«Сонячний удар» посеред зими: Михалков знімає кіно в Одесі
«Сонце» російського кінематографа — відомий московський режисер Микита Михалков знімає кіно — «Сонячний удар» — на Потьомкінських сходах, під ними та біля них. До початку зйомок кіношники звели там воєнні бараки, встановили гармати, порозкладали мішки з піском — копошилися з декораціями та реквізитом, привезеними з Москви і позиченими на Одеській кіностудії. За декорації відповідала навіть погода: одеська зима, її тумани та дощі — «саме те, що було потрібним», за словами Микити Сергійовича. Під час екскурсії знімальним майданчиком режисер також розповів…
Про сюжет фільму
Картина «Сонячний удар» заснована на однойменному творі Івана Буніна та його заборонених «совєтами» щоденниках — на публіцистичному творі «Окаянні дні», де зображена революція 17-го року та її наслідки, зокрема — громадянська війна. Це поєднання непоєднуваних творів: перший — це любов, що летить, — коротка чуттєва лірична історія, а другий — це образа, розказана щоденнику. У 1920-у чоловік вимушено покидає Росію, згадуючи дивну любовну пригоду, що там трапилася з ним за дванадцять років до цього…
Хто винен в «окаянних днях»? Це питання ставить собі та іншим її герой. Винні всі, як на мене. А звалювати все на більшовиків… Та вони ж не з Марса прилетіли! Вони ж не з небуття взялися! Історія більшовиків створена руками, нашими руками. Про це й мова у картині: про те, що історія — річ рукотворна, що ми самі її творимо, щодня, щогодини. І вкрай важливо про це пам’ятати.
Про Одесу як місто
і місце зйомок
Бунін вів щоденник у Москві та в Одесі, а саме — в двоповерхівці на Княжній, 27, — тому і не тільки тому ми знімаємо тут. Хоча в ті «окаянні дні» крові пролилося більше в Криму. Та фільм не про це — не про злодіяння та кровопролиття. Це фільм-спроба розібратися, що ж тоді сталося насправді...
В Одесі я знімав свою «Рабу кохання» — досі приємно згадувати про це, про це місто, про його людей. Так, це незвичне місто, самостійне, наче відокремлене — це не Росія і не Україна, це окремий світ, який я дуже люблю і сподіваюся, що це взаємно.
Про імпровізацію
Імпровізація на знімальному майданчику доречна тільки за Інгмаром Бергманом, який казав: «Я «за» чисту імпровізацію». Коли актор імпровізує, бо не знає, що має роботи за сценарієм, — це не імпровізація, а мухлювання. Коли актор сильний, то він імпровізує в рамках сценарію або виходячи за них — і це вже вищий пілотаж акторської майстерності. До речі, мене вразили одеські актори з масовки. От вчора ми знімали сцену, коли на реєстраційному пункті потрібно було розповісти про себе. Себе попробували всі! Я просто не хотів вимикати камеру — настільки мене вражала імпровізація одеситів. Вони ж не знали, що я їх викличу зніматися в цій сцені, — розумієте? Оце так імпровізація! Все-таки Одеса — артистичне місто.
Про масові сцени, зіграні одеситами
Це близьке мені — знімати масштабні сцени. Зазвичай під час таких зйомок буває таке собі «направо-наліво». Та одеська масовка — це не сірий безликий натовп. Кожного із трьохсот відібраних одеситів можна знімати крупним планом! І він точно знає, що йому робити у кадрі! І в кожного — «обліччя з історією»! Це вражає. Я отримую велике задоволення від знімального процесу.
Про «окаянність» сьогодення
Головне — не допустити настання «окаянних днів» знову. Та говорити, що нам живеться погано, що й наші дні — окаянні, — не можна. Адже кров зараз не ллється. От почитайте Буніна, що робилося в «окаянні дні»… Фільм нагадує про події тих днів і закликає нас зупинитися, не повторювати своїх помилок.
Про прокат стрічки
«Відбити» бюджет можуть такі картини, як «Гітлер капут», — картини, які дешеві в усіх сенсах. І це — проблема: серйозні стрічки, які колись, років тридцять тому, збирали повні зали, сьогодні не затребувані глядачами. Можливо, це явище тимчасове… Саме таке — не «прокатне», немодне і матеріально не вигідне кіно — я й знімаю. Бо я не знімаю на злобу дня, на потребу та замовлення начальства. Я знімаю про те, що здається мені вкрай важливим. І сподіваюся, що глядачі, які поділяють мої погляди, існують.
Про дорогу до готелю
Вільного часу в мене практично нема: прогулянка дорогою від знімального майданчика до готелю — мій відпочинок. Бо в готелі, в теплі, відпрацьовуються сцени, які потім будуть розіграні на холоді, на знімальному майданчику.
Олена МИЛОСЕРДНА.
Замість PS. «Сонячний удар» знімається за приватні інвестиції та кредити. Закінчити зйомки режисер планує в кінці травня. Та поспішати з монтажем не буде. Мовляв, справа ця копітка, тим паче що планується змонтувати не лише повнометражний фільм, а й зробити його телеверсію.
Тридцять знімальних днів в Одесі промайнуть на екрані за сорок хвилин. Вони стануть другою частиною стрічки, що відтінятимуть сонячну першу, вже зняту в Швейцарії. Фінальну сцену картини планується відзняти в Білгороді-Дністровському: баржу, переповнену полоненими білогвардійцями, топлять більшовики. На великому екрані фільм з’явиться вже в цьому році. «Якщо одесити запросять — організую прем’єру в Одесі», — жартує Микита Михалков.
Без жартів: режисер власноруч переписував сценарій одинадцять разів, а до початку зйомок йшов цілі тридцять років, щойно вперше прочитав оповідання Буніна «Сонячний удар». Тоді й вирішив: фільму бути. Та чи бути його глядачеві?
О. М.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206