Переглядів: 1019

Ще буде в Одесі вулиця Лип

Про Івана та Юрія Лип, батька й сина, знають всюди. Це лише в Одесі нинішні високопосадовці прагнуть затерти в місті будь-які сліди українства, не тямлячи, що це — неможливо. Вони цинічно перейменували вулицю Івана і Юрія Лип та присвоїли їй ім’я не відомого одеситам ні з якого боку якогось мірошника. Певна річ, прийде час, і справедливість буде відновлена. Іван та Юрій Липи навічно вписані в українську історію. А вулиця їхнього імені має пролягати не будь-де, а в центральній частині міста. І так буде. Таку впевненість висловили учасники пошанування цих українських громадських діячів ХХ століття, яке відбулося в Українському клубі Одеси.

Перед початком заходу було показано фрагмент документального фільму «Забуті імена». Можете собі уявити: стрічку, зняту львівськими телевізійниками, Світлана Кучеренко привезла до Одеси аж із… Канади. Диск цей подарували їй під час зустрічі у школі «Українська спадщина» імені Юрія Липи в місті Торонто. Школу цю заснував ще в далекому 1956 році Богдан Стебельський, друг Юрія Липи. У переглянутому фрагменті фільму про свого батька розповідає донька Юрія Липи Марта Липа-Гумецька. До слова сказати, пані Марта не раз бувала в Одесі, брала участь у телевізійних програмах.

Після перегляду засновниця Фонду ім. Івана та Юрія Лип, що існує від 1999 року, Галина Дольник коротко поінформувала присутніх про перебіг VІ Липівських читань, які відбулися торік у Львові. Організатори прагнули опанувати якомога ширшу географію, тож зі своїми доповідями приїхали різні цікаві люди з різних міст України. За цих шість років учасники читань витворили, можна сказати, своєрідний клуб липознавців, до якого долучаються нові й нові дослідники. На відміну від Одеси, на Львівщині дуже шанують пам’ять про цих видатних українців.

Цікаву лекцію прочитав Ігор Стамбол, дослідник життя і творчості Івана Липи. «Це та постать, яку треба згадувати не лише раз на рік, ширше вводити її і в історичний контекст, і в наше сьогодення, вносити у нашу свідомість», — сказав молодий історик. Дослідник зупинився на одеському періоді життя Івана Липи, котрий саме тут зазнав найбільшого розквіту. Починав тут як лікар — і став комісаром Одеси часів Центральної ради. Багато зробив для консолідації українців, питання соборності було для нього найголовнішим.

Про поезію Юрія Липи як біографічне джерело дуже цікаво говорила дослідниця Світлана Кучеренко. Її інформація значно розширила уявлення слухачів про поетичну творчість нашого краянина. Незважаючи на те, що виходили друком книжки, що з’являються публікації в періодиці, ми ще дуже мало знаємо про цих видатних українських громадських та культурних діячів початку ХХ століття. Й тому дуже доречно прозвучала поезія. Спочатку читала молода поетка Іванка Ворошилюк, зокрема й переклади Івана Липи з Лермонтова та Надсона. Потім кілька віршів Юрія Липи прочитав Мирослав Мосюк.

Поетичне спілкування вже у неформальній обстановці продовжувалося у книгарні-кав’ярні, де кава з особливо вишуканим літературним присмаком.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net