Місто акацій чи пеньків?
2013-й, оголошений Президентом України Віктором Януковичем Роком екології, почався в Одесі ударною «екологічною» акцією: 14 січня на території, прилеглій до готелю «Аркадія», були понівечені 78 дерев – їх крони зрізали на висоті від 1,5 до 3 метрів від землі. Від рук варварів постраждали шовковиці, тополі, акації, клени та каштани віком від 20 до 40 років, а замовниками знущання над деревами, як з’ясувалося, були представники ПАТ «Аркадія». Адміністративна комісія призначила штраф за кожне дерево у розмірі 17 гривень за одиницю.
20 січня на місці екологічного вандалізму відбувся мітинг на захист зелених насаджень. На зустріч з громадськістю прибули спеціалісти управління екологічного захисту та «Міськзелентресту».
Учасники акції ухвалили резолюцію і направили листи до одеського міського голови Олексія Костусєва та голови облдержадміністрації Едуарда Матвійчука з вимогою покарати винних і припинити безкарну вирубку дерев. Позови готуються і до суду.
Обурення громадськості спричинило відчутний резонанс у місті, тож чиновники зголосилися публічно відповісти на численні запитання і взяли участь у прес-конференції, зорганізованій обласною організацією НСЖУ.
Головний інженер «Міськзелентресту» Володимир Хрома погодився з журналістами, що сума штрафу за знівечені дерева не відповідає шкоді, завданій зеленим легеням міста:
— Наші фахівці обстежили дерева, і шанс, що вони переживуть зиму, — дуже малий. Свої висновки ми передали в управління екологічного захисту, а звідти вони були направлені до Державної екологічної інспекції в Одеській області для розрахунку суми збитку. Що ж стосується тих семи дерев, які були зрізані повністю біля готелю «Зимній», власникам закладу запропонували з’явитися для складання протоколу. Звичайно, ніхто не з’явився. Ми звернулися із заявами в прокуратуру, міліцію, обласну екологічну службу...
Президент Південноукраїнського екологічної союзу, академік Міжнародної кадрової академії при ЮНЕСКО і Раді Європи Валерій Осипов заявив, що зелені насадження зникають в Одесі з величезною швидкістю, зелених зон у місті меншає з кожним днем.
— Несанкціоновані вирубування і підрізання дерев набули системного характеру. У парку Горького збираються зрізати кількасот дерев. За минулий рік – безліч прикладів: Балківська, Гастелло, Щорса, Гагарінське плато... Винних не знаходять, свідків нема. Якщо бізнесмени будуть з такою швидкістю знищувати дерева, послуги такого підприємства, як «Зелентрест», стануть непотрібними...
До речі, стало відомо, що за сім дерев біля «Зимнього» обласною державною екологічною інспекцією виставлено рахунок за збиток, завданий природі, у розмірі 20040 грн. Як зазначалося на прес-конференції керівництво закладу визнало свою провину і пообіцяло навесні висадити нові дерева.
А ще на прес-конференції прозвучало, що в Одесі є 8 тисяч дерев (старих і хворих), які слід спиляти, щоб вони не завдавали шкоди майну городян, не загрожували перехожим. На їх знесення у міському бюджеті цього року передбачено навіть кругленьку суму. Тим часом, поки сухостій чекає своєї черги, із карти зелених насаджень продовжують зникати дерева, які стають на перешкоді чиїмсь бізнесовим інтересам. І знайти тих «лісорубів» чомусь уся чиновницько-правоохоронна братія не може.
От і вчора, у п’ятницю, на офіційному сайті Одеси таки підтвердили факт чергового знищення дерев — 3 клени, 2 тополі,
2 акації (вік — від 25 до 60 років), а також 2 кущі спіреї. І знову, начебто, ніхто нічого не бачив і не знає...
На згаданій прес-конференції, чиновники, яким належить захищати зелень (у прямому сенсі слова, а не в тому, що нині має ціну) Одеси, висловлювали впевненість, мовляв, штрафи, накладені на варварів з Генуезької, відіб’ють охоту решті «лісорубів» знищувати дерева. Але, як бачимо, не відбили. Більше того: якими б не були штрафи, деревам, які так тяжко виплекати у нашому південному краї, це не поверне життя. Тож місто квітучих акацій, яким була Одеса, ризикує втратити свою харизму і перетворитися в місто старих пеньків.
Ольга ФІЛІППОВА.
НА ЗНІМКУ: свіжі пеньки на Фонтанській дорозі.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206