Календар Наталії Ступак
Її декорація на бересті «Українська хатинка», якщо пригадуєте, досить вдало проілюструвала календар поточного 2012-го, надрукований у нашій газеті в новорічному номері. Які ж нові задуми у цієї талановитої дівчини? До чого прагне її творча душа? За яким таким, власне, «календарем» збирається жити ця молода людина? На запрошення Наталки та батьків, з якими вона мешкая, ми побували у неї в гостях.
Кімната Наталії нагадує музей. Попри те, що дуже багато своїх поробок вона роздарувала численним друзям та знайомим, у Наталчиній світлиці зібрано чимало цікавого і водночас такого, що охоплює теплим, світлим і добрим настроєм. Ось низка об’єднаних однією темою аплікацій. Придивишся — а там (якщо окремі «кадри» скласти у відповідному порядку) вийде така собі «кінострічка», на якій хтось побачить просто силуети молодих людей, а для когось чіткою і виразною лінією проступить слово: «Люблю!». У цій композиції — і зізнання, і надія, і символічна матриця з програмою подальшого життя. А ось бачимо вироби із соломи: аплікаційні, комбінованого характеру із застосуванням додаткових матеріалів. Яскраві, легкі. Оптимістичні. Вдало виходять у Наталки й вишивані рукоділля, філігранні витинанки, декоративні картини на склі, вражають неповторністю різноманітні сувеніри з підручного природного матеріалу.
Як розповідає тато, Борис Климович, уже в три роки Наталя не розлучалася з олівцем. Перша її резонансна творча робота — розмальовані… шпалери нової квартири, куди сім’я щойно вселилася. Така ініціатива доньки стала предметом серйозної сімейної педради. Наталчина мама, Галина Адольфівна, до речі, як і тато, — теж учитель. Після уважного розгляду явища та аналізу його результатів було вирішено «покарати» дитину… влаштувати її до місцевої школи мистецтв.
Тож уже з першого класу Наталі довелося ходити одразу у дві школи. Друга з яких — мистецька — була ще й платною. Та хіба пожалкуєш коштів, коли бачиш, що дитині така справа до вподоби? Там, завдяки талановитому педагогу Наталії Миколаївні Пінкіній, Наталя Ступак опанувала техніку, композицію та інші секрети образотворчого мистецтва. Разом з тим, дитина показала потужну авторську струнку. Практично в кожній роботі ніколи не копіювала інших, все робила з обов’язковою власною як не ідеєю, то хоч деталлю. Проводжаючи дівчинку зі школи мистецтв, педагог Наталія Пінкіна порадила їй неодмінно продовжити розвивати свої художні здібності. Таку можливість Наталці згодом дала нова наставниця, Галина Костянтинівна Кушнір, керівниця гуртка «Золота соломка» при міській станції юних техніків. Навчаючись у педучилищі, Наталія Ступак захопилася вишиванням, витинанням з паперу, іншими видами мистецтва. Схеми та поради вишукувала у книжках, журналах. Тепер, завдяки Інтернету, опановує петриківський розпис. Планує поїздки на виставки народної творчості, фольклорні свята, в тому числі й до Польщі.
Наталія Ступак викладає методику трудового навчання у Балтському педучилищі. Студентам вона цікава не лише тим, що, завдяки власній молодості, добре розуміє їхній внутрішній світ. Наталія Борисівна, хоч і майже ровесниця своїм учням, знає й вміє набагато більше від них. Змістовно викладаючи теорію предмета, вона ще й на практиці вчить різноманітним технікам рукоділля, основам народної декоративної творчості. Власним знанням молодий педагог завдячує освіті, отриманій спочатку у рідному училищі, а потім (без відриву від викладацької роботи) в Уманському державному педуніверситеті. Ну а творчі навички вона вдосконалює за підтримки батьків та згаданих вище місцевих подвижників декоративно-прикладного мистецтва.
Все, що знає і чим володіє, Наталія Ступак передає своїм учням. Вона власним коштом видала методичну розробку «Цікавинки на уроках трудового навчання». Цю брошуру студенти використовують на своїх пробних уроках, керуються нею під час переддипломної практики. Студенти намагаються наслідувати свою викладачку у формуванні підходу до учнів — ставленні до них як до сформованих особистостей, індивідуальній допомозі кожному. Наталія Борисівна на своїх заняттях відмовилася від модного колись «шаблонно-уніфікованого підходу». Кожен учень на її уроці має виготовити роботу за індивідуальною проектною технологією. Нехай це буде хоч і не відшліфована до лоску, але власна, дорога душі річ.
Є у Наталії Ступак ще один дар — схильність до поезії. Всі свої образотворчі роботи вона супроводжує віршованими рядками. Пише й окремі твори для власної душі… А може, то її душа промовляє до неї? Ось самі почитайте:
Життя — це смуги чорні й білі.
Душа ж яскравих хоче фарб.
Пірнаю в творчість на дозвіллі:
Вона — мій кольоровий скарб.
Хай навіть сонце непривітно
На мене дивиться з небес —
В моєму світі завжди світло:
Це світ добра, краси й чудес.
Наталчина творчість допомагає їй. У буденному житті, у роботі. Водночас ця творчість прикрашає, умиротворює, робить добрішим і надійнішим світ для оточуючих людей.
Зараз говорять про таємницю календаря майя. Він, начебто, закінчується. Далі має бути якийсь інший. Кажуть, він відлічуватиме час нової, неагресивної епохи, спрямованої не на руйнацію, а на захист світу, в якому живемо. Світу взаємовизнання, взаємоповаги, взаємовиручки, коли люди усвідомлять себе рівноправними і з рівною відповідальністю пасажирами такого чарівно-казкового і водночас тендітно-крихкого корабля під назвою Земля…
Не одразу та й не кожному відкриваються «листки» нового літопису. А ось Наталія Ступак та багато інших молодих людей вже сьогодні живуть за тим Новим Календарем.
Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.
м. Балта.
Фото автора.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206