Успішність — здобуток нації, яка не читає?
«Всі невеликі гроші, які потрапляли мені до рук, я відкладав на придбання нових книг», — щиро розповідає в автобіографії Бенджамін Франклін. І так та щирість припадає до душі, що аж до сліз. Можливо, нічого сокровенного нам і не одкрив автор, проте сьогодні такі вчинки викликають особливі почуття. Бо в час, коли практично будь-яку літературу можна прочитати безкоштовно, ми, здобувши колись титул «читаючої нації», зараз і не згадаємо, коли востаннє брали до рук книжку...
Юнак або дівчина, котрі відтоді, як навчилися читати, не розстаються з книгою, — то для інших «ботани». Як швидко сплинув час і змінилися пріоритети! Виявилося, читати вже не модно! Ну, максимум, для вишівських іспитів можна проштудіювати в Інтернеті щось у скороченому варіанті. Або скачати на мобільник електронну книгу і проялозити її за півроку… одну…
А де ж тоді черпати нові знання? Як розширювати горизонти? В «Контакті» або на «Однокласниках»? Не сперечатимусь, Інтернет — найграндіозніше відкриття нашого часу, джерело різноманітних і безцінних знань. Та дайте відповідь: скільки часу на добу, просиджуючи в Інтернеті, ви витрачаєте на соціальні мережі, а скільки на читання літератури чи пошук цікавої інформації? Хоча б раз на день ви дізнаєтеся щось нове в світовій павутині?
Нещодавно прочитала таку думку: сьогодні світ більше не потребує успішних людей. Йому потрібні добрі, відкриті особистості, які вміють співчувати і завжди готові прийти на допомогу. Та я з нею не згодна. Якщо не стане успішних людей, то ми мало чим зможемо допомогти одне одному.
Успішність — у наш час це риса, чи навіть досягнення, яке переросло в культ. І то непогано, як на мене. Тільки пропагують її якось викривлено. Ну ось, із рекламного блоку: «Хочеш бути успішним? — Купи суперноутбук! Як підкреслити свою успішність? — Ось вам новий планшет, смартфон і так далі»…
Людина звикла брати приклад з оточуючого середовища — а прикладу читати там більше нема! Без мобільника, ноутбука абощо успішним не стати? Де ж поділася та пропаганда книги? Ось з однієї статті на історичну тематику: на початку ХХ століття, коли загальна неграмотність населення СРСР стала сприйматися на рівні державної проблеми, була вироблена комплексна програма щодо її ліквідації, що включала масову рекламу книги. У той час в створенні кращих зразків книжкової реклами брали участь відомі поети, письменники і художники. В результаті СРСР домігся грандіозних успіхів: з країни з 90-відсотковим рівнем безграмотного населення вона перетворилася в країну, де рівень грамотності сягнув 90 відсотків.
Якщо ви вже хочете бути успішним, якщо ця мета витіснила багато інших, то будьте щирими з собою до кінця. Заощаджуючи на всьому заради планшету, в якому основний час проводитиметься в скайпі та соцмережах, ви не станете автоматично успішним. Всі мудреці та сучасні інтелектуали й просто успішні люди наперебій радять: «Хочете досягти успіху? — Читайте! Вдосконалюйтесь! Розвивайте свою особистість! Розширюйте горизонти! І найголовніше — приберіть все зайве, що перешкоджає вам у цьому».
Штучний культ успішності, який витіснив читання і пропагує сучасні способи розвитку, має на меті конкретні цілі. Компанії-виробники збільшують обсяги продажу, банки — заганяють вас у кредити і борги. Ви спочатку працюєте на те, щоб придбати купу непотрібних речей, а потім працюєте, аби було за що їх утримувати. А що отримуєте натомість? Насолоду? Навряд, бо не вистачає вже часу на просте людське щастя. Нові знання? Не вірю, скоріш за все — нові комп’ютерні ігри…
І все це вкупі — досить непогано і також має бути. Сучасність вимагає від нас бути сучасними. Однак ми дійшли до того, що маємо вкрай мало якісної літератури. Кожному часу, крім класики, потрібна своя література. А звідки ж їй взятися в нації, яка не читає? Адже книга — це, насамперед, досвід, це узагальнення власних знань, горизонтів, обізнаності, почуттів…
Відтак маємо результат: батьки не прищеплюють дітям жагу до читання, бо самі до цього не звикли. Є вибір: можна почитати дитині казку, періодично емоційно інсценуючи якісь моменти, а можна посадити перед комп’ютером і ввімкнути чергову серію «Шрека» чи «Маші та Ведмедя»...
А як же романтично — погортати книгу! Відчути неповторний запах паперу. Із захопленням читаючи рядок за рядком, уявляти, як автор друкував ці слова на машинці чи писав власноруч, що відчував при цьому, як билося його серце. Всі ті, хто не пережив таких моментів, багато втратили.
І таких, на жаль, немало. Тільки вчора розмовляла з жінкою, яка скаржилася на першокурсницю-дочку. Дівчині задали прочитати Стендаля «Червоне і чорне», однак вона й не думає за нього сідати. Інтернет, дискотеки, відвідування занять без «заглиблення в матеріал» — ось і все, чим обмежується. Вмовляння чи погрози абсолютно не діймають 16-річну дитину…
Наостанок — знову про щире. Коли успішний і відомий усьому світові Бенджамін Франклін, під впливом і аналізом чергової прочитаної книги, став вегетаріанцем, всі заощаджені на харчуванні кошти він витрачав на... придбання нових книг…
Інна ЯКИМЕНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206