Переглядів: 1141

Де найкраще в Україні живеться

Для щасливого і комфортного життя не потрібно всього аж так багато. Щоб бути одним з найпривабливіших для життя міст України, не обов’язково мати найвищі зарплати, багато населення і футбольний клуб у вищій лізі. Достатньо впорядкованої міської інфраструктури, можливості отримати освіту, належне медичне обслуговування (якщо таке доступне в Україні), доброго рівня екології та безпеки. Лижний курорт неподалік і кілька театрів — лише вітаються.

iPress.ua проаналізував кілька наймасштабніших рейтингів, які досліджували якість життя в українських містах. Як виявилося, Захід та Південь України традиційно тримають позиції лідерів у цих рейтингах. На їхньому боці — добра екологія, високий рівень безпеки та освіти, хороша медицина, розвинена культурна і туристична галузі. У містах Східної України традиційно вищі зарплати, а також високий відсоток загальної зайнятості, однак погана екологія, високий рівень злочинності та поширення важких хвороб. Попри високий рівень розвитку, ці міста поступаються менш розвиненим за якістю життя.

Цього року найкращим містом для життя експерти журналу «Фокус» визнали Івано-Франківськ. У своєму щорічному рейтингу українських міст, найкомфортніших для життя, видання спиралося на такі критерії: безпека, медичне обслуговування, розвинена інфра­структура, фінансова стабільність і дозвілля.

Столиця Прикарпаття випередила всі інші міста за рівнем якості медицини і транспортної інфраструктури, а також завдяки порівняно невисоким цінам на продукти і житло. «Тут просто усього на всіх вистачає», — зазначає «Фокус».

Організатори рейтингу при виборі кращого міста України для життя також визначали рівень екології та наявність робочих місць. Таким чином у першій п’ятірці опинилися, окрім Івано-Франківська, Чернівці, Донецьк, Львів і Київ.

Десятка найкращих для життя міст від «Фокусу»: Івано-Франківськ, Чернівці, Донецьк, Львів, Київ, Харків, Одеса, Севастополь, Дніпропетровськ, Ужгород.

А от читачі журналу «Фокус» в опитуванні, проведеному у мережі Facebook, найкращим містом для життя визнали Львів, який зібрав удвічі з лишком більше симпатій, ніж його найближчий переслідувач — Київ. Майже порівну у цьому опитуванні голосів набрали Одеса і Вінниця. П’ятірку цього рейтингу замикає Івано-Франківськ.

Цікаво, що у соціальних мережах тотальну перевагу отримали міста Західної України. У першій десятці опинилося одразу 6 міст цього регіону. Зі Сходу України користувачі соцмережі обрали лише одне місто — Харків.

Найкращі міста для життя, на думку користувачів Facebook: Львів, Київ, Одеса, Вінниця, Івано-Франківськ, Тернопіль, Луцьк, Харків, Кам’янець-По­дільський, Ужгород.

Свій щорічний рейтинг міст складає і Кабінет Міністрів. Цей список уряд формує за впорядкованістю міст (щоправда, то ще велике питання, які аргументи тут є вирішальними. — Прим. «ЧН»).

Пальму першості в кабмінівському рейтингу серед міст-мільйонників поділили Київ та Одеса, а серед маленьких міст, які визнали найбільш впорядкованими, — Іллічівськ та Умань.

Найкраще впорядковані великі міста, за версією Кабміну: Київ, Одеса, Донецьк, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ, Миколаїв.

Найкраще впорядковані невеликі міста, за версією Кабміну: Іллічівськ, Умань, Ковель, Лозова, Червоно­град, Комсомольськ.

Аналітичний центр Universitas визначав добробут міст та перспективу прожити у них щасливе життя за іншими критеріями. Група проводила ґрунтовне дослі­дження міст до 20-річчя незалежності України. Експертів цікавило, чи ці міста мають відкрите і добре підзвітне їхнім мешканцям управління, високий рівень міграції в міста, розвинену соціальну інфраструктуру, а також низьку дитячу смертність, суттєві інвестиції в основний капітал.

У цьому рейтингу лідером серед великих міст став Івано-Франківськ, серед малих — Калуш Івано-Франківської області. Серед лідерів також Ялта, Бровари, Львів, Сміла, Чернівці, Одеса, Новоград-Волинський, Мукачеве, Коростень, Прилуки, Ізмаїл, Іллічівськ, Білгород-Дністровський, Дрогобич, Артемівськ, Феодосія, Дніпродзержинськ, Євпаторія, Мелітополь та Ніжин.

До десятки великих міст, які визнали кращими за якістю життя, увійшло одразу 6 міст Західної України, два міста з Півдня, а також по одному з Центру і Півночі.

Десятка міст для щасливого життя, визначена аналитиками Universitas: Івано-Франківськ, Трускавець, Львів, Чернівці, Одеса, Мукачеве, Коростень, Дрогобич, Дніпродзержинськ, Євпаторія.

Однак варто враховувати те, що за багатьма показниками ці міста поступаються меншим, тому десятка презентує лише перших десять великих міст, які ввійшли до рейтингу ТОП-44 Universitas.

Лідерами майже усіх рейтингів, які визначають якість життя у містах України, здебільшого є міста і містечка Західної України або Півдня. Незмінним фаворитом рейтингів останніх кількох років залишається Івано-Франківськ. Також до верхніх позицій різноманітних рейтингів потрапляють міста цієї області — Яремче, Калуш, Коломия. Їх високі рейтинги пояснюються хорошою екологією, доступністю житла і продуктів, розвитком культурної і туристичної галузі, а також хорошим рівнем медицини і загальної безпеки. Хоча у цьому регіоні промисловість мало розвинута, однак сюди надходять постійні перекази коштів від заробітчан.

Така ж ситуація спостерігається у Львівській, Тернопільській та Закарпатській областях.

У дослідженні журналу Weekly.ua, який опублікував рейтинг українських регіонів «Де в Україні жити добре», серед кращих місць для життя лідирує Київ. Далі йдуть Харківська область, Севастополь, Тернопільська, Львівська області.

Найгірше, за даними Weekly.ua, живеться мешканцям Донецької, Луганської і Дніпропетровської областей. Низькі позиції східних областей в рейтингу у виданні пояснили тим, що ці регіони хоча й заробляють більше за інших, однак не забезпечують високих стандартів життя місцевого населення. Також там високий рівень злочинності, найвищий рівень розповсюдження важких захворювань і незадовільна екологія.

Останні кілька років Івано-Франківськ впевнено за­ймає перші позиції в рейтингах найбільш привабливих для життя міст. Столиця Прикарпаття має все для щасливого і комфортного життя, порівняно з іншими українськими містами: добре розвинену інфраструктуру, хороший рівень медичного обслуговування, можливість отримати якісну освіту. Також в Івано-Фран­ківську одна з найрозвиненіших у країні міських та культурних сфер. Як бонус — хороша екологія та розвинена туристична галузь.

Кількість населення Івано-Франківської області знизилася приблизно на 20 тисяч осіб, однак впродовж останніх 4 років поволі зростає і сьогодні становить

1 млн 381 тис. В самому Івано-Франківську мешкає 226 тис. осіб. Приріст населення від початку цього року, за даними Івано-Франківського міського відділу реєстрації актів цивільного стану, становить 24%.

У місті функціонує 7 вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, в яких навчається майже 33 тис. студентів.

Також позитивною в Івано-Франківській області є динаміка туристичного потоку, яка за останній рік сягнула мільйона відвідувачів. Головними рекреаційними принадами регіону є Карпати і гірськолижний курорт «Буковель».

Галина ЧОП.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net