Читання — то чарівний ключ
Сьогоднішня дитина часто замислюється над вибором: прочитати текст з книги чи з комп’ютера? Аякже, нині час такий, що хлопчина з Бостона може, не виходячи з хати, відвідати музей у Гельсінкі й обмінятися ідеями з дівчинкою з Японії, яка щойно відвідала бібліотеку Конгресу у Вашингтоні. І це добре! Головне ж бо, щоб інформація сприймалася, була зрозуміла і засвоєна.
Що ж робити, аби читання не перестало бути «чарівним ключем, яким відчиняють нам вглибині нас двері оселі, куди ми інакше не змогли б увійти»? Над цим замислилися працівники обласної юнацької бібліотеки ім. В.В. Маяковського. Й обрали ось який метод. Під час традиційного триденного фестивалю української книги для молоді «Читай, юносте!», який цього року проходив під девізом «Читай! Формат не має значення!», вирішили провести «круглий стіл» про роль батьків у прищепленні любові дітей до читання.
Серед запрошених — представники Інтелектуального форуму Софія Шеренгова (співзасновниця організації) і Володимир Назарук (учитель української мови та літератури, поет), головний спеціаліст Одеського міського управління юстиції Ірина Туманова, практичний психолог Тетяна Шульдешова та священик храму Різдва Христового Одесько-Балтської єпархії УПЦ Київського патріархату отець Роман і, певна річ, батьки разом з дітьми.
Учасники «круглого столу» обмінювалися особистим досвідом. Так, директор бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Пономаренко, зізналася, що онуки надають перевагу електронній книзі й наголосила, що при цьому обов’язкова роль старших — добирати і підказувати «правильні» книжки.
Софія Шеренгова підкреслила, що формування в сім’ї інтересу до книги — річ обов’язково, розповіла, як вчила сина Гната уже з трьох років переказувати прочитане.
Вчитель-мовник Володимир Назарук впевнений: коли людина у дорослому віці ігнорує книгу, то велике недопрацювання батьків.
Говорячи про право дітей на освіту, правознавець Ірина Туманова нагадала: батьки, звісна річ, не несуть юридичної відповідальності за те, що діти не хочуть читати, але ж вони відповідають за їхнє виховання. Вихована в інтелектуальному середовищі дитина вирізняється кращою ерудованістю, вміє, завдячуючи книзі, правильно і чітко висловлювати свої думки, а тому й живеться їй у суспільстві легше. Та вчити треба без найменшого насилля.
Отець Роман бажав присутнім, аби з малих років залучали діток до духовної літератури. Спільне читання на ніч молитви, як це практикується у їхній родині, не лише розвиває дитячу пам’ять, а й об’єднує дорослих і малечу.
Психолог Тетяна Шульдешова давала поради тим молодим батькам, кому наразі не вдається залучити дитину до читання. Це, зокрема, і спокійний доброзичливий тон дорослого, і врахування темпераменту та вподобань дитини, і, звичайно, щира любов до неї.
Після обміну думками дітям і дорослим запропонували питання про читання та книжки. Батьки, скажімо, мали відповісти, чи проводять вони сімейні читання, чи обговорюють прочитане, чи враховують елементи виразного читання? Малюки зізнавалися, що їм подобається більше: читати самим, чи слухати, як читають дорослі, і які твори — віршам, загадкам, казкам тощо — вони віддають перевагу?
На завершення заходу усім хлопчикам і дівчаткам подарували дитячі книжки з надією, що згодом вони прийдуть у бібліотеку повноправними читачами, шанувальниками художнього слова.
У наступний день фестивалю відбулася цікава зустріч учнів 8-го класу школи №78 та 9-го класу НВК «Інтелект» з одеською поетесою Євгенією Заславською. Авторка презентувала свою збірку «Між минулим і майбутнім», до якої увійшли вірші про кохання, дружбу, вірність та зраду, про непрості взаємини простих людей у складних житейських ситуаціях, про війну, про ніжність матері та доньки, про духовну цілісність.
Того ж дня на майданчику біля бібліотеки вперше провели новий нестандартний захід «Бібліотечне паті» — танцювальна імпровізація під гаслом «Ми з книгою! А ти?». Це своєрідний заклик до читання активісток бібліотеки, гуртківців клубу «Ровесник» Людмили Журавської і Тетяни Олехнович.
Третього дня вчителі, бібліотекарі та учні стали учасниками бібліографічного міксу «Українське слово сучасності», до якого увійшли: виставка-огляд «Українську книгу знай, читай, бережи», перегляд електронного довідника «Лабіринтами сучасної української літератури», відеопрезентація твору Люко Дашвар «Молоко з кров’ю», буктрейлер книг Анни Багряної, театралізація «Художнього слова Марії Матіос», огляд методичних матеріалів «Обласна юнацька про сучасних авторів».
Читайте! Формат не має значення.
Лариса ГОСУДАРЕВА,
бібліотекар Одеської юнацької бібліотеки
ім. В. В. Маяковського.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206