Якщо є дорога, вона веде вперед
Споживчій кооперації Одещини — 90
Нинішнього року кооператори Одещини відзначають 90-ліття створення своєї організації. Це особлива подія для всієї багатотисячної кооперативної сім’ї.
У 2011-у в Мексиці в роботі засідання Міжнародного кооперативного альянсу, членом якого є Укоопспілка, брали участь 2,5 тисячі представників із 282 країн світу. У складі делегації кооператорів України на цьому представницькому форумі був і голова правління Одеської облспоживспілки Іван Васильович Негода, заслужений працівник сфери послуг, який з 1997 року очолює цю організацію.
Кооперативний рух набирає нових обертів. В минулому році Укоопспілка приєдналася до Європейського співтовариства споживчих кооперативів, 2012 рік — Генеральна асамблея ООН оголосила Міжнародним роком кооперативів.
Трохи з історії… Перші кооперативи з’явилися в Одесі ще на початку попереднього століття. У місті Балта — споживче товариство «Вигода», потім Яськівський і Граденицький кооперативи, з листопада 1926 року почав свою роботу Веселинівський кооператив та інші, але офіційна дата заснування Одеської коопспілки — 1922-й.
Відтоді це професійне об’єднання пройшло шлях від гасової лампи до комп’ютерної техніки. Вже наступного після заснування року, окрім своєї основної діяльності, споживкооперація Одеської губернії утримувала в сиротинцях близько двох тисяч дітей.
Подальший інтенсивний розвиток всіх підрозділів потребував висококваліфікованих кадрів. Для їх підготовки у 1928 році розпочав роботу Одеський кооперативний технікум, який згодом «переселили» до Білгорода-Дністровського. Нині це — економіко-правовий коледж, вищий навчальний заклад першого рівня акредитації. Багато років його випускники працюють у різних куточках нашої області та за її межами.
Періодом найвищого розквіту споживкооперації були 1970-ті — початок 1980-х. Тоді активно будували хлібокомбінати, розвивали громадське харчування, розширювали потужності переробних цехів. Не кажучи вже про торгівлю: «сільповські» магазини були у кожному найвіддаленішому селі. Працівники споживкооперації навіть шили робочий одяг, надавали побутові послуги.
Звісно, сьогоднішню діяльність важко порівнювати з попередньою. Через стрімкий стрибок цін на енергоносії припинили діяльність більшість хлібозаводів, переробних цехів. І все ж споживкооперація залишається багатогалузевою структурою, що має торговельну мережу в шістнадцяти містах, понад тридцяти селищах міського типу й третині сіл, обслуговуючи близько сорока відсотків сільського населення Одещини. Споживкооперація налічує майже двадцять тисяч членів-пайовиків.
Незважаючи на труднощі, пов’язані з суперечливими економічними й соціальними умовами, організації й підприємства системи щорічно демонструють зростання обсягів діяльності, покращення фінансово-економічного стану. Завдання — зробити все можливе для зміцнення здобутих позицій на споживчому ринку, підвищення авторитету серед населення, пропаганди цінностей та принципів кооперації.
Отже, якщо є дорога, вона повинна вести тільки вперед. Дорога кооператорів спрямована до споживачів. Щодня вони отримують товарів і послуг на суму понад півмільйона гривень. Значно зросли обсяги торгівлі непродовольчими товарами. Лідерами по обсягу продажу з постійним його зростанням були колективи Біляївської, Арцизької, Комінтернівської споживспілок, а в поточному році і Великомихайлівського РСТ, Роздільнянської РСС.
Система активно відроджує сферу послуг у сільській місцевості. Нині вже налагоджена робота понад трьохсот об’єктів побутового обслуговування, мешканці сіл отримують півсотні різних платних послуг. Це — майстерні з ремонту взуття та одягу, перукарні, обслуговування урочистих свят, нарізування скла та інше.
Стратегічна лінія подальшого розвитку системи — збереження життєздатних і створення нових галузей, стабілізація і розширення масштабів діяльності, підвищення конкурентоспроможності підприємств. Перед системою стоїть завдання найближчим часом модернізувати всю торгівельну мережу. Упродовж останнього п’ятиріччя у розвиток матеріально-технічної бази підрозділів на місцях було спрямовано майже шістдесят мільйонів гривень. Значні кошти направили на ці цілі Біляївська, Болградська, Арцизька, Ширяївська райспоживспілки, Овідіопільське райспоживтовариство, Одеський райрибкооп, оптове торгівельно-виробниче підприємство облспоживспілки .
Слід сказати, що в системі споживкооперації створена і давно діє надзвичайно міцна, активна профспілкова організація, яку з успіхом очолює Меланія Михайлівна Костенко. Виробничі взаємини тут будуються на основі колективних договорів з їх обов’язковими вимогами. Тому так ефективно й послідовно втілюються заходи щодо створення безпечних і здорових умов праці. Минулого року в розрахунку на кожну людину було витрачено 1200 гривень для вирішення питань зручності і безпеки.
Це стало можливим завдяки тому, що кінець року всі балансові підрозділи зустріли без збитків. Зросла сума обігових коштів, зменшилася дебіторська заборгованість. В непростих сьогоднішніх умовах кооперативними організаціями системи в поточному році сплачено в бюджет і позабюджетні фонди понад 10 мільйонів гривень обов’язкових платежів.
Ефективність функціонування споживчої кооперації в умовах ринкової економіки великою мірою залежить від рівня кваліфікації кадрів, їх досвіду, зацікавленості в результатах господарської діяльності. Як уже мовилося, підготовкою кадрів для споживкооперації займається Білгород-Дністровський правовий коледж, на денному й заочному відділенні якого навчається майже півтисячі студентів. Майбутнє молодого поповнення вселяє оптимізм. А всіх ветеранів тут пам’ятають, шанують за добрі діла.
От і сьогодні, в ювілейний день, обов’язково згадають колишніх керівників облспоживспілки Олексія Олександровича Нефедова, Миколу Захаровича Крутогуза, районних осередків Івана Глабая, Володимира Аблова, Григорія Ляхова, Петра Бухтіярова, Миколу Ковальова, Микиту Осадчого, Івана Реку та багатьох інших організаторів кооперативного руху. На жаль, уже не всі вони сьогодні поміж нас, та досвід кожного однаково дорогий і цінний. Як і нинішніх працівників.
Дмитро ЛИСТОПАД.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206