Чаша терпіння — не бездонна
До участі у вуличних протестах вже готові вдвічі більше українців, ніж під час Помаранчевої революції. Якщо точніше, то готовність особисто брати участь у протестних акціях висловили 35% населення, не готові до цього — 51%, а ще частині було важко визначитися з відповіддю. Такі результати загальнонаціонального опитування фонду «Демократичні ініціативи», проведеного спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.
Докладніше про результати дослідження рівня протестних намірів громадян — у розмові кореспондента «Еxspres.ua» з аналітиком «Демініціатив» Олексієм СИДОРЧУКОМ.
— 35% громадян, готових вийти на вулиці, — це мало чи багато?
— Це доволі високий показник. До прикладу: події Помаранчевої революції, за приблизними підрахунками експертів, активно підтримувало лише 15% українців. Отже, 35% готових вийти на вулиці — це більш ніж досить, аби такі протестні акції змінили навіть історичний напрям розвитку країни.
Якщо врахувати, що населення нашої держави становить 45 мільйонів осіб, то 35% — це близько 16 мільйонів громадян! Якби на вулиці вийшло стільки людей, то супротив влади просто не мав би сенсу.
— У чому ж причина такої радикалізації настроїв?
— З нашого опитування стало зрозумілим, що, на думку громадян, у більшості сфер становище в Україні погіршилося. Найгостріше це відчутно у рівні цін і тарифів — тут погіршення зазначило 75% населення, в упевненості громадян у завтрашньому дні (54%), в економічному становищі України (52%), у рівні стабільності (51,5%).
51% вважає, що погіршилася ситуація у ставленні людей до влади, 50% — в охороні здоров’я, в оплаті праці та в ситуації у країні загалом. Чимало респондентів зауважило погіршення у ставленні влади до людей (46%), у ситуації в країні загалом (50%), у ситуації зі злочинністю (44%), а також у міжнародному іміджі України (41%). Причому жодної сфери, де б переважали зміни на краще, українці не помітили.
— А що має статися, щоб це невдоволення переросло у реальні протестні дії?
— Розчарування людей владою нашаровується з кожним роком, з кожним місяцем. І якщо у 2013-у нас чекатиме поглиблення економічних проблем, зростання заборгованості із зарплат, скорочення соціальних виплат, то врешті-решт люди не витримають і теоретична готовність до протестів переросте у практичні дії.
Повірте, наївні ті, хто думає, що українці здатні терпіти вічно. Вони вже бачать, що обіцянки чиновники не виконують і не планують цього робити. До того ж очевидно: єдине, що може кардинально змінити ситуацію ще до президентських виборів 2015 року, — це масовий народний спротив. І досить лише кількох непродуманих кроків керівників держави, щоб чаша народного терпіння переповнилася.
Ірина КОВАЛЕНКО.
До речі. Центр Разумкова увійшов до числа 150 найкращих аналітичних центрів світу, посівши 84-е місце. Центр Разумкова також увійшов до числа 100 найкращих аналітичних центрів за межами США (58-е місце).
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206