Переглядів: 995

Ким сильна «Чорноморка»?

Та зрозуміло ж — своїми читачами! У всі часи, ще з 30-х років минулого століття, у неї їх було завжди багато, хоч доля української обласної газети зазнавала — і не раз! — якнайтяжчих випробувань; ходила ж бо по лезу постійних радянських звинувачень в «українському буржуазному націоналізмі». Спробуй тут утримати незмінно залякуваного читача в магнітному полі українства! Однак «Чорноморці» це вдавалося.

Я пригадую дні святкування 50-річчя газети. Тоді із села Семихатки Березівського району наш передплатник надіслав вітального листа і, з-поміж іншого, додав, що під час німецько-румунської окупації зберіг один з номерів «Чорноморки», яку передплачував ще в 1930-у. Уявляєте? А в 1937 році нашу газету передплачувала сім’я Беккерів у Березівці. В ній були поєднані німець Генріх й українка Любов Захарівна. Мало подружжя сина Жоржа та доньку Лілі, з якою я навчався в одній школі. Якось у 1937-у вона прийшла до школи заплаканою. Мій товариш висловив припущення: «Мабуть, уночі її батька заарештували...» Ми ж зі сторінок улюбеної (і в такому віці!) «Чорморської комуни» знали, що скрізь, куди не поткнись, у нас «вороги народу». Але що батько Лілі отакий ворог, якось не вірили.

Відтоді, коли плакала Лілі, минуло 70 років. Я знову звернув на неї увагу. Впізнав! Та потішився не лише з цієї нагоди, а й з того, що зустрівся з читачкою «Чорноморки» — передплатницею газети. Так, Лілі Беккер-Попова є нашою давньою, постійною передплатницею, успадкувавши добру традицію вірності улюбленій газеті від батька й матері. Я дізнався, що моя однокласниця плакала в 1937-у від лихого передчуття: саме тоді, «на честь 20-річчя Жовтня» був розстріляний її тато, заарештований у 1932-у як «учасник контрреволюційної повстанської організації, штаб якої базувався у першій в країні Шевченківській МТС Березівського району». Після звільнення Березівки з-під фашистської окупації настала черга матері — Любові Захарівни: її і 20-літнього Жоржа засудили й заслали в Сибір як членів сім’ї німця — отого розстріляного в пекельному 1937-у. Бабуся по матері сховала і вберегла Лілі. Так і виросла дівчинка, і все читала, читала «Чорноморку», що стала їй рідною.

Під час нашої недавньої чергової зустрічі з Лілі Генріхівною Поповою ми говорили про зовсім уже близьку дату — 95-річчя з дня виходу першого номера «Чорноморської комуни» — «Чорноморських новин». Пригадали, що в роки сталінського кривавого терору був розстріляний перший редактор нашої газети естонець Артур Зіфельдт, за короткий термін — десь півтора року — одержали кулі в потилиці ще три редактори «Чорноморки». Ну, скажіть, будь ласка, чи не заслуговує «ЧК» — «ЧН» статусу жертви сталінських репресій?! Заслуговує однозначно. Як водночас і тієї матеріальної підтримки, яка сьогодні таким жертвам надається за Законом незалежної України. Та сталося зовсім інакше: з приходом до влади Партії регіонів облдерж­адміністрація вмить відхрестилася від співзасновництва у виданні нашої газети і позбавила її бюджетного фінансування. «Чорноморські новини» виживають винятково завдяки передплатникам — нашим вірним читачам-патріотам. Таким, як Лілі Генріхівна.

Ми з колишньою однокласницею висловили надію, що з нагоди 95-річчя читачі «ЧК» — «ЧН» постараються, щоб їхнього полку прибуло, і то буде найбільша і заслужена, вистраждана радість для газети-ювілярки.

Борис ДУБРОВ,
автор і працівник одеської обласної газети «Чорноморська комуна» — «Чорноморські новини» з липня 1949 року,
ветеран Великої Вітчизняної війни.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net