Переглядів: 988

Молоко із «сюрпризом»

Дедалі більше споживачів висловлюють занепокоєння щодо якості та безпечності продуктів харчування. При цьому продукти, виготовлені на підприємствах, викликають у багатьох сумніви з приводу натуральності та наявності в них хімії. Відтак, частина споживачів зосередилася на пошуках органічної продукції, багато хто віддає перевагу базарним покупкам «від бабусі». І тут виникають інші сумніви, адже достеменно не відомо, з якої сировини, в яких умовах і якими руками їх готували. Серед «домашніх» продуктів особливим попитом користуються молочні вироби. Безумовно, проста сільська бабуся не стане «хімічити» з пальмовою олією, але чи можна вважати всі молочні продукти з ринку цілком безпечними?

Нещодавно науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» (громадська організація, відома порівняльними тестуваннями, серед яких найбільшою популярністю користуються тести продуктів харчування) ознайомив журналістів з результатами досліджень на «молочну тему». Тестування молока організація проводила вже не раз, закуповуючи зразки в супермаркетах і на ринках. Однак дуже цікавими є саме регіональні дослідження. Так, у травні 2010 року були оприлюднені результати тестування молока у східному регіоні, де з 10 марок 7 отримали негативні оцінки. Схожі дослідження вже проводилися у Києві та на Чернігівщині. Й ось нещодавно черга дійшла до Одеси. На «Привозі» експерти закупили по 4 порції сиру та молока. Купували не «з асфальту», а в павільйоні, продукцію брали, привезену з різних сіл. Про результати — читайте далі.

Як з’ясувалося, молоко на Одещині мало чим відрізняється від зразків, що вже проходили тестування в інших регіонах. Щоправда, жирність — у межах 3 — 3,5% —краща, ніж була зафіксована попередніми експертизами, де жирність сирого домашнього молока не дотягувала до 3%. За рівнем кислотності, який вказує на свіжість молока, претензії були тільки до одного зразка — він практично скис. Соди та аміаку, які додають в молоко для запобігання скисанню, не виявили. А от мікробіологія експертів неприємно вразила: загальна мікробна насиченість усіх зразків перевищувала допустимі норми у кілька разів. «Хоч сальмонелу, сульфаніламідні речовини та антибіотики не знайшли, але кишкова паличка була присутня у всіх зразках молока. При хорошому імунітеті та в малих дозах паличка не така вже і страшна, однак якщо давати такі молочні продукти дітям або літнім людям, можливе отруєння», — зазначив президент центру експертиз «Тест» Валентин Безрукий і підкреслив, що вживати такий продукт без попередньої обробки не можна в жодному разі. Особливо важливо про це пам’ятати зараз, влітку, коли через високу температуру продукти псуються ще швидше.

Не радить експерт ласувати і сирим домашнім сиром. В усіх чотирьох перевірених зразках було виявлено кишкову паличку. Продукція виявилася небезпечною для вживання за мікробіологічними показниками. Зокрема, два зразки за рівнем кислотності — майже зіпсовані, ще один екземпляр — практично на межі допустимого значення. Жирність, як для домашнього сиру, виявилася надто низькою: якщо в магазинах реалізовується сир з 9 — 15% жирністю, то продукція з «Привозу» мала 8,4%, 8,8%, 9,5%, а один із зразків взагалі лише 4% жирності. За словами Валентина Безрукого, ветеринарні служби не проводять дослідження на наявність у молочних продуктах кишкової палички, адже це займає три дні, а продукція за цей час псується. Тому єдиним виходом для любителів домашнього молока і сиру, на думку фахівця, залишається термічна обробка продукції. «І молоко, і сир нерідко викликають харчові отруєння, однак довести, що причиною цього стала продукція з ринку — дуже складно», — зазначив Валентин Безрукий.

Як зазначив Валентин Безрукий, всупереч уявленням покупців, дослідження доводять, що базарні продукти не жирніші і не корисніші за магазинні, а часто навпаки. Вважати їх дешевшими теж не варто. «На «Привозі» можна знайти сир як за 16 гривень, так і за 40. Це істотна різниця, з якої можна зрозуміти, де продає господар, а де — перекупник», — підкреслив він. На думку експерта, про демократичні ціни там, де є перекупники, не може бути мови.

Людмила ІВАЩЕНКО.

P.S. Продукції під час дослідження експерти не дегустували — вирішили не ризикувати власним здоров’ям.

Л.І.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net