Глобальне «недо-»
Не праця, а її розподіл перетворив мавпу на людину. Йому зобов’язані й виникненням мовлення, й утворенням соціуму, і навіть формуванням моралі. Однак еволюційна «кампанія» завершилася вже давно — отож і розподіл праці потихеньку «згортається»...
Сьогодні бути такою собі «ренесансною особистістю» — норма. Але, на відміну від людей Відродження, універсалізм сучасників зумовлений мінливим життям. Тільки-но освоєно одне ремесло, як подув часу вимагає іншого. В результаті — безліч займається не своєю справою, безліч — «недоспеціалісти»…
Можливості сучасної людини обмежені хіба що швидкістю інтернет-з’єднання. Тож глобальна мережа — батьківщина «недоспеціалістів». Напевно, кожен зустрічав статті «недожурналістів» і знімки «недофотографів». Тут існують «дві великі різниці» — чи творчість подається як акт самовираження, чи як робота професіонала. У другому випадку за неї ще й гроші можуть попросити. Та, окрім втрачених коштів й часу, таке «недо-» нарощує стереотипи навколо цих професій, а відтак понижує їх престиж. Розповсюджена думка, що блогер — це журналіст, а фотограф — той, хто має камеру, — яскравий доказ негативного впливу «недо-».
Занепад сучасної культури — вже не самотня ідея, а загальноприйнята концепція. Мовляв, і мистецтво вже не те, і молодь, й інтелігенція дрібнішає. Падіння якості і стандартів культури відбувається завдяки «недоспеціалістам». Відтак виникає дилема. З одного боку, такі люди — породження великих можливостей, і було б логічно їх обмежити. Але з іншого — є й ті, хто здатен правильно їх реалізувати. І, напевно, єдиний вихід — це сувора самоцензура. Однак, як колись визначив проблему Бертран Рассел, «дурні й фанатики зажди впевнені в собі, а розумні сповнені сумнівів».
Серед «недоспеціалістів» зустрічаються й ті, хто не встиг адаптуватися до інформаційного сьогодення. Звиклі до старих методів роботи, вони не спроможні мислити творчо, іноді покладатися на інтуїцію, що так необхідно сучасному працівникові.
Люди ще однієї категорії «недо-» навряд чи підуть на поправку. Своєї вини не відчувають: робота — то просто робота. Сумно, коли ці «недоспеціалісти» — вчителі, які замість того, щоб надихати своїх вихованців, викликають лише відразу до знань. Можливо, саме таке ставлення до наук змушує молодь обирати професію не за покликом душі, а за модою. Замкнене коло.
Однак завжди є ті, що ладні скористатися ситуацією. «Недо-» паразити усвідомлюють свою «компетентність», проте не мають наміру її змінювати. Навпаки, вони воліють нехтувати знанням, одурманюючи ще менш обізнаних обивателів.
Що ж, ми всі — жертви свого часу. Так чи інакше підвладні його темпу, моді, стереотипам. Але треба розуміти, що все це мине, як колись і ми залишимося лише спогадом... Яким буде той спогад про нас?
Ольга МОРОЗ,
студентка ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206