Переглядів: 1114

Збираємося до школи: з базару, магазину чи з-за кордону?

Нинішньої суботи розпочався новий навчальний сезон. Величезні банти, різнокольорові квіти, акуратно випрасувана форма, лакові туфельки — незмінні атрибути Дня знань. На цю традиційну красу щороку батьки витрачають чималу суму із зарплатні. І щоразу доводиться платити за ті ж самі речі дорожче й дорожче. Хтось намагається заробляти більше, дехто купує тільки частину шкільного приладдя, а комусь доводиться вибирати, що придбати до 1 вересня, а без чого взагалі доведеться обійтися. Ми вирішили з’ясувати, чи то ціни так зависоко лізуть, чи то українці не вміють  правильно розпорядитися своїм заробітком.

Одеситка Наталя цього року відправила свою доньку до четвертого класу. Купувати все необхідне почала  у другій половині серпня, бо на початку літа цим займатися бажання не було, в середині — родина поїхала на відпочинок і повернулася лише в серпні. Скупатися до школи Наталя вирішила на «Привозі» — так щороку робить, бо там і ціни, на її думку, нижчі, і вибір задовільний. Проте у відкладену на ці потреби суму жінка не вклалася, бо за рік практично кожен товар зріс у ціні. Скажімо, якщо торік шкільний сарафан придбала за 270 гривень, то зараз виклала 320. На 30 — 50 гривень заплатила більше за блузки, на 30 — 50 копійок — за канцтовари, на 3 гривні — за банти. Зошити та ранець вдалося знайти за старою ціною. І все ж це не врятувало ситуацію. У зв’язку з подорожчанням довелося відмовитися від придбання ще одного сарафана на зміну, гольфа, набору прикрас для волосся.

А от одеситка Валерія до школи відправила одразу двох своїх дочок: одну — до першого класу, другу — до десятого. Однак на великі витрати з сімейного бюджету жінка не скаржиться, бо збирати дівчат до вересня почала ще наприкінці минулої зими. Всі канцелярські приладдя Валерія замовила в одному з одеських Інтернет-магазинів з великими знижками. Наприклад, якісний шкільний ранець, який коштує 280 гривень, придбала за 160. Головна порада Валерії: частіше відвідувати подібні сайти «не в сезон» і вишукувати залишки на складах, на яких розпродаються товари більш як на 50 відсотків дешевше.

На одежу для дочок, як не дивно, жінка також особливо не витратилася. Причому придбала все найякісніше та найкрасивіше. Одяг вона замовляє через одеський форум з Англії та Америки. Мати заздалегідь вишукує товари зі знижками й отримує їх поштою. Наприклад, шкільний сарафан придбала за 120 гривень, дві трикотажні блузки обі­йшлися у 70 гривень, тоді як в Україні одна така не кращої якості коштує від 80 гривень. Наразі Валерія вже зробила замовлення на літній одяг для наступного року — і собі, і дітям. Вона придбала кардиган, кілька футболок, гольф і блузку за 400 гривень. Єдине, що купує в останній момент в Україні, — взуття. Бо, скаржиться, навіть за літо дівчата так підростають, що з розміром важко вгадати.

— По-перше, на сайтах я купую якісний товар зі знижками, — ділиться секретами економії Валерія. — По-друге, все це купую заздалегідь і поступово, а тому великого удару наш гаманець не відчуває. Ну і, по-третє, я спокійно сплю й не нервую в останній момент, що треба зібрати дітей перед школою, бо все давно заготовлено.

Вікторія, яка проживає у Монреалі (Канада), до школи збирає двох своїх синів. Великих втрат для сімейного бюджету перед початком навчального року також не відчуває, хоча й за знижками не ганяється. Бо напередодні вересня традиційно в багатьох магазинах оголошуються суттєві знижки на одяг та шкільне приладдя. Втім, жінка купує все також заздалегідь, бо перед самим днем знань може не залишитися потрібного розміру одягу.

— Цього року, наприклад, багато магазинів зробили знижки на джинсовий одяг. Я придбала його вже давно, але також зі знижками, — розповідає Вікторія. — А ще в одному з магазинів у відділі дитячого одягу проходить місячна акція — дитяча стрижка безкоштовно.

Вікторія вважає: є родини, яким не потрібні знижки, тому вони обслуговуються в закладах,  де все дорожче. Інші  йдуть до магазинів,  де є акції і скуповуються там. Тобто кожен може задовольнити власні потреби.

Натомість в Україні напередодні Дня знань свої сюрпризи: на базарах, а тим більше в магазинах ціни на одяг та шкільне приладдя скачуть вгору. Тому українцям залишається кілька варіантів: скаржитися на високі ціни, жаліючи себе та свої чесно зароблені, купувати заздалегідь усе або змиритися з умовами та вишукувати, мабуть, ще з весни знижки та акції.

Жителька одного з найвіддалені­ших сіл Одещини Тетяна, мати чотирьох дітей — трьох доньок й одного сина, акцій чи знижок жінка не виглядає — збирати дітей до школи вона не починає ні заздалегідь, ні в останній момент. Тетяна просто не припиняє цей процес ніколи.

У селі роботи нема, а отже й питання про новий одяг не стоїть. За продані з городу овочі жінці вдається придбати в місцевому магазині зошити та ручки. Про те, чи дорожчі вони тут, чи в місті, мати не знає, бо витрачати на проїзд в обидва боки 80 гривень дозволити собі не може. Одяг від старших дівчат Тетяна трохи перешиває для молодших доньок. Якщо чогось бракує — питає в людей, що в кого є на продаж з їхніх діток і купляє подешевше. А коли вдається заробити трохи більше грошей, вирушає в райцентр за кількадесят кілометрів від села і купує там якісь обновки. Для жінки, яка не має роботи і перспектив до заможного життя, яка не може вибирати, в якому бутику вдягнути дитину чи в якому салоні її підстригти, райцент­рівський базар — то і супермаркет, і «крутий» магазин, і власна «Америка»…

Інна ЯКИМЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net