Переглядів: 1087

Огіркова економіка родини Дунаїв

На місцевих ринках за огірками Інни та Віталія вишиковуються черги. Їхня продукція має гарний товарний вигляд, огірки хрумкі, свіжі, пахнуть городом. Молоде подружжя задоволене, що товар має попит, адже вони доклали для цього чимало зусиль. Ніжний зелений овоч став справжнім економічним проривом для багатодітної сім’ї.

Віталій та Інна Дунаї, у яких підростає троє діток, уже кілька років займаються вирощуванням огірків у спорудженій на городі теплиці. Починали тепличну справу в селі Білине Балтського району. Нині переселилися до Кодими, де продовжили займатися овочівництвом.

Обираючи справу, яка приносила б прибуток родині, де один за одним народилися діти, Віталій та Інна не дарма надали перевагу саме тепличному господарству. Бо огірок — товар, що швидко окуповується. Сільської праці молодята не боялися ніколи, знайомі з нею з дитинства. Тому, коли придбали у Білиному власний будиночок, майже одразу почали споруджувати теплицю. З кількох соток городу під плівкою збирали щедрі врожаї огірків з квітня по липень. За сезон, залежно від умов, мають до 10 тонн зеленої продукції.

Спочатку всі агротехнічні роботи доводилося виконувати лопатами, сапками і руками. Коли з’явилися прибутки від перших урожаїв, придбали мотоблок, з допомогою якого обробляють та розпушують землю.

Переселившись до Кодими, родина продовжила вирощувати огірки. Спорудили нову теплицю, отримують непоганий урожай. Займатися таким землеробством не легко, і клопотів більше, ніж на звичайному городі. Бо у теплиці треба створити умови, за яких рослина почувається, як у рідному середовищі.

— Ґрунт у теплиці повинен бути родючим, збагаченим органічними добривами, — уточнює Віталій. — Тож вносимо перегній.

Черговий огірковий сезон починається ще з осені. У жовтні—листопаді, поки не вдарили морози, Віталій їде до лісу по землю. Вона знадобиться навесні, коли огірки розсаджують у пакети. З родючого лісового ґрунту та сипучого перегною готують суміш у пропорції 3:1 для пересаджування огірків, що проклюнулися.

Висівають насіння у ящики з вологою тирсою наприкінці січня або на початку лютого і тримають у кімнаті при 25 градусах тепла. Перші паростки з’являються на 3—4-й день. У цей час у теплиці вже обігріто відгороджений куточок, де змонтовано стелажі.

Лісову землю з перегноєм  Віталій та Інна розкладають у поліетиленові пакетики і тримають у теплі, поки земля не прогріється до 14—16 градусів. Кожен паросток, що випустив перші два листочки, обережно пересаджують в окремий пакетик з ґрунтом і ставлять на стелаж. У цьому пакетику з родючою сумішшю огірок росте близько місяця. За цей час рослина повинна витягнутися на 30—40 см, випустити вусик, а три основні листки мають сягнути у діаметрі щонайменше 10 сантиметрів. Якщо до середини березня огірок має саме такий вигляд, можна складати прогнози на високий урожай.

У середині першого весняного місяця рослини пересаджують у землю. До цього часу Віталій інтенсивно опалює всю теплицю, щоб ґрунт був добре прогрітим і мав не менше 16—18 градусів. Висадка огірків — період напруженої роботи. Для підживлення ґрунту господарі використовують спеціальні мікроелементи.

Теплицю Віталій обігріває з допомогою печей, званих у народі «буржуйками». Сьогодні вони економічно вигідніші, оскільки не бракує ні тирси, ні дров. Єдиний клопіт у тому, що в холодний період печі доводиться палити з вечора до ранку, жертвуючи сном. У похмурі дні підтримували вогонь у «буржуйках» цілу добу.

— Огірок — дуже ніжний овоч, — зазначає Віталій. — Він реагує на вологість, температурний режим. І це ми йому забезпечуємо.

Перший урожай дозріває у квітні. Й аж до середини червня у теплиці — період масового збирання. Цілими гронами, куди не кинь оком, над головою звисають огірки. Таке враження, що потрапив в огірковий рай. Віталій, Інна та й дітвора знають тут кожну «вуличку». Малеча одразу зриває по огірку і починає з апетитом хрумати.

— Нам подобаються сорти огірків «марабелла» та «артист», які мають гладеньку структуру шкірки, солодкі на смак, не тверді, — доповнює Інна. — Вирощуємо екологічно чисту продукцію. Бачите, дітвора прямо у теплиці їсть огірки. Аналізи, які постійно робить санітарна служба, свідчать, що нітратів у наших огірках значно менше допустимої норми. Навіть овочі, вирощені у відкритому ґрунті, під дощами, такими показниками відзначаються не часто. Ніяких хімічних засобів не використовуємо.

Теплиця на кількох сотках дає прибуток молодій сім’ї. Ніжний овоч, помножений на працю, складає їхню родинну економіку.

Віра ТИХОНОВА.

Балта — Кодима.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net