Переглядів: 1214

Криза-2013: інструкція з виживання

Зараз тільки й мови, що про прийдешню кризу. У 2008—2009 роках вона прийшла до нас з-за кордону, а тепер, як стверджують деякі вітчизняні експерти, передумови для неї є саме в Україні. Як наслідок — прогнози щодо нестабільності гривні, подорожчання продуктів харчування, підвищення оплати за проїзд у громадському транспорті тощо. У Києві, до речі, вже зріс у ціні хліб, а в Одесі обговорюється питання про підняття тарифів на воду...

Наша влада на всі ці чутки відреагувала обіцянками про недопущення падіння вітчизняної економіки та благополуччя громадян. Наскільки можна довіряти цим словам, та й взагалі, чи вдасться втілити ці плани у життя нашим можновладцям, — покаже час.

Нещодавно лауреат Нобелівської премії з економіки Нуріель Рубіні зробив чергове неприємне передбачення. До слова сказати, його прогнози вже збувалися в 2008 році. Так ось, Рубіні заявив про майбутні економічні потрясіння, які можуть навіть перевершити за своїми масштабами кризу 2008-го. За його словами, в 2013 році нас чекає «ідеальний шторм» економіки. Проаналізувавши макроекономічні показники найбільших економік — США, КНР і ЄС, Рубіні дійшов висновку: в наступному році буде пік нової кризи, який спровокований чотирма факторами. Це — боргові проблеми економік європейських країн, ослаблення американської економіки, спад темпу розвитку молодих ринків та економік і наслідки військового конфлікту в Ірані.

З огляду на ці передбачення та оцінки аналітиків українців турбує одне питання: як виживати в нелегкі часи, на кого сподіватися та де шукати допомоги?

Відповідь банальна: порятунок того, хто тоне, — в його ж руках. Насамперед, аналітики радять розпочати заощаджувати власні кошти вже сьогодні. Адже зекономив — значить, заробив.

Секретами заощадження з нами поділилася пані Наталія з Одеси, яка вважає себе професіоналом цієї справи. Основні правила прості: йдучи до магазину, завжди складайте список необхідних товарів і не купуйте того, чого не планували. Також ніколи не ходіть до магазину голодними. Бо саме цей чинник сприяє «згрібанню» у кошик всього ароматного, апетитного і... дорогого. Замініть смачненьку магазинну випічку та смажені кури чи рибу на продукти власного приготування. Якщо маєте Інтернет — це взагалі не проблема, бо рецептів там сотні. За гроші, витрачені на одну смажену курку в магазині, можна купити практично дві свіжі.

Зібралися поповнити квартиру побутовими речами? Не пошкодуйте часу й пошукайте необхідний товар в Інтернеті. Адже саме у всесвітній павутині можна віднайти речі навіть наполовину дешевші від тих, що в магазині. Те ж стосується одягу та взуття. Пам’ятайте: до кожного свята відомі фірми та бренди, як правило, влаштовують акції та розпродажі.

Фінансова криза не перешкода для подорожей і відпочинку. Задля економії плануйте поїздку самостійно та заздалегідь. Наприклад, резервуючи квитки на літак задовго до поїздки, можна «виловити» їх вдвічі дешевше. Маршрут подорожі прокладіть самостійно за допомогою Інтернету. Напередодні забронюйте місця в готелі та, якщо потрібно, автомобіль. Ще дешевшим, але не менш захоплюючим для вас може стати влітку рідний Крим, а взимку — Карпати.

Майте собі за правило щомісяця відкладати певну суму до власного «резервного» фонду. Нехай це буде невелика сума — 100 чи 200 гривень, але вона вам знадобиться в скрутні часи. А якщо погані дні не наступлять — витратите заощадження на відпочинок. Аналітики кажуть: аби пережити фінансову кризу без особливих проблем, слід мати в такому резерві щонайменше три повні зарплати.

Багато експертів радять тримати в банку невеличкий депозит. Мовляв, це доступно практично кожному, і в разі кризи банківського сектору невеликі гроші, як показав досвід, все ж повернуть. Але звідки брати гроші та відкривати депозити, скажімо, матерям-одиначкам, пенсіонерам, інвалідам, багатодітним сім’ям?.. На ці запитання ні аналітики, ні досвідчені домогосподарки однозначної відповіді дати не можуть. Таким людям, мабуть, залишається сподіватися на владу та державний захист.

А ось церква, навпаки, радить не ганятися за грошима, не думати про їх кількість і накопичення. Адже врятуватися та пережити будь-яку кризу людям допоможе віра, добрі вчинки та чисті думки. Таке ж ставлення висловлюють екстрасенси та «експерти» на різних сайтах передбачень майбутнього.

Інна ЯКИМЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net