Переглядів: 5068

Харчові добавки: не обійтися, але стерегтися

Тема використання харчових добавок стає дедалі актуальнішою. Одні запевняють, що це звичайна світова практика, інші страхають можливими наслідками від їх вживання. Де ж правда? Спробуємо розібратися.

За оцінками ООН, торік чисельність населення Землі перетнула позначку  7 мільярдів. До 2050-го це число зросте до 9 мільярдів. Чи зможе прогодувати таку кількість людей наша планета? Адже вже сьогодні голодує один мільярд землян (переважно це стосується Азійсько-Тихоокеанського регіону та африканських країн, розташованих південніше Сахари). Щоправда, водночас 1,3 мільярда людей мають надмірну масу тіла, тобто переїдають, а 300 мільйонів страждають ожирінням. Утім, говорити про розподіл харчів, як і про утопічну ідею харчування за потребою, не доводиться. Їжі завжди бракуватиме для тих, у кого в гаманці порожньо, хто не має можливості заробити на поживу або виростити її.

Що ж робити? Вихід один — підвищувати ефективність використання земельних, природних і трудових ресурсів. Сьогодні ж картина така: один працівник сільського господарства у країнах «третього світу» здатен прогодувати менше двох осіб, у США — 80, у Бельгії та Нідерландах — 100 (у колишньому Радянському Союзі цей показник становив 13). Експерти впевнені, що за рахунок подолання такої диспропорції (завдяки міжнародному співробітництву, навчанню кадрів, забезпеченню необхідною технікою, впровадженню передових технологій тощо) можна без ускладнень прогодувати 10 і більше мільярдів населення. До речі, таку кількість очікуємо вже до кінця століття.

Дефіцит продовольства став глобальною причиною появи харчових добавок. Без них просто не існує іншого простого й дешевого способу продовжити термін зберігання та реалізації продуктів, а також надати їм привабливого вигляду і кольору, посилити смак.

Завідувач відділом гігієни харчування Одеської облсанепідстанції Лідія Степанова називає 1400 харчових добавок, що існують у світі. З них в Україні використовується 380, але зі вступом нашої держави до Світової організації торгівлі вітчизняний споживач пізнав смак й інших добавок.

Загалом вступ до СОТ є обов’язковим для будь-якої країни, яка прагне інтегруватися у світову економіку. Але вигоди не даються автоматично. Від уряду вимагаються серйозні додаткові заходи щодо гармонізації правил міжнародних економічних зв’язків. Тут не все було зроблено, щоб захистити свого товаровиробника. З-за кордону до нас рікою потекла різна дешева продукція. Переглядаючи повідомлення на цю тему, я знайшов такий факт: у першому кварталі 2009 року в Україну було ввезено масла і жирів більше у 103 рази, ніж за відповідний попередній період. У багато разів зросла частка імпортних фруктів та овочів, у тому числі картоплі з Єгипту і Саудовської Аравії, прилавки наших магазинів заполонили чіпси, сухарики, кульки і плиточки кондитерського штибу, які біля справжніх цукерок і не лежали.

Лідія Степанова стверджує: коли виробник імпортної продукції заявляє про використання певних харчових добавок, то призначається експертиза і до продажу така продукція потрапляє лише після позитивного висновку.

— Якщо йдеться про вітчизняне виробництво харчових добавок, — продовжує Лідія Вікторівна, — то перш ніж їх застосувати, протягом трьох років вони проходять випробування на лабораторних тваринах. Потім результати «приміряють» до людини, визначаючи допустиму добову дозу з коефіцієнтом запасу безпечності 100 і більше одиниць.

У нашій країні використання добавок регулюється законом «Про безпечність та якість харчових продуктів». Нагляд за дотриманням норм забезпечують підрозділи санітарно-епідемічної і ветеринарної служб, товариства захисту прав споживачів, держстандарту... Щоправда, санепідстанція може перевірити суб’єкт підприємницької діяльності лише один раз на два роки, що зроблено з доброю метою: зменшити пресинг на виробника. Але на нього, виробника, покладено й усю відповідальність — і адміністративну, і карну.

Не дозволяється застосовувати консерванти і фарбники у виробництві мінеральних вод, молока, кисломолочної продукції, хлібобулочних виробів, какао тощо. Заборонено використовувати харчові добавки у продуктах дитячого харчування, не рекомендовано вживати їх вагітним. Виникає запитання: навіщо ці перестороги?

Раніше на етикетках писали повністю назви харчових добавок, але вони займали багато місця, тому у 1953 році в Європі вирішили замінити повні найменування однією буквою з цифровим кодом. Відтоді індексом Е (у побуті — «єшка») прийнято позначати наявність будь-яких харчових добавок, ідентифікованих відповідно до Міжнародної системи класифікації. За цією класифікаційною системою добавки поділяються на групи за принципом дії. Ці групи визначаються за першою цифрою, вказаною після букви.

Е100—Е181 — барвники,

Е200—Е296 — консерванти,

Е300—Е363 — антиокислювачі,

Е400—Е481 — емульгатори та стабілізатори (допомагають зберегти консистенцію продукту, підтримують однорідну суміш речовин, які не змішуються, наприклад, води та масла),

Е500—Е575 — розрихлювачі (упереджують злипання продуктів між собою),

Е631—Е637 — ароматизатори,

Е900—Е993 — антифлемінги (запобігають утворенню піни),

Е1100—Е1105 — хімічно синтезовані ферменти-біокаталізатори,

Е1400—Е1450 — модифікований крохмаль,

Е1510—Е1520 — розчинники синтезованого походження.

Харчові добавки безпечні, якщо споживати продукти з ними в міру. На нашу біду, вони мають властивість нагромаджуватися в організмі і тоді, коли досягнуть великої кількості, можуть становити певну загрозу. Якщо, скажімо, випити склянку бульйону з кубика, то нічого надзвичайного не станеться, але якщо такими кубиками, в яких міститься глюконат натрію (Е621), що додає їм смаку й запаху м’яса, харчуватися щодня, то, як попереджають лікарі, рано чи пізно це може призвести до гастриту, а років через 30 і до онкології.

Образно кажучи, наш організм складається з того, що ми їмо. Тому треба мати уяву не лише про продукт, а й про харчові добавки. Вони теж беруть участь в обміні речовин, разом з елементами їжі входять до структури всіх органів і тканин.

Фахівці припускають, що навіть нешкідливі добавки за певних умов (під дією температури людського тіла чи шлункового соку, при хімічних реакціях з іншими продуктами) можуть розкладатися на токсичні елементи.

Важливо також враховувати супутні фактори: погану екологію, куріння, алкоголь тощо.

Не варто скидати з шальків терезів і той факт, що нечесні ділки, намагаючись за будь-яку ціну досягти якомога більшого зиску, відверто зловживають харчовими добавками. Тому нерідко у магазинах можна побачити ковбасу без м’яса, а молоко — без молока.

З усіх харчових добавок найпопуляр­нішими є консерванти. Як-от нітріт натрію (Е250), нітрат натрію (Е251), нітрат калію (Е252). Без цих добавок неможливо собі уявити ковбасні вироби. У процесі обробки ковбасний фарш втрачає свій ніжно-рожевий колір, перетворюючись на сіро-буру масу. А після зазначених добавок та ж варена ковбаса набирає кольору парної телятини. Це стосується і бекону, шинки, сосисок, копченої риби тощо.

Тим, хто страждає захворюваннями печінки і кишечника, рекомендується уникати продуктів з такими добавками.

Шкідливим є бензонат натрію (Е211). Його додають до м’яса, кетчупів, чипсів, газировки. Тривале споживання харчів з цим консервантом призводить до порушення обміну речовин і, врешті-решт, до появи злоякісних пухлин.

Не додають користі організму синтетичні барвники, зокрема найнебезпечніші з них цитрусовий червоний (Е121) та амарант (Е123) (останній не має ніякого відношення до корисної рослини з такою ж назвою, а виготовляється з побічних нафтопродуктів). Вони теж можуть сприяти онкозахворюванням. Крім того, ціла низка барвників, які зазвичай додаються до солодощів і напоїв, здатні стимулювати у дітей синдром гіперактивності і пониженої уваги. Вони стають неадекватними, непосидючими, не можуть зконцентрувати свою увагу на навчанні, нерідко влаштовують істерики.

Список подібних домішок можна легко продовжити.

Директор київського Інституту споживчих експертиз — незалежної громадської організації — Юрій Чорнобривець на недавній прес-конференції в Одесі озвучив просто вбивчі факти. Зокрема, навів конкретні приклади використання шкідливих добавок, які застосовують у виробництві деякі безвідповідальні молочні підприємства в погоні за прибутками. Скажімо, пальмова олія в Україні вже звично увійшла до вмісту згущеного молока, цукерок, шоколаду та шоколадної пасти, локшини швидкого приготування, чіпсів, крекерів тощо — її частка в цих продуктах інколи сягає 95%. А тим часом, пальмову олію у всьому світі використовують здебільшого для змащення обладнання у металургійній промисловості; її розчиняє лише бензин, а людський організм практично не засвоює, відтак вона густо «шлакує» організм і виводиться з нього дуже повільно. Такі «харчі» засвоюються в організмі лише тоді, коли температура тіла перевищить... 40 градусів за Цельсієм! Іншими словами, потрапивши до людського організму з нормальною температурою, продукти з пальмовою олією залишаються пластичною липкою масою і заліплюють все довкола себе. Це призводить до численних серцево-судинних, онкологічних, гастроентерологічних захворювань та ожи­ріння.

Ще треба знати, що в пальмовій олії нема ніяких корисних речовин. Саме тому найпримітивніші мавпи ніколи не гризуть стовбури пальм і шкарлупи кокосових горіхів.

Інший приклад з досліджень Юрія Чорнобривця. Щоб «згущенка» та сухе молоко були білішими, нечесні виробники додають до неї харчову добавку — фарб­ник-відбілювач Е-171 — діоксид титану. «Це — основний компонент фарби-білила, — підкреслив експерт. — Ви ж не будете годувати своїх дітей фарбою з господарчого магазину?!» А між тим, у всьому світі діоксид титану широко застосовується у виробництві лаків, фарб, паперу та пластмас. І лише в Україні, Росії та ще в деяких «третіх» країнах його легально додають у харчі.

Головним висновком експерта було таке: «Першою прикметою неякісного продукту є його низька ціна (банка згущеного молока не може коштувати ледь дорожче за літр натурального!). Уважно читайте вміст молокопродукту на етикетках: там мають бути лише відомі вам природні складові. Чим менше там невідомих вам речовин з індексом Е (з будь-якою цифрою) — тим менше ризику для вашого здоров’я. Не труїть себе за власні гроші».

 

— Якби не було харчових добавок, нам всім довелося б харчуватися лише кашами та овочами, — каже перший. — На консервантах, стабілізаторах, антиоксидантах сьогодні тримається не лише українська, а й європейська промисловість. Отже, вони потрібні.

— Так, — відповідає другий, — але у Євросоюзі ретельніший контроль. Там, зокрема, заборонені для використання «єшки» 216 і 217 — консерванти для ковбас, шоколаду і конфет, оскільки визнано, що вони провокують виникнення раку. А ось вітчизняний законодавець не заперечує проти них.

— Депутати — мудрі люди. Вони клопочуться про благо народу.

— Авжеж. І при цьому лобіюють інтереси бізнесу, зацікавленого у широкому спектрі харчових добавок. Дійшло до того, що дехто рибу вже й не коптить, а кладе її на деякий час у розчин із запахом диму і жовтим барвником, потім обдає вітерцем — й ось вам готовий продукт. На вигляд начебто риба холодного копчення, а по суті — дохлятина.

Ніхто, крім нас самих, не подбає про убезпечення від шкоди, пов’язаної з надмірним споживанням продуктів з харчовими добавками. Настав такий час, коли кожен покупець повинен мати певні знання про те, що купує, і використовувати їх на практиці.

Насамперед, слід уважно читати написи на етикетках. Це нелегко, бо той шрифт дрібненький-дрібнесенький (законодавство не регламентує його розмір). Тому, йдучи до магазину, беріть із собою окуляри, а краще лупу.

Хитруни від виробництва інколи ухиляються від зазначення «єшок», а скромно пишуть: ароматизатори, поліпшувачі тощо, а то й просто намагаються обійтися без цього. У такому випадку в продавця можна зажадати сертифікат якості.

Фахівці радять не купувати продукти з великим терміном зберігання. Це ознака того, що там багато консервантів.

Варто менше споживати консервованої продукції, напівфабрикатів, імпортних овочів і фруктів, яких навіть шкідники не їдять. Натомість краще віддати перевагу продукції українських селянських і фермерських господарств. У розвинених країнах вже давно в ходу екологічно чисті продукти, які, звісно, коштують значно дорожче від звичайних. Сільськогосподарські угіддя для їх вирощування є і в Україні, але поки що вони не для пересічного громадянина, а лише для правлячої еліти, політиків і бізнесменів.

Виникнення злоякісних пухлин провокують : Е103, Е105, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152, Е210, Е211, Е213-217, Е240, Е330, Е447.

Викликають захворювання шлунково-кишкового тракту: Е221-226, Е320-322, Е338-341, Е407, Е450, Е461-466.

Злісні алергени: Е230-232, Е239, Е311-313.

Викликають хвороби печінки та нирок: Е171-173, Е320-322.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net