Переглядів: 828

Одвічний материнський лик

Одні громадяни святкують «женскій дєнь», солідаризуючись із двома німецькими жрицями «вільного кохання», другі схиляються до відзначення Дня Матері, бо все-таки жінок багато, а Матір — одна. Ну а для третіх завжди є добра нагода показати себе та засвідчити, що творчий застій їм не загрожує. Йдеться про художників. Тих, котрі подали свої роботи на виставку малярства, графіки та скульптури, що відкрилася 13 травня у залі Національної спілки художників по вул. Торговій, 2, з нагоди Дня Матері.

Знак Берегині, Матері всього сущого, яка дає життя і оберігає, символ життя і родючості, один з найдавніших образів в українській народній культурі, багатократно повторюється на прекрасно втіленій афіші виставки. Еволюція цього образу в народному мистецтві пройшла шлях від трипільської жіночої фігурки до Оранти — зображення Матері Божої на «непорушній стіні» святої Софії у Києві. Схематичне зображення Берегині трансформувалося згодом у зображення Тризуба.

Про це говорив на відкритті вернісажу Сергій Савченко — автор афіші і, властиво, головний промоутор та координатор виставки, заслужений художник України, кажучи про те, як кожен митець шукає знак своєї моделі творчості, своє творче кредо. Заувага не випадкова: пошуки ці засвідчила чи не більшість поданих робіт. А далі коротко торкнувся історії свята Матері — свята справжнього, «на відміну від накинутого нам чужою ідеологією», — підкреслив.

Уже кілька років поспіль Одеська організація НСХУ щокожної другої неділі травня влаштовує такий вер­нісаж. При цьому художників закликають уникати ілюстративності. Хоча без образу Матері, Жінки обійтися в образотворчості неможливо. На цьогорічній виставці бачимо у творах заглиблення у дух часу, творчу енергію, що шукає втілення і знаходить його у наповненні змістом і глибиною. Це, зокрема, дуже витончена, глибока за змістом робота Василя Сада «Туман», на яку щораз більше відгукується душа, чим довше стоїш перед нею. Це і внутрішня чистота, і яскравість, що не лізе до віч, образна символічність крупних маків на полотні «Теплий вітер» художниці Лариси Дем’янишиної. І — знов-таки крупний план як акцент, застереження, краса — дуже симпатична, тепла акварель Івана Козирода «У плавнях». Вбирають очі красу ліній та витонченість графіки Володимира Силантьєва, майстерність витинанки Ольги Діасамідзе, надовго зупиняють погляд експресія та емоційність «Метаморфоз» Сергія Савченка, фонтанське зникаюче «Подвір’я посеред літа» Василя Угляра, ваблять весняною свіжістю «Ранні фіалки» Анатолія Горбенка...

Робіт на виставці багато, проте чимало авторів не прийшли на її відкриття, і це не дуже гарний симптом. Зате прийшли студенти — майбутні журналісти, друзі художників. Був простір, була дружня, творча атмо­сфера. Поет Станіслав Конак згармонізував мистецькі роботи з власною поезією, прочитавши коротенького вірша у стилі хоку. А Лариса Дем’янишина від імені жіночої спільноти подякувала за привітання, завваживши, що, «слухаючи пана Сергія, ми відчули ту прадавню силу, яка струмує від цього свята, знов допевнилися, що наше коріння йде углиб багатьох тисячоліть».

Виставка триватиме до 26 травня.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net