№ 38 (21406) субота 11 травня 2013 року

Переглядів: 6608

Журналістика: ущемлене право

Короткий звіт до Всесвітнього дня свободи преси

В Україні 2012 рік став рекордним за кількістю порушень прав журналістів — 324 випадки. Це найбільша кількість зафіксованих порушень за останні 10 років. Експерти Інституту масової інформації пов’язують таку тенденцію із безкарністю представників влади та політичних діячів, які застосовують усі можливі способи тиску, навіть фізичну силу, щоб перешкодити українським журналістам чесно і сумлінно виконувати свою професійну діяльність.

Найяскравішим явищем цього року був проект закону про наклеп, автором якого став член Національної спілки журналістів України, народний депутат Віталій Журавський.

Окрім цього, парламентські вибори 2012-го (передвиборна кампанія та період встановлення результатів голосування) показали, що гравці політичної сцени України, особливо ті, що користуються підтримкою влади, брутально зневажають право журналіста на отримання та поширення суспільно важливої інформації. У той же час вони корумпують редакторів розміщенням замовних оплачених матеріалів — «джинси».

Переглядів: 836

Справжнє жіноче свято

Воно має давню традицію, започатковану ще стародавніми греками.То були весняні святкування Матері всіх богів... Мінялися часи, але свято залишалося одним з найбільш улюблених у народі.

Серед української громади День Матері вперше запропонували відзначати жінки, об’єднані в Союзі українок Канади. Відтак дуже скоро воно перенеслося на Західну Україну, в Галичину, — як відомо, на підрадянській Україні заіснувало державне свято 8 березня. Відзначали День Матері товариства «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл»... 1939-го совєтські «визволителі» заборонили це свято. Й лише через 60 років, у 1999-у, зусиллями громадськості воно було відновлене у своїх людських правах.

Переглядів: 808

Україна — не селянська

475 сіл втратила Україна за роки незалежності. Такі дані наводить Державний комітет статистики. Натомість постало 71 нове село. Причинами зникнення сіл та зменшення чисельності сільського населення є демографічна криза, урбанізація та старіння нації, — пише інформаційно-аналітичний центр Info-Light.

Лідерами за кількістю зниклих сіл є Київська область — 79, Харківська — 62 та Полтавська — 52, у 19 регіонах зафіксовано зменшення кількості сільських поселень, а у 6 — збільшення.

Переглядів: 823

Нас меншає і прогнози невтішні

Протягом двох десятиліть Україна щороку втрачає більше третини мільйона населення. Станом на початок 1993-го кількість українців становила 52 млн 244 тис. 100 осіб. У 2013-у — 45 млн 553 тис.

Демографи вважають: тенденція зниження кількості населення в нашій країні пов’язана зі зменшенням народжуваності та ростом смертності (депопуляція) українців. Пік депопуляції припадав на 2001—2002 роки.

Переглядів: 969

Розвінчання міфу: Угода про асоціацію

Для переважної більшості населення України «асоціація» і «членство» — поняття однакові за значенням. Однак не треба плутати євроінтеграцію з членством у Європейському Союзі.

Передовсім, варто наголосити, що Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом, підписання якої заплановане на листопад 2013 року, не передбачає членства. Це є тим важливим аспектом, про який часто забувають говорити вітчизняні ЗМІ й політики. Невже насправді перспектива подальшого членства залишається захмарною мрією для українців, а розвиток відносин між Євросоюзом і Україною обмежиться поглибленою економічною інтеграцією зі статусом України як особливого сусіда ЄС?

Переглядів: 825

Не червона дата...

9 травня на пострадянських теренах загалом і українських зокрема відоме як День перемоги — офіційне свято, що відзначається на державному рівні. Аніскільки не заперечуючи значення результату розв’язання найкровопролитнішої катастрофи XX сторіччя — Другої світової війни, що мало якнайбільший вплив на увесь хід світового розвитку, спробую довести алогічність існування в українському календарі дати із зазначеною назвою.

Україна, як відомо, під час війни була підневільною колонією у складі СРСР. Доказами цього є голодомори, організовані автократичною комуністичною верхівкою у Москві з метою винищення українського селянства, масові репресії з фізичним знищенням цивільного населення та української інтеліґенції, насильницька русифікація, наслідком якої мало бути «створення» єдиного радянського народу... Перелік можна продовжити. Втім, злочини комунізму є настільки очевидними і масштабними, що чимало дослідників ставлять знак рівності між комуністичною та фашистською ідеологіями. Ба більше, комуністи на противагу фашистам, котрі прийшли до влади законно, шляхом волевиявлення громадян, були справжніми окупантами, які, не питаючи згоди народу, захопили владу та нав’язали усім свою волю.

Переглядів: 919

До Холодного Яру — по наснагу

Нарешті здійснилася моя давня мрія — побувати у Холодному Яру. Все думав-гадав: який він, той славнозвісний Холодний Яр, про що може повідати, на що надихнути? Давно хотів побачити його на власні очі, відчути незборимий дух тисячоліть й українського звитяжництва.

Виїхали з Одеси о п’ятій ранку. До пункту збору — залізничного вокзалу — добиралися хто як міг: хтось — таксі, хтось — черговим трамваєм, а хтось, як я, — пішки. Без людського та автомобільного галасу нічна Одеса якась незвична. У селі о цій порі безнастанно співають треті, чи й п’яті півні, а в місті — лише дзвінка тиша та синички, кожна на своїй вулиці, виспівують-видзвонюють лунко-лунко.

Переглядів: 889

Нові пригоди українців в Аджарії

Закінчення. Початок у номері за 2 травня.

Наступний ранок розпочався у затишній кав’ярні, де ми частувалися найсмачнішим у світі аджарським хачапурі. Існує легенда, що аджарські жінки готували своїм чоловікам хачапурі у формі кораблика із сиром та яйцем всередині, що символізувало вранішнє сонечко. Такий сніданок перед виходом у море був не лише смачним та поживним, а й служив своєрідним оберегом від різного роду незгод, які чатували на рибалок.

Сьогодні аджарське хачапурі знають не лише в Грузії. До речі, тутешній люд подейкує, що до цієї кав’ярні на сніданок частенько прилітав колишній президент Михайло Саакашвілі, щоб скуштувати, звісно ж, неперевершений хачапурі.

Переглядів: 888

У контексті часу

Подією культурного життя Одеси стала персональна виставка члена-кореспондента Національної академії мистецтв, народного художника України, живописця Анатолія Мельника (на знімку) «Чотири погляди поза часом. Мамайчуки», що відкрилася у Музеї західного та східного мистецтва і триватиме до 4 червня.

Вже кілька днів поспіль, відколи відкрилася ця унікальна експозиція полотен майстра, гортаю каталог-альбом Анатолія Мельника та розмірковую над цими роботами.

Переглядів: 825

Краще раз побачити...

Передвеликодні костюмовані реконструкції вже давно стали в християнському світі традиційним ритуалом. І як вдалося переконатися одеським глядачам такої реконструкції, що пройшла 3 травня в сквері Гамова, вони очевидно сприяють пробудженню релігійних почуттів, на власні очі долучаючи до євангельських подій двотисячолітньої давнини.

Почалася реконструкція з того, що бунтар і розбійник Варрава, з’явившись на єрусалимському ринку, вступив у сутичку з римськими солдатами і після запеклої боротьби був схоплений. Потім показали сцену суду у прокуратора Іудеї Понтія Пилата, де той судив Варраву разом з Ісусом Христом. Умивши руки, Понтій Пилат визнав Христа винним, а бунтаря Варраву на вимогу мешканців Єрусалиму відпустив на волю. Головною подією реконструкції стала сцена, як Син Божий несе свій хрест на Голгофу, і перехожий Симон з Киринеї на вимогу римських солдатів допомагає йому в цьому. Закінчилась реконструкція встановленням хреста на Голгофі. Саме ж розп’яття Ісуса Христа організатори відтворювати не стали.

Переглядів: 794

Яка їжа — такий і настрій

Усі чекають на тепло та на весняне сонечко, яке і світить, і гріє, і душу звеселяє. Шкода, що такі сезонні приємності тішать далеко не кожного. Весна, а якщо вона ще й затяжна, — це час авітамінозів і поганого настрою, дратівливості й швидкої втомлюваності. Болить голова, сльозяться очі від яскравого світла, лущиться шкіра на руках та обличчі. Ми бліді та виснажені. Багато хто в цей час просто страждає.

Лікар-дієтолог обласної клінічної лікарні, головний позаштатний дієтолог правління охорони здоров’я облдержадміністрації Лілія ПОЛЯКОВА (на знімку) розповіла журналістам, про «їстівні правила весни», точніше, про правильне харчування та дієти, яких варто дотримуватися в цей непростий для організму час.

Переглядів: 767

Тиждень імунопрофілактики

В Україні пройшов Європейський тиждень імунопрофілактики, цьогорічне гасло якого — «Захистіть свій світ — вакцинуйтеся!». Наша держава четвертий рік поспіль бере участь у цій міжнародній акції, яка охоплює 180 держав світу та всі країни—члени Європейського регіону ВООЗ.

Завідуюча обласним центром клінічної імунології при Одеській обласній дитячій клінічній лікарні, головний позаштатний імунолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмила Самойленко розповіла на прес-конференції, що спалахи інфекційних хвороб стають приводом для виникнення та поширення панічних настроїв, дестабілізації суспільства. Імунізація ж, наголосила, коштує не дуже дорого, але надає величезні вигоди для здоров’я і благополуччя населення, а відтак є найліпшою інвестицією як у галузь охорони здоров’я загалом, так і кожної окремої людини.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net