Переглядів: 882

Якби в селі була пожежна команда...

З початку 2013-го у населених пунктах Одещини виникло більше 1,5 тисячі пожеж, внаслідок яких загинуло 62 людини, у тому числі 2 дитини. Матеріальні втрати склали майже 139 мільйонів гривень. Третина всіх пожеж — у сільській місцевості.

Аналіз ситуації у сільській місцевості показав: таке складне становище склалося у зв’язку з тим, що у глибинці про заходи пожежної безпеки дбають, м’яко кажучи, не належним чином, а вчасне гасіння загорань значно ускладнюється через подолання пожежно-рятувальними підрозділами значних відстаней від районних центрів до місця біди.

Слід зазначити, що у 26 районах області є 1149 сільських населених пунктів, з яких у радіусі обслуговування підрозділів ДСНС, а саме 7,5 кілометра, — тільки 193. Відтак жителі 912 сіл залишаються наодинці із невирішеними питаннями своєчасного реагування на пожежі, оскільки підрозділів місцевої пожежної охорони там нема, а більшість існуючих протипожежних формувань сільгосппідприємств та фермерських господарств — небоєздатні (через відсутність відповідного фінансування, телефонного зв’язку, необхідного комплектування техніки, майна та спорядження, паливно-мастильних матеріалів тощо).

Ефективність пожежно-рятувальних підрозділів головного управлін­ня ДСНС України в Одеській області, своєчасність їх реагування на надзвичайні ситуації та небезпечні події знижується за умови виникнення загорань у населених пунктах, які розташовані на значній відстані від спеціалізованих підрозділів, а в деяких випадках відстань до них складає понад 40(!) кілометрів. Через долання тих десятків кілометрів та ще й по нинішніх дорогах червоний півень, трапляється, встигає наробити у селі великої біди.

Наведу кілька прикладів. 14 травня в селищі Слобідка Кодимського району зайнявся дах житлового будинку. Пожежно-рятувальне відділення добиралося на місце пожежі 53 хвилини, оскіль­ки довелося долати аж 36 кілометрів шляху, ще й перегородженого трьома залізничними переїздами. 10 лютого у селищі Петрівка Іванівського району сталася пожежа на 5-у поверсі багатоквартирного житлового будинку. Час прибуття рятувальників — 58 хвилин. Тут відстань до місця виклику склала 31 кілометр, але по такій дорозі... Внаслідок пожежі загинув 21-річний хлопець, двоє людей отруїлися продуктами горіння, було пошкоджено домашнє майно, знищене перекриття квартири. До людських жертв та значних матеріальних втрат призвела саме відсутність у названих населених пунктах місцевих пожежних команд.

Сьогодні в Одеській області налічується 161 підрозділ пожежної охорони, з яких 107 — добровільні пожежні дружини, але і в 54 з них радіус обслуговування шляхами загального користування набагато перевищує нормативні 3 км.

Протягом червня—липня співробітники головного управління ДСНС України в Одеській області перевірили боєздатність місцевих пожежних команд у регіоні. Встановлено, що цілодобове чергування не організоване у п’яти місцевих пожежних командах, а саме в селах Новопокровка Ізмаїльського району, Виноградівка — Болградського, Дубинове — Савранського, Трудове та Десантне — Кілійського. У 30 місцевих пожежних команд (МПК) відсутній телефонний зв’язок. Майже у 90% перевірених МПК не мають радіостанцій. У команд Ізмаїльського, Болградського, Татарбунарського та Кілійського райо­нів комплектація пожежно-технічним озброєнням складає лише 35—40% від необхідного, заправка автомобілів паливом — якихось 10—15 літрів, на чергуванні перебуває по одному члену МПК.

Варто нагадати, що рішенням Одеської обласної ради від 18 лютого 2011 року № 78-VІ затверджена «Регіональна цільова програма розвитку цивільного захисту Одеської області на 2011—2013 роки», згідно з якою передбачено створення протягом цього часу 78 підрозділів місцевої пожежної охорони в сільських районах. Однак і на сьогодні із запланованих 78 МПК сформовано лише чотири (!) — у селах Новосільське і Котловина Ренійського та в Нерубайському і Троїцькому Біляївського районів. Наразі вирішується питання щодо створення таких підрозділів у Ларжанці Ізмаїльського, Іллінці та Вигоді Біляївського, Визирці Комінтернівського та Лебедівці Татарбунарського районів.

Найгірший стан справ склався в Ананьївському, Великомихайлівському, Іванівському, Кодимському, Комінтернівському, Котовському, Любашівському, Красноокнянському, Миколаївському, Роздільнянському, Фрунзівському та Ширяївському районах, де взагалі нема місцевих пожежних формувань.

У зв’язку з відсутністю фінансування перестали функціонувати МПК у Цебриковому Великомихайлівського, Слобідці Кодимського, Петрівці та Радісному Іванівського, Затишші Фрунзівського, Ларжанці, Новій Некрасівці та Матросці Ізмаїльського, Лиманському Роз­дільнянського районів.

Головне управління ДСНС України в Одеській області сподівається, що за підтримки органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості «Регіональна цільова програма розвитку цивільного захисту Одеської області на 2011—2013 роки» в частині створення і функціонування під­розділів місцевої пожежної охорони та забезпечення пожежної безпеки сільських населених пунктів буде виконана. Це дозволить у майбутньому уникнути багатомільйонних втрат і, що найцінніше, зберегти людські життя.

Сергій КУЧЕР,
начальник відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України
в Одеській області.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net