№ 39 (21407) четвер 16 травня 2013 року

Переглядів: 824

«Як мало я пожив, як мало прочитав і знаю»

Рівно 80 років тому комуністи вчинили геноцид українського селянства та козацтва

Постгеноцидний
«патріотизм»

Той, хто добре знайомий з історією українського народу, напевне, знає, що власне сам Голодомор-геноцид в СРСР на теренах, заселених українцями, відбувся в перше півріччя 1933-го. Апогей же смертності від нього припадає саме на весну того страшного року.

Усе, що коїлося в Україні у 1932-у, мало чим відрізнялося від тотального голодування (не плутати з Голодомором) на всіх інших теренах колишнього СРСР унаслідок сталінської політики колективізації та індустріалізації.

Я неодноразово писала про те, чому в сучасній Україні роковини Голодомору за указом Кучми відзначаються чомусь не навесні, а пізньої осені. Повторюся ще раз. Справа в тому, що Леонід Кучма розбудовував зовсім не демократичну українську Україну, а пострадянську олігархічну. І тому в тій Україні йому та його олігархічному оточенню сьогодні значно спокій­ніше з народом, який знає свою історію вельми приблизно.

Переглядів: 817

Курс — на Київ!

Народний депутат Геннадій Москаль попереджає, що влада стягує внутрішні війська і готує провокації під час акції опозиції 18 травня у Києві.

У середу, спілкуючись із журна­лістами, він заявив: «Терміново зібрали техніку з усієї України і ремонтують дорогу по Грушевського... На цей день в місці, де має проходити акція, заплановані всілякі конкурси за участю дітей, що є абсолютно аморально. Отримали дозвіл на акцію по легалізації наркотиків, на розгляді — заявка про гей-парад. І, звісно, антифашистський марш».

Переглядів: 1121

«Українська книга на Одещині»

Міністерство культури, Держкомітет телебачення і радіомовлення, Українська асоціація видавців та книгорозповсю­джувачів, Книжкова палата України ім. І. Федорова, Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького за підтримки одеських облдержадміністрації, обласної та міської рад 6 — 8 червня проводять XІV всеукраїнську виставку-форум «Україн­ська книга на Одещині».

Основна мета — збереження та примноження духовного й культурного надбання українського народу, створення сприятливих умов для видання і популяризації української книги, поповнення бібліотек Півдня новими виданнями, розповсюдження книг серед читачів, підтримка молодих учених та письменників.

Переглядів: 796

«Регіонально»-дорожні підряди

Служба автомобільних доріг в Одеській області за результатами тендеру уклала низку угод на аварійні роботи на автошляхах загального користування вартістю 95,45 млн грн, повідомляють «Наші гроші» з посиланням на «Вісник державних закупівель».

Понад половину цієї суми, за­значається у повідомленні, отримає ТОВ «Ростдорстрой». За 54,65 млн грн фірма повинна здійснити ремонт 505,95 км дороги на шести трасах регіону. «Ростдорстрой» належить до бізнес-групи колишнього голови фракції Партії регіонів в Одеській міськраді, а тепер народного депутата від ПР Геннадія Труханова. За останні п’ять років фірма отримала підрядів на 1,49 млрд грн. Офіційно засновником компанії є офшор з Віргінських островів «Сайдлейкінтернешнллімітед».

Переглядів: 903

Їм уже по дев’яносто...

Сьогодні тим, хто брав участь у боях, захищав Одесу, працював на фабриках, заводах, у колгоспах в лихоліття війни, — близько 90 років, і далеко не кожен з них може самостійно вийти з дому.

У територіальному центрі соціального обслуговування Приморського району м. Одеси на обліку 116 інвалідів, 515 учасників Великої Вітчизняної війни, 982 пенсіонери, що мають статус «діти війни».

Переглядів: 776

Великоднє яєчко для безхатченків

Другий рік поспіль у вихідні дні в багатолюдних місцях Одеси збирається свято-іллінська молодь з клубу «Православне покоління», аби нагодувати й одягнути безхатченків. Спочатку хлопці й дівчата базували свої пункти допомоги біля монастирів. Одночасно ще одна група працювала на Другому християнському кладовищі. Потім прийшла ідея зупинитися на постійному місці. Його визначили відразу — Привокзальна площа: епіцентр скупчення величезної кількості народу — бідняків, жебраків, людей похилого віку, осіб без певного місця проживання.

Як розповів один з організаторів клубу, про свій намір «іллінці» оперативно попередили всіх підопічних. «Десь тижнів зо два підряд ми ходили вже колишніми місцями годування і роздавали безпритульним листівки з картою Привокзальної площі, розповідали, як туди дістатися і в яке конкретне місце потрібно приходити. Такі ж листівки розклеювали на стовпах і дошках для оголошень, залишали в пунктах прийому скла і макулатури», — відзначив Тамерлан Баннура, заступник керівника клубу «Православне покоління». За його словами, важливо не просто нагодувати людину, потрібно знайти в собі сили й приділити жебракам увагу: вислухати їхні життєві історії, втішити, спробувати повернути віру в людей. «За день до нас приходить багато нужденних: по суботах — десь 70 осіб, у неділю — більше півтори сотні. Годуємо з 13.00 до 14.00, інколи справляємося швидше. Перед трапезою і після неї всі разом розмовляємо, морально наставляємо, пояснюємо, як чинити не слід, читаємо молитву — «Отче наш» і «Богородице, радуйся». Зміни вже помітні: безхатченки стали менше лаятися, вже ніхто не палить під час їди, привчилися ставати в чергу і пропускати вперед інвалідів, людей похилого віку та дітей», — відзначив Тамерлан.

Переглядів: 1045

«Червона пошта» травневої допомоги

Напередодні 9 травня на Одеській кіностудії стартувала двотижнева благочинна акція «Червона пошта». Її ініціатори — молодь творчого об’єднання «Артіль».

На першому поверсі працівники кінозалу облаштували пункт прийому продовольства для подальшої передачі ветеранам і дітям війни, що проживають у Приморському районі. До участі в акції підключили школярів: раз на тиждень зібрані пакунки юні листоноші доставляють літнім адресатам.

Переглядів: 871

Попередній запис — через інтернет

З метою створення комфортних умов для обслуговування громадян на веб-сайті реєстраційної служби головного управлін­ня юстиції в Одеській області (http://rs-odessa.org.ua) запрова­джений новий сервіс — попередній запис на прийом у реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції для подачі документів на державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Кожен житель мільйонної Одеси, не виходячи з дому, має можливість вибрати зручний час для подачі документів на державну реєстрацію речових прав на нерухомість. Послуга надає можливість записатися на прийом у реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції в будні з 14.00 до 18.00. Окрім цього, під час запису на прийом відвідувачі веб-сайта можуть ознайомитися з переліком документів, необхідних для отримання бажаної послуги, зразками заяв, реквізитами для оплати.

Переглядів: 840

Побачення з юністю

Минулого літа мені зателефонували колишні однокурсниці. Одна — з Тернополя, друга — з Херсона. Мали на два дні прибути до Одеси. То як не зустрітися?! Хоч для моїх недуг літня спека шкідлива, все ж бажання побачитися зі своєю юністю перемогло. Відтоді, як закінчили інститут, минуло сорок сім років. Ми підтримували зв’язки. Щоправда, бачилися дуже рідко, здебільшого телефонували одна одній. Розумію: ми завжди були справжніми друзями.

Як добре, коли студентська дружба залишається на все життя. Збираємося й згадуємо, як жило студентство у шістдесяті. Бідність, сяке-таке харчування, убогий гуртожиток чи куток у якоїсь бабці, безсонні ночі — особливо перед іспитами й заліками. Але всіх об’єднувала любов до медицини, яку ми пронесли через усе життя.

Переглядів: 873

«Більше за них не голосуватиму»

Прогулюючись парком ім. Т. Г. Шевченка, сіла на лавку перепочити. Моєю сусідкою виявилася жвавенька жіночка, котра назвалася Варварою. Навіть не повірила, коли дізналася, що їй уже 84 роки. Розповіла, що три десятиліття тому переїхала з чоловіком на Одещину з Росії, де залишилися дорослі діти, які досі працюють на нафтопромислах. Батьки ж, як там, так і тут, увесь час працювали в колгоспі.

Після смерті чоловіка Варвара переїхала з села в Одесу, мешкає в густонаселеній комунальній квартирі. Будучи вже одеситкою, з обуренням почала говорити про різні міські негаразди, подовбані вулиці й дорожнечу в магазинах. Та найголовніша її претензія зводилася до того, «что русский язык не узаконили». Почувши це, я запитала:

Переглядів: 1083

Огіркова економіка родини Дунаїв

На місцевих ринках за огірками Інни та Віталія вишиковуються черги. Їхня продукція має гарний товарний вигляд, огірки хрумкі, свіжі, пахнуть городом. Молоде подружжя задоволене, що товар має попит, адже вони доклали для цього чимало зусиль. Ніжний зелений овоч став справжнім економічним проривом для багатодітної сім’ї.

Віталій та Інна Дунаї, у яких підростає троє діток, уже кілька років займаються вирощуванням огірків у спорудженій на городі теплиці. Починали тепличну справу в селі Білине Балтського району. Нині переселилися до Кодими, де продовжили займатися овочівництвом.

Переглядів: 1246

Євген Чикаленко: людяність у вимірі часу

(Краєзнавчий аспект)

Продовження. Початок у номері за  2 травня.

Набувши певного досвіду господарювання, Євген Харлампійович пройнявся ідеєю популяризації знань серед селянства рідною мовою. Ще в 1892 році він написав брошуру про «чорний пар», але через те, що автор наполягав на публікації праці лише українською мовою, вона була видрукувана значно пізніше. Ось як про це згадував сам: «Як російський уряд боявся українського слова і як він його переслідував, видно з того, що я п’ять років добивався дозволу на свою брошуру про чорний пар і тільки 1897 року, тобто через п’ять років, дістав той дозвіл».

Про поневіряння його рукописів у міністерствах та цензурних установах у пошуках дозволів на видання дає уяву листування з відомими українськими громадсько-політичними діячами Михайлом Комаровим (Одеса), Борисом Грінченком (Чернігів), Петром Стебницьким (Петербург). Стає відомо, що перша «Розмова» Є. Чикаленка, видана в Одесі 1897 року накладом 10 тисяч примірників, розійшлася за місяць. Її швидке розповсюдження спонукало автора до клопотань про внесення книжечки до каталогів міністерства землеробства та освіти. М. Комаров радив Є. Чикаленкові бути наполегливим у своїх заходах, бо вважав, що включення у каталоги міністерства української книжки стало б одним з помітних кроків у здобутті українцями мовних прав.

Переглядів: 2418

Просвітницька місія братів

День пошанування слов’янських першоапостолів братів Кирила і Мефодія давно став святом, спільним для всіх слов’ян. Їхня діяльність посідає значне місце в історії Європи. Особливо значною була місія братів до сарацинів і хозар у Крим. Саме після цієї події князь Великої Моравії Ростислав звернувся до візантійського імператора Михайла з проханням прислати «єпископа й учителя», який пояснив би його народові християнські істини рідною мовою. Щасливий вибір випав на Кирила і Мефодія, і вони залюбки взялися 863 року за здійснення цієї великої і важливої місії.

Велика Моравія була на той час державою, яка включала в себе різні слов’янські народи Центральної Європи, де перехрещувалися впливи Сходу і Заходу. Саме в їх середовищі брати й розгорнули плідну місіонерську діяльність, якій присвятяли все своє подальше життя. Це були для пристрасних пропагандистів християнської віри роки мандрів і знегод, роки страждань і переслідувань, що зрештою призвело одного з них — Мефодія — до тюремного ув’язнення.

Переглядів: 881

Три грації одеського мистецтва

Виставка творів родини Котлярових

«Летимо, торкаючись крилами» — під цією метафоричною назвою 7 травня в Одеському літературному музеї відкрилася виставка творів представників трьох поколінь відомої художньої династії: Нінель Котлярової (1926—1993), Ольги Котлярової-Прокопенко і Тетяни Бродецької. Виставка проходить у рамках художнього проекту «Наступність поколінь».

Імпреза присвячена пам’яті заслуженого майстра народної творчості України Нінель Миколаївни Котлярової. Її не стало у ці весняні дні двадцять років тому. Знаковою у творчій долі інших учасниць згадану ви­ставку робить та обставина, що цьогоріч заслужений художник України Ольга Котлярова відзначає тридцятип’ятиріччя своєї творчої діяльності; двадцятиріччя перебування на мистецькій стезі — донька Тетяна.

Переглядів: 848

«Гайдамаки»: годі спати!

Термін «гайдамака» вперше з’являється в історичних джерелах початку XVIII століття. Це слово взагалі має тюркське, конкретніше — арабо-турецьке походження і в перекладі означає «гнати». Тобто людина, що гонить, переслідує. На українському ґрунті це слово вживалося у більшості випадків в іншому значенні, і під «гайдамаками» розуміли учасників національно-визвольного руху проти поневолювачів — Речі Посполитої та Російської імперії. На Поділлі вони називалися дейнеками, левенцями, в Галичині — опришками.

А сьогодні, в країні сучасній, країні XXI століття, «Гайдамаки» — це семеро бравих хлопців із Західної України (найстаршому з них — 47, наймолодшому — 28), і всі вони — козак-рок-музиканти. Ідеологія, стиль та склад їхнього колективу почали формуватися в Києві у лютому 1993 року, коли до місцевого андеграундного рок-гурту «Актус» (за участю барабан­щикa Руслана Овраса та бас-гітариста Володимира Шерстюка) приєднався Олександр Ярмола і цілком перевернув його світогляд. Олександр мав досвід співу у хорових народних колективах, грав на сопілці та українських перкусіях. На чолі з прогресивним фронтменом вийшов альбом «Ранок» з помітним впливом ірландського мелосу. Згодом назву гурту «Актус» змінили на «Гайдамаки» — на честь учасників Гайдамаччини (селянської повстанської революції в Україні ХVІІІ століття проти репресивної зовнішньої окупації). Єдино правильна назва поєднала музику гурту з ідеями свободи та справедливості, встановила ще тісніший зв’язок із власною культурою та дала поштовх новому етапу.

Переглядів: 875

Загублений світ Одеси

Ймовірно, важко знайти мешканця Одеси, котрий не знав би, що в нашому місті є одна з найбільших у світі система катакомб, загальна протяжність якої досі невідома, але, за різними джерелами, сягає від півтора до чотирьох тисяч кілометрів! І, швидше за все, принаймні у роки навчання в школі, кожен одесит хоча б раз побував у них на екскурсії — в Музеї партизанської слави в с. Нерубайському. І все ж кожен новий доторк до цього унікального рукотворного світу, що просто під ногами, вражає, дивує по-новому. Саме такі дивовижні відчуття огорнули й автора цих рядків, коли він потрапив зовсім нещодавно в один із куточків цього підземного світу Одеси.

Першим відкриттям стало те, що одним із потайних входів в загублений світ підземелля є непримітні залізні двері, які заховалися між гаражами біля «новобудов» 70—80-х років минулого століття. Причому розташовані вони буквально за кілька десятків метрів від заповненої машинами вулиці Балківської. Саме там і починався 30-метровий спуск у підземний світ Одеси. Називається ця ділянка катакомб «масивом Розумовського», яку вона отримала ще в ХІХ столітті від розташованої неподалік однойменної вулиці.

Переглядів: 798

Європейська річкова премія

Європейська річкова премія буде присуджуватися щорічно, починаючи з 2013-го, як нагорода за краще управління річковими басейнами від Уралу до Атлантики. 12 вересня у Відні дві міжнародні організації — The ICPR (Міжнародна комісія з захисту Дунаю) і The International River Foundation (Інтернаціональний річковий фонд) — дадуть старт прису­дження цієї премії.

Участь у здобутті премії буде доступною для всіх природоохоронних організацій, які активно долучаються до екологічно стійкого управління басейнами річок Європи.

Інтернаціональний річковий фонд щорічно прису­джує The Australian Riverprize, а також престижну Thiess International Riverprize, які є одними з найваго­міших нагород у сфері захисту навколишнього середовища. Міжнародна комісія із захисту Дунаю отримала цю премію у 2007 році та бере активну участь у підтримці Європейської річкової премії, а також ідей, що лежать в її основі.

Переглядів: 739

Агов, молоді таланти!

«Хенкель Україна» оголошує про початок прийому заявок на участь представників творчої молоді у міжнародному конкурсі Henkel Art.Award.2013.

Організатором заходу виступає підрозділ «Хенкель» у Центральній та Східній Європі зі штаб-квартирою у Відні. Конкурс проводиться вдванадцяте і спрямований на заохочення молодих талантів із 23 країн континенту. Партнерами проекту виступають австрійська організація KulturKontakt Austria і віденський Музей сучасного мистецтва MUMOK.

Переглядів: 773

Лицарі полонили фортецю

У перші травневі дні Білгород-Дністровська фортеця здалася у полон лицарям: відбувся традиційний фестиваль «Акерманський ви­клик», який щороку проводить «Сталева ліга».

На відкриття сезону (а турніри проходитимуть у Білгороді-Дніст­ровському влітку двічі на місяць — аж до закриття сезону 7—8 вересня) з’їхалися лицарі і прекрасні дами, щоб поринути у середньовічну атмосферу турнірів, ярмарків та застіль.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net