№ 60 (21428) четвер 1 серпня 2013 року

Переглядів: 1009

Сліпці

Коли про когось кажуть, що живе одним днем, це доволі негативна характеристика. Свідчить вона про бездумність, легковажність, небажання робити хоч якісь зусилля. Більшість же людей влаштовані так, що їм необхідно бачити перспективу, вибудовувати її, працювати на неї. Це однаковою мірою стосується і цілих держав.

Якось по радіо почула відповідь на питання про стан сьогоднішньої України одного відомого художника. Намагаючись якомога точніше передати свою думку, він пригадав полотно іншого митця. На ньому були зображені сліпці, котрі долали шлях навпомацки, не відаючи, що там попереду — гора чи провалля. Цими сліпцями є весь народ разом зі своїми поводирями — високопосадовцями, впевнений художник.

Переглядів: 934

Від паркану і до... перемоги

У суботу, 27 липня, одесити продемонстрували всю силу своєї «любові» до міської влади, розтрощивши паркан, що огороджував колишній кінотеатр «Вимпел» на Адміральському проспекті.

На мітинг біля «Вимпела», орга­нізований громадським рухом «Генеральний протест», прийшли одесити, не згодні з рішенням міськради, яка на сесії 18 липня дала дозвіл на забудову цієї території. Крім мешканців сусідніх будинків та активістів «Генерального протесту», в акції взяли участь члени цілої низки громадських організацій і партій, а також голова Одеської організації Комітету виборців України Анатолій Бойко, депутат міськради Ігор Димитрієв, депутат обласної ради, представник лівого руху «Боротьба» Олексій Албу.

Переглядів: 819

Прокуратура вимагає скасувати...

Прокуратура м. Одеси внесла подання до міської ради з вимогою скасувати низку рішень сесії від 18 липня.

Як повідомляє прес-служба прокуратури Одеської області, на останній сесії прийнято низку рішень, що грубо порушують вимоги чинного законодавства у сфері земельних правовідносин та правовідносин у сфері містобудування.

Переглядів: 1010

Тарасові шляхи, які він сам обирав

Гадаємо собі, що самі обираємо свій життєвий шлях. А насправді це доля веде багатьох до їхньої мети. Важливо лишень, щоби була та мета, і щоб не була вона дрібною, а була гідною високого призначення людини у цьому світі, куди ми приходимо, щоби трішечки поліпшити його...

Запитав якось у Тараса Максим’юка, відомого колекціонера художньо-мистецької україністики, заслуженого діяча культури України: якби свого часу він усе-таки вступив на історичний факультет, якби доля не звела його з поетом Валентином Морозом — завзятим колекціонером всього українського, якби після інституту інженерів морського транспорту поїхав за призначенням на Камчатку, в Анадир, Нар’ян-Мар чи в іншу віддалену місцину «необ’ятной родіни», куди заганяли випускників українського ВНЗ, — то чи прийшов би до того, до чого прийшов під нинішню пору, йдучи звивистими своїми життєвими стежками? Помисливши трохи, відповів: мабуть, що так. І додав упевнено: так, прийшов би, хоч, можливо, й іншими шляхами.

Переглядів: 876

Не та тепер Одеса, не той нині Луганськ...

Розвиток промислового виробництва в Україні змістився зі сходу і півдня країни у центральні області. Про це на прес-конференції в інформаційному агентстві ГолосUA повідомив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Він зазначив, що найбільше падіння промвиробництва (на рівні 12%) за підсумками першого півріччя 2013-го в Луганській, Одеській та Полтавській областях. У Донецькій, за словами експерта, падіння склало 10%, в Києві — 9%, у Харківській області — десь 6%, а в Запорізькій — 4%.

Переглядів: 782

Перекуєм орала на... м’ячі?

Минулої п’ятниці одеські журналісти отримали можливість дізнатися, що ж зараз відбувається на території одного з колишніх промислових флагманів нашого міста — заводу ім. Жовтневої революції (ЗОР), який тепер має статус публічного акціонерного товариства «Одессільмаш» (вул. Чорноморського козацтва, 72). Всі види плугів та іншого сільськогосподарського знаряддя там припинили виробляти вже давно, і що діється на величезній площі біля самого моря — було, по суті, таємницею.

Як розповіла віце-мер Одеси Олена Павлова, яка взяла участь в екскурсії, на території заводу буде зведений палац спорту, який прийматиме матчі чемпіонату Європи з баскетболу у 2015 році. Завдяки цьому будівництву міська влада має намір повністю перетворити цей колишній промисловий район у центр спорту та відпочинку. Першочергове завдання — спорудження палацу спорту, майбутньої баскетбольної арени, на якій повинні пройти чимало матчів із 90 поєдинків «Євробаскету-2015».

Переглядів: 792

Саражинський акумулятор

У селі Саражинка під час видачі зерна за паї сталося селянське заворушення.

Приводом для протесту «послугувала» вимога орендаря землі, щоб орендодавці при отриманні збіжжя ставили підпис не лише до відповідної відомості, а й до додаткової угоди про оренду землі. Дехто такі папери одразу попідписував, але знайшлося чимало й таких, що відмовилися і стали вимагати видавати зерно без будь-яких додаткових умов.  Дуже вже їх насторожили окремі пункти нової угоди. Є й така частина селян, що принципово не бажає підписувати з ТОВ «Саражинка» ніяких угод і більше того — вже судиться з даним підприємством про розірвання чинного договору оренди. Мотивація проста — в інших господарствах за пай дають більше.

Переглядів: 2360

Яке майбутнє українського села?

Впродовж існування та розвитку української держави село завжди відігравало визначну роль, адже так історично склалося, що українці вели осілий спосіб життя, який полягав в обробітку землі та веденні домашнього господарства. Українське село повсякчас було колискою культури, джерелом харчів для міських жителів та основною сировинною базою для багатьох галузей національного господарства. В різні часи воно переживало різну долю, часто і трагічну (часи колективізації та голодомору), а процеси урбанізації, які стосуються світу в цілому, вимивали найкращі кадри з сільської місцевості, як у радянські часи, так і зараз.

Ми вирішили проаналізувати ситуацію зі станом українського села за критеріями кількості сіл та чисельністю сільського населення, яка спостерігається впродовж останніх 20 років, адже з постійною втратою позицій українського села наша держава втрачає своє автентичне обличчя в культурному сенсі та ставить себе в скрутне становище перед продовольчою кризою, що насувається.

Переглядів: 776

Фруктово-ягідний доважок

Станом на середину липня в Україні зібрано майже 19,5 тисячі тонн фруктів та ягід, що на 18% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року, повідомляє аналітичний департамент Української аграрної конфедерації.

«Цього року в Україні може бути зібрано на 50 тисяч тонн плодів і ягід більше, ніж планувалося. Це стане можливим завдяки державній підтримці, яка сприяє нарощенню врожаїв плодово-ягідної продукції», — зазначив міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк.

Переглядів: 848

Декретна відпустка і страховий стаж

Питання набуття якомога більшого страхового стажу для нарахування пенсії завжди було актуальним, оскільки розмір пенсії безпосередньо пов’язаний з його тривалістю. Гострота цього питання, зокрема для жінок, підвищилася у зв’язку з набуттям чинності з 1.10.2011 року закону № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким збільшено до 30 років страховий стаж для нарахування пенсії у мінімальному розмірі.

1 липня 2013 року набув чинності закон № 231-VII від 14.05.2013 «Про внесення змін в деякі закони України щодо призначення та індексації пенсії», яким внесено зміни, зокрема, до закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а також врегульовано питання зарахування до страхового стажу періоду перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Переглядів: 1804

Міністр освіти УНР Іван Огієнко

Як ти українець — то будуть щохвилі
Тебе на Хресті розпинати.
Іван Огієнко, поема «На Голготі».

Видатний український учений-енциклопедист, релігійний діяч і державотворець початку ХХ ст. Іван Іванович Огієнко (2.01.1882 — 29.03.1972) відомий ще як митрополит Іларіон (чернечий постриг прийняв у 1940 році). Історія і культура, мовознавство і літературознавство, поезія і філософія, богослов’я і перекладацтво, педагогіка та історія богослов’я — такою була сфера його діяльності. Його науковий доробок налічує понад півтори тисячі завершених праць з гуманітарних дисциплін і теології. Для українського читача найвідомішими є дослідження «Історія українського друкарства» та «Історія української літературної мови», видані в 1990-ті з грифом Міністерства освіти України.

У СРСР було табу на саме ім’я Огієнка. Згідно з наказом Головліту №1 від 31 квітня 1974 року, який стосувався передусім редакцій ЗМІ, видавництв, просвітницьких організацій, це ім’я заборонялося згадувати в будь-якому контексті. Перша монографія про цього вченого із світовим іменем в Україні вийшла лише в 1997-у. Це — «Голгофа Івана Огієнка» Миколи Тимошика, де детально розглядається і його державотворча діяльність.

Переглядів: 1100

Одеське відкриття подолянина Тишецького

В одеській галереї «Артком» (вул. Торгова, 2) експонується персональна виставка Валентина Тишецького (Вінниця).

Валентин Антонович Тишецький народився у м. Крижополі на Вінниччині. 1978 року закінчив Московське державне художнє училище па­м’яті 1905 року (педагоги О.В. Конягін, Е.Г. Ліпкінд, М.М. Булгакова, Б.Я. Малінковський). В основі навчання закладу — художньо-педагогічна система відомих ро­сійських викладачів, художників-практиків: Василя Бакшеєва, Олександра Герасимова, Олексія Грицая, Миколи Кримова та інших реалістів. Вони розвивали традиції російського настроєвого імпре­сіонізму, який культивувало свого часу Московське училище живопису, архітектури, скульптури, зокрема такі майстри як К.О. Коровін, В.Д. Полєнов, В.О. Сєров.

Переглядів: 830

Мозаїчні паралелі

Мозаїчне панно, мозаїчна підлога, оздоблена мозаїкою колона... Ці поняття лише недавно увійшли в наш побут. Хоча варт уточнити: не в наш, а в побут скоробагатьків, олігархів тощо. Якраз вони і створюють попит на такі роботи.

В Одесі у цьому жанрі мистецтва успішно працюють художники, об’єднані в майстерні мозаїки «ArtMosaik». Цими днями роботи майстрів представлені в Художньому салоні Одеської організації Національної спілки художників України.

Переглядів: 6677

Батьки і діти

Вечоріє. Дитячий майданчик спорожнів. І лише Артюша не квапиться додому, вимагаючи у мами за це цукерку. Однак цукерки скінчилися, і Ніна Петрівна прожогом кидається до недалекої сусідки по позичку, аби вдовольнити забаганки свого пестунчика. Таке повторювалося день при дні. Яких тільки бажань не висловлював п’ятирічний Артурчик — і всі мама стрімголов вдовольняла. Бо як же відмовити любому дитятку?!

Батько Артюші Дмитро працював водієм-дальнобійником. Дома бував рідко, ніколи не брав відпустки, намагаючись якомога більше заробляти. Похід із сім’єю в кіно, до театру чи в гості був чимось нездійсненним, фантастичним. Навіть футбол чолов’ягу не цікавив. Втім, і грошей родина не бачила. Видавав їх тільки на їжу. Крім робочої «фури», голова сімейства мав ще «мерса». Коли порався біля нього, все показував синові, прищеплюючи в такий спосіб любов до техніки.

Переглядів: 801

Глобальне «недо-»

Не праця, а її розподіл перетворив мавпу на людину. Йому зобов’язані й виникненням мовлення, й утворенням соціуму, і навіть формуванням моралі. Однак еволюційна «кампанія» завершилася вже давно — отож і розподіл праці потихеньку «згортається»...

Сьогодні бути такою собі «ренесансною особистістю» — норма. Але, на відміну від людей Відродження, універсалізм сучасників зумовлений мінливим життям. Тільки-но освоєно одне ремесло, як подув часу вимагає іншого. В результаті — безліч займається не своєю справою, безліч — «недоспеціалісти»…

Переглядів: 823

Які підбори, такий і статус

Кілька цікавих фактів про взуття

Чи знаєте ви що, носячи взуття на високих підборах, жінка може збільшити розмір сідниць на 25%?

Чи знаєте ви, що кросівки спочатку були розроблені як корсет для травмованої ноги? За задумом такий корсет мав туго шнуруватися, щоб обмежити рухливість стопи. Лише потім люди помітили зручність такого виду взуття, завдяки чому ми тепер маємо неза­мінну річ для спорту й активного відпочинку.

Переглядів: 796

У 40 — на 55

Сьогоднішнє доросле покоління людей настільки обтяжене хворобами, що воно фактично на 15 років старше, ніж батьки та бабусі з дідусями, коли ті були в тому ж віці, стверджують вчені. Люди сьогодні частіше страждають від гіпертонії, діабету й ожиріння, ніж попередні покоління, і це «завдяки» слабкому здоров’ю, повідомляється в результатах дослідження, опублікованого в «Європейському журналі превентивної кардіології».

Вивчивши впродовж чверті століття дані шести тисяч дорослих людей у віці 20, 30, 40 та 50 років, вчені виявили, що молоде покоління має слабше метаболічне здоров’я, яке спричиняє низку проблем, зокрема гіпертонію і зайву вагу. У дослідженні показано, що нинішні 30-літні чоловіки на 20 відсотків схильніші до зайвої ваги, ніж їхні ровесники в попередніх поколіннях, а 20-літні дівчата удвічі частіше потерпають від ожиріння, ніж їхні ровесниці десять років перед тим. Артеріальний тиск також підвищився серед молодого покоління, як у чоловіків, так і в жінок.

Переглядів: 5393

...Й осиротіє Земля

Багатьом видам хребетних тварин доведеться еволюціонувати в десять тисяч разів швидше, ніж раніше, щоб адаптуватися до стрімких змін клімату. Такий прогноз озвучили екологи Університету Арізони за результатами свого дослідження. Це дослідження стало першим, яке порівняло темпи адаптації живих організмів до темпів зміни клімату.

У ході своєї роботи, повідомляє сайт www.yoki.ru, вчені ана­лізували, наскільки швидко види пристосовувалися до різних кліматичних умов у минулому, вибравши «піддослідних» з усіх основних груп наземних хребетних. Усього в поле зору дослідників потрапило 540 різних тварин, включаючи амфібії, рептилії, птахи і ссавці. Темпи їх еволю­ціонування вчені порівняли з темпами зміни клімату і результатом, який очікується до кінця цього століття.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net