноразові прохання дипломатичних кіл України, звернені до держави Іспанія та тамтешньої пенітенціарної служби, приходили лише бюрократичні відписки. Петиції морських, профспілкових та недержавних організацій України, Росії і багатьох інших країн також не дали результату. Навіть настоятеля Російської православної церкви в Мадриді отця Андрія, спілкування та допомога якого стали для українського капітана чи не головним джерелом сил, перестали пускати до Сергія. І все це відбувалося на фоні розвитку у засудженого страшної хвороби — раку горла. Скарги Сергія на погане самопочуття іспанська пенітенціарна служба ігнорувала доти, поки він не оголосив про голодування. Тоді лікар, виявивши в горлі пацієнта величезну пухлину, немов у насмішку, посварив його за... невчасне звернення до медиків.

Навесні цього року Сергій Масленников пережив ще одну операцію. Оскільки непокірного в’язня доводилося не тільки годувати, а ще й лікувати, іспанське правосуддя вирішило звільнити капітана «за станом здоров’я». Поки що невідомо, чи стане його повернення на рідну землю крапкою у боротьбі за справедливість, адже формально звинувачення не зняті.

Після таких випробувань будь-хто інший давно відмовився б від спроб змусити іспанське правосуддя визнати помилки, та чи зможе відмовитися Сергій  Масленников? У листі до Президента України, Міністерства закордонних справ та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини він писав, що не має іншого виходу: «Іспанське правосуддя знищило моє життя, життя близьких мені, відібрало улюблену роботу. Воно забрало в мене все, навіть здоров’я. Але я не скорюся, я зроблю все, щоб довести рідним і близьким, що не злочинець, хоча це вони і так знають...»

Зараз капітану заборонений в’їзд в Іспанію до закінчення терміну вироку. Втім, найближчим часом він туди і не збирається — дуже скучив за рідним домом.

За матеріалами благодійної організації «Фонд допомоги морякам «Ассоль» підготувала

Людмила ДОБРОВОЛЬСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net