Переглядів: 815

Фотодоказ з Чорного моря

Нещодавно у столичній книгарні «Є» відбулася презентація 16—20-го томів з нової серії «Літопису УПА». В одному із томів, 18-у, міститься фотопідтвердження перебування Романа Шухевича в Одесі. До цього тому — «Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-східної та Південної України» — увійшли розсекречені Службою безпеки України документи про діяльність українських повстанців у Великій Україні в 1942—1952 роках.

Олександр Пагіря, один з упорядників тому, відзначив, повідомляє gazeta.ua, особливу роль виходу саме цієї книги: «Попередні серії «Літопису УПА» акцентувалися суто на західноукраїнському регіоні, однак великий ареал центральних, східних та південних областей не був охоплений документально. Тому ми з Володимиром Іванченком, працюючи тоді ще в ГДА СБУ, розробляли проект, реалізацією якого став цей 19-й том. Книжка вийшла достатньо товста. У цьому томі зібрано винятково документи українського підпілля — 135 документів, раніше не публікованих. Вони охоплюють діяльність підпілля із 1942-го до 1952 року, коли після ліквідації керівника Подільського крайового проводу Уласа Бея припинилася організована боротьба. Однак остання боївка, яка за документами ГДА СБУ діяла — уявіть собі! — до липня 1955 року. Тобто це вже був період, коли навіть на території Західної України були дуже незначні спалахи цієї боротьби. Остання боївка під керівництвом Володимира Кудри була ліквідована уже органами КДБ. Що цікаво, на ліквідацію цієї боївки, яка складала від чотирьох до однієї людини в різні періоди, було мобілізовано десятки тисяч внутрішніх військ...»

Дослідник зазначив: «Нам вдалося виявити, що підпільною боротьбою в період війни і повоєнний період була охоплена вся територія України, тобто в усіх областях України у більшій чи меншій мірі зафіксовані вияви цієї боротьби. Це значною мірою підтверджують документи радянських органів влади, які, на жаль, не увійшли до цього тому. Зокрема, за статистичними даними МДБ, на цій території — за Збручем — були ліквідовані 1700 підпільників, 2 крайові, 32 окружні і близько 50 районних проводів ОУН».

Важливим додатком до опублікованих документів 18-го тому є велика колекція фотографій, які публікуються вперше. Цікавою знахідкою є публікація фото Галини Дідик у купальнику на пляжі, і підпис російською «Привет с Черного моря. Одесса. 1949».

Володимир Іванченко наголошує: «Цікаве воно ось чому. В одному з фільмів про УПА показано сюжет, як Роман Шухевич та його зв’язкова Галина Дідик влітку 1949 року відпочили у відомчому чекістському санаторії під Одесою, в оточенні працівників МДБ, маючи фіктивні документи офіцера МДБ та його дружини. Ця історія вважалася вигадкою через її неймовірність, оскільки фото Шухевича було в чекістів і його шукала вся система безпеки СРСР. Але опублікована фотографія доводить, що ця історія правдива».

Oбох учасників таємної поїздки до Чорного моря вже нема серед живих. 5 березня 1950 року, застреливши в останньому своєму бою майора МДБ, геройськи поліг командувач УПА Роман Шухевич. Його зв’язкова Галина Дідик у момент тієї ж облави спробувала отруїтися, проте їй не дали померти і відправили до радянських концтаборів на довгі роки. Після звільнення останні роки життя провела під наглядом КДБ у містечку Христинівка на Черкащині. Її листівка 1949 року, випірнувши з минулого, послужила добрій справі підтвердження сторінок історії УПА…

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net