№ 49 (21417) четвер 20 червня 2013 року

Переглядів: 6667

Чорне море розкриває таємниці

/_f/2013/49.jpg Чи не кожен житель України бував на Чорному морі — рідному і близькому. Його широчінь (423000 квадратних кілометрів) і глибина (найбільша — 2212 метрів) вражають, а теплі хвилі літньої пори приваблюють до себе мільйони відпочивальників. До речі, з усіх чорноморських країн Україна має найбільшу довжину берегової лінії — 1628 кілометрів. Здається, про море все вже давно відомо. Але це не так. Воно має свої особливості і свої загадки.

Про це, а також про те, чого треба остерігатися під час відпочинку на морі, наша розмова з академіком НАН України, доктором біологічних наук, професором Ювеналієм ЗАЙЦЕВИМ, автором відкриття світового значення — нейстону, що призвело до створення нової науки — морської нейстонології.

— Чорне море нерідко називають унікальним. Чому?

Переглядів: 956

Немов ті круки...

Хто-хто, а я не вельми великий любитель і прихильник усіляких мітингів, зібрань — одне слово, густого скупчення людей. Можливо, тому, що часто, особливо в радянські часи, доводилося їх відвідувати за редакційним завданням. Просто набридло. Та цього разу з інтересом пішла на оголошену зустріч з народним депутатом України Іриною Фаріон. І цікавила мене не стільки політична постать цієї сміливої жінки з партії «Свобода», як анонсована презентація її останньої мовознавчої книжки.

Звісно, знала, що наші доморощені так звані антифашисти готуються, аби зірвати цю зустріч. Але, їй-право, не чекала, що побачу такі перекошені патоло­гічною люттю обличчя, що сама потраплю під ту комуно-«антифашистську» вакханалію.

Переглядів: 4711

Міськрадівська хитавиця

Найважливішим моментом сесії міськради, що відбулася у вівторок, мав стати проект генплану Одеси. І хоча Олексій Костусєв під тиском громадськості, а в підсумку і місцевих політиків різного рівня, ще минулого тижня заявив, що розглядатися генплан на нинішньому засіданні не буде, понад 300 людей усе ж прийшли на Думську площу в рамках акції «Генеральний протест».

Городяни остерігалися, що мер знехтує своєю обіцянкою й таки спробує «протягнути» скандальне питання. І підстави для недовіри були: пункт 3.16 «Про затвердження Генерального плану міста» залишався у порядку денному сесії до останнього і зник із сайта міста лише за 25 хвилин до початку за­сідання. Олексій Костусєв вирішив, було, поговорити з протестувальниками особисто, тож за кілька хвилин перед сесією вийшов на площу, запевнив, що генплан знятий з розгляду. Але громада не була налаштована слухати чергові обіцянки Олексія Олексійовича, тож він швидко повернувся в будівлю міськради під супровід свисту й обурливих вигуків.

Переглядів: 886

Травневий прорив Кличка

Якби президентські вибори проходили наприкінці травня цього року, то найбільшу кількість голосів виборців отримав би Віталій Кличко. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Отже, якби у бюлетень для голосування були включені Віталій Кличко, Петро Симоненко, Олег Тягнибок, Віктор Янукович та Арсеній Яценюк, то за Кличка проголосувало б 16%, за Януковича — 14%. Яценюк отримав би 10% голосів виборців, Тягнибок — 6%, Симоненко — 4%.

Переглядів: 894

Якщо керують не господарі...

Колись у післявоєнні роки у нас був сусід Рудь, якого називали всі хорошим господарем. Він трудився з раннього ранку до пізньої ночі і його хата-мазанка, зроблена його руками, була найбільшою, і город мав найбільший та добре доглянутий, а канава завдовжки півкілометра, що прокопав від свого городу до Дніпра через плавні, була найширшою та найглибшою з-поміж усіх сусідських. Канави були потрібні, щоб возити на човнах комиш, яким опалювали взимку хати. Щороку мій батько з братом прочищали нашу канаву лопатами.

А зараз дивлюся по телебаченню на повені і не розумію: невже в нашому уряді нема жодного господаря? Всі мають вищу освіту, а господарської струнки — нема! Може, це від того, що займалися тільки навчанням, а по господарству батькам не допомагали, і в школі та інституті теж трудової практики обмаль було? А розуміння і винахідливість розвивається всебічно тоді, коли людина привчена багато чого робити власними руками, а не тільки зубрити книжки.

Переглядів: 781

Колись тут було консульство

18 червня на будинку №6 у провулку Чайковського за участю посла США в Україні Джона Теффта відбулося урочисте відкриття меморіальної таблиці, якою увічнено пам’ять про американське консульство в Одесі, що діяло в цьому приміщенні з 1884-го по 1891-й роки.

Історія дипломатичної місії США у нашому місті бере свій початок ще у далекому позаминулому столітті: у 1829-у тодішній президент США Ендрю Джексон призначив Чарльза Райнда з Нью-Йорка першим американським консулом в Одесі. До нас він прибув у 1830 році, і його основним завданням було досягнення торгової угоди з Османською імперією на прохід американських суден через протоки Босфор і Дарданелли.

Переглядів: 853

Український борщ з єгипетською картоплею

Україна активно вирішує продовольчу проблему. З найвищих трибун лунають заяви про те, що наші аграрії здатні нагодувати не лише наших співгромадян, а й усю Європу. Водночас на прилавках вітчизняних супермаркетів удосталь овочів та фруктів з інших країн. Парадокс?

І йдеться не про банани та іншу чужоземну екзотику. Не ростуть вони у нас, і на це слід зважати. Тому нема нічого дивного в тому, що її, ту екзотику, імпортують. І добре, що привозять багато та у великому асортименті. Та мова про інше — про картоплю. Це вже наш другий хліб. Картопля росте практично в кожному городі, а при цьому нерідко її доставляють аж із далекого Єгипту.

Переглядів: 896

Кредитні шахраї

Завершується розслідування справи за фактами розкрадання коштів вкладників однієї з великих кредитних спілок Одеси.

Кредитне товариство розпочало свою діяльність у 2006 році з прийняття вкладів та видачі кредитів. Спілка складалася з головного офісу та чотирьох відділень, розташованих у різних районах міста. Клієнтами установи, в основному, були люди похилого віку, які, «купившись» на високий відсоток, понесли свої заощадження, щоб покласти їх на депозитні вклади. Вірячи обіцянкам представників компанії, дехто віддавав свої останні накопичені гроші. Та невдовзі кредитна спілка перестала виконувати свої зобов’язання перед вкладниками, практично не виплачуючи відсотки за депозити та самі вклади. У міліцію почали надходити численні заяви ошуканих громадян з проханнями вжити заходів щодо працівників фінансової установи та надати допомогу з поверненням вкладених коштів.

Переглядів: 905

Банківські плюси для пенсіонерів

«Укрінбанк» впровадив комплексну програму для пенсіонерів

З 2002 року Пенсійний фонд щорічно проводить конкурсний відбір банків, у яких за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги можуть відкриватися відповідні рахунки. Нинішнього року таке право отримали 76 банків.

— За угодою банківські установи зобо­в’язані безоплатно відкривати пенсійні рахунки і виплачувати з них пенсію, в тому числі й забезпечувати її доставку додому, — наголошує начальник головного управ­ління Пенсійного фонду України в Одеській області Ю. Г. Сисьмій. — При цьому органи ПФУ заощаджують кошти, які надалі спрямовуються на збільшення виплат пенсіонерам. Тільки з початку року сума економії склала 18 млн грн, яку спрямовано на ви­плату підвищених розмірів пенсій.

Переглядів: 793

Мільйонери множаться, а нація...

Торік на Одещині більш ніж удвічі зросло число мільйонерів

Дохід понад мільйон гривень задекларували 126 наших земляків. Про це, за підсумками щорічної кампанії декларування доходів громадян, повідомила заступник начальника головного управління Міндоходів в Одеській області Наталія Приймак. Порівняно з попереднім роком на Одещині побільшало на 75 мільйонерів.

Найбільше декларацій з доходами понад мільйон гривень надали жителі Приморського (72), Київського (24), Малиновського (17) районів Одеси, а також міста Іллічівська (8).

Переглядів: 861

Хто ви, пане/пані, «ЧМО-2013»?

У «Чемпіонаті України з корупції-2013» визначилися перші претенденти на «Золотий відкатиш»

У Києві оголосили лідерів першого етапу «Чемпіонату України з корупції-2013». «Чем­піонами медійного огляду» («ЧМО-2013») стали: міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, колишній міністр палива та енергетики Юрій Бойко, міністр юстиції Олександр Лавринович, настоятель Києво-Печерської лаври отець Павло (Петро Лєбедь), народний депутат Григорій Немиря, голова Київської міськдержадміністрації Олександр Попов, народний депутат Олександр Табалов і народний депутат Андрій Табалов.

Ці номінанти були визначені організаторами громадського антикорупційного проекту «Чемпіонат України з корупції-2013» на основі моніторингу і вивчення понад 50 журналістських розслідувань, 400 національних та іноземних джерел (досліджень громадських орга­нізацій, думок експертів, повідомлень громадян). Зазначені особи виявилися фігурантами найбільш резонансних журналістських і громадських антикорупційних розслідувань, опублікованих упродовж останнього року. Статусу «ЧМО-2013» вони удостоїлися:

Переглядів: 802

Як же любимо дітей! На словах

Ні для кого не таємниця: моторошні повідомлення про випадки смертей на шкільних уроках фізкультури лунають дедалі частіше. Що це за біда, чим пояснюється?

Пропрацювавши понад чотири десятиліття спортивним лікарем, не можу з практики пригадати жодної подібної трагедії. Отже, щось порушилося у самій системі фізичного виховання. Насамперед вона потребує серйозного лікування і вдосконалення. Точніше — повернення колишнього випробуваного досвіду. Й легковажити тут не можна. Адже йдеться про життя дітей, тобто найдорожчого, що у нас є.

Переглядів: 1264

Книжкова феєрія

У дні роботи ХІV Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книжка на Одещині» нерідко можна було почути захоплені висловлювання про цю подію. «Ця виставка — острів оптимізму», — казали одні, маючи на думці, що вона вселяє надію на майбутнє української книжки. «Подібного культурного явища в Україні нема», — стверджували другі, і це також правда. «Це справжнє свято української духовності», — радів ще хтось. Хоч, по правді сказати, тут, на місці, інколи виникали сумніви, чи відбудеться це свято ще й цього року. Відбулося — завдяки зусиллям, праці всього колективу книгозбірні. Як і завдяки тим, хто відгукнувся і приїхав, і привіз книжки, й реалізовував їх за прийнятними цінами. А тло цього свята, немовби пазли, склали презентації книжок, і кожна з цих презентацій стала знаковою чи пам’ятною як для учасників, так і для гостей. Усього їх було 18. Побувати на всіх — завдання нездійсниме. Тож ця розповідь — лише про деякі з них.

Переглядів: 1044

Євген Чикаленко: людяність у вимірі часу

(Краєзнавчий аспект)

Продовження. Початок у номерах за 2 , 16 та 25 травня.

Власне, таке доброзичливе ставлення Євгена Харлампійовича дозволило А. Ніковському закінчити університет, отримати диплом і продовжити активну публіцистичну діяльність. Але і в подальшому їх листуванні за 1911—1912 роки можна відзначити теплі відгуки Андрія Васильовича про перебування в Перешорах. Ось характерні витяги: «Привіт од мене Юлії Миколаївні (дружині Є. Чикаленка) і теплий погляд перешорським степам», «Дуже радий буду Вас бачити перед святами і в Перешори поїхав би з великою охотою, з восторгом навіть. Знаєте, цілу зиму оті Перешори ввижаються... Ввечері з жінкою прислухаємося та й на Перешори зводимо розмову. Так-таки і не знаю, що гарного в Перешорах. Здається, — воля і чисте повітря».

Переглядів: 964

Музика «Німих ночей»

21 червня в Одесі стартує Міжнародний фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі» — неординарна та неповторна подія для України

Цього року глядачі матимуть нагоду насолодитися п’ятьма німими стрічками 1920-х років: ре-прем’єрами реставрованих версій українських фільмів «Укразія» (реж. Петро Чардинін, 1925) та «Хліб» (реж. Микола Шпиковський, 1930), шедевром світового кінемато­графу, німецькою експресіоністичною драмою «Остання людина» (реж. Фридріх-Вільгельм Мурнау, 1924), флаппер-комедією Кінга Відора «Патсі» (США, 1928) та камерною драмою чеського режисера Густава Махати «Крейцерова соната» (1927).

Переглядів: 773

Щоб не зіпсувати відпочинок...

Навряд чи хтось візьметься застрахувати когось під час відпустки від сонячних опіків чи поганої погоди, а от попередити скоєння злочину стосовно себе чи своєї родини здатен кожен.

У сезон відпочинку міліція нагадує жителям і гостям нашого краю про елементарні заходи безпеки:

Переглядів: 847

Місяць у перигеї

Найближчих вихідних жителі нашої планети, у тому числі й українці, зможуть спостерігати дивне астрономічне явище — супер-Місяць.

23 червня о 14.32 за київським часом Місяць досягне свого перигею, найближчої до Землі точки місячної орбіти. Наступне таке зближення спостерігатиметься в серпні 2014 року. повідомляє tsn.ua.

Переглядів: 1052

«Твоя краплина крові — початок моря життя»

Під таким гаслом в Україні триває місячник донорства крові, який стартував 14 червня у Всесвітній день донора. Цю дату Всесвітня організація охорони здоров’я визначила як день вияву вдячності до мільйонів людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших, добровільно ділячись своєю кров’ю.

Щомиті в усьому світі у людей різного віку виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. Саме донорська кров виявляється в більшості випадків єдиним порятунком для тих, хто постраждав у ДТП, має тяжкі онкологічні хвороби, при складних пологах… Кров може знадобитися кожному, однак доступ до неї більшість людей не має. Ось чому кожен донор, який здає кров без­оплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок життів.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net