Переглядів: 801

Глобальне «недо-»

Не праця, а її розподіл перетворив мавпу на людину. Йому зобов’язані й виникненням мовлення, й утворенням соціуму, і навіть формуванням моралі. Однак еволюційна «кампанія» завершилася вже давно — отож і розподіл праці потихеньку «згортається»...

Сьогодні бути такою собі «ренесансною особистістю» — норма. Але, на відміну від людей Відродження, універсалізм сучасників зумовлений мінливим життям. Тільки-но освоєно одне ремесло, як подув часу вимагає іншого. В результаті — безліч займається не своєю справою, безліч — «недоспеціалісти»…

Можливості сучасної людини обмежені хіба що швидкістю інтернет-з’єднання. Тож глобальна мережа — батьківщина «недоспеціалістів». Напевно, кожен зустрічав статті «недожурналістів» і знімки «недофотографів». Тут існують «дві великі різниці» — чи творчість подається як акт самовираження, чи як робота професіонала. У другому випадку за неї ще й гроші можуть попросити. Та, окрім втрачених коштів й часу, таке «недо-» нарощує стереотипи навколо цих професій, а відтак понижує їх престиж. Розповсюджена думка, що блогер — це журналіст, а фотограф — той, хто має камеру, — яскравий доказ негативного впливу «недо-».

Занепад сучасної культури — вже не самотня ідея, а загальноприйнята концепція. Мовляв, і мистецтво вже не те, і молодь, й інтелігенція дрібнішає. Падіння якості і стандартів культури відбувається завдяки «недоспеціалістам». Відтак виникає дилема. З одного боку, такі люди — породження великих можливостей, і було б логічно їх обмежити. Але з іншого — є й ті, хто здатен правильно їх реалізувати. І, напевно, єдиний вихід — це сувора самоцензура. Однак, як колись ви­значив проблему Бертран Рассел, «дурні й фанатики зажди впевнені в собі, а розумні сповнені сумнівів».

Серед «недоспеціалістів» зустрічаються й ті, хто не встиг адаптуватися до інформаційного сьогодення. Звиклі до старих методів роботи, вони не спроможні мислити творчо, іноді покладатися на інтуїцію, що так необ­хідно сучасному працівникові.

Люди ще однієї категорії «недо-» навряд чи підуть на поправку. Своєї вини не відчувають: робота — то просто робота. Сумно, коли ці «недоспеціалісти» — вчителі, які замість того, щоб надихати своїх вихованців, викликають лише відразу до знань. Можливо, саме таке ставлення до наук змушує молодь обирати професію не за покликом душі, а за модою. Замкнене коло.

Однак завжди є ті, що ладні скористатися ситуацією. «Недо-» паразити усвідомлюють свою «компетентність», проте не мають наміру її змінювати. Навпаки, вони воліють нехтувати знанням, одурманюючи ще менш обізнаних обивателів.

Що ж, ми всі — жертви свого часу. Так чи інакше підвладні його темпу, моді, стереотипам. Але треба розуміти, що все це мине, як колись і ми залишимося лише спогадом... Яким буде той спогад про нас?

Ольга МОРОЗ,
студентка ОНУ ім. І.І. Мечникова.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net