Мовна агресія
Того ганебного для української нації дня, 5 червня, коли вже давно поганьблені в історії депутати без особливих зусиль протягували у першому читанні ганебний законопроект «Про засади державної мовної політики», в Одесі відбувалося пікетування біля будинку облради й облдержадміністрації.
Ініціювали акцію, фрагмент якої бачите на світлині, Народний рух України та ВО «Свобода», закликавши всі національно-патріотичні сили разом протестувати проти продовження насильницької русифікації та остаточного знищення української мови. Проте прийшли не лише представники різних політичних партій, а й чимало безпартійних громадян. Люди тримали в руках плакати й гасла на захист української мови, у своїх виступах вони говорили про те, що влада хоче в такий спосіб відновити свій рейтинг у базових регіонах і що зліплений двома «регіоналами» законопроект є кричущим прикладом українофобії. Під прикриттям балаканини про захист прав національних меншин, наголошували виступаючі, «регіонали» прагнуть повністю витиснути українську мову з половини країни, і це ще один крок у напрямку остаточної русифікації. Постає реальна загроза, що наступне покоління не знатиме рідної мови. І зрозуміло, що в органах місцевої влади та інших суспільних інституціях ніхто не вчитиме, наприклад, ні гагаузьку, ні молдовську, ані болгарську мови, а всі, як і до цього, розмовлятимуть на «общепонятном».
Можна було сподіватися, що на площі перед будинком влади зберуться тисячі нормальних людей, людей мислячих, людей інтелігентних, без різниці національностей, щоби стати на захист української мови, яка має довгу історію переслідувань та нищення. Але нібито опозиційні партії були представлені кожна заледве що кількома десятками своїх представників, та й то не всі, а більшість пікетувальників прийшла за покликом патріотичного серця, відчуваючи реальну загрозу рідній мові.
Певна річ, жоден чиновник не вийшов до людей, та ніхто й не чекав цього. Коли стало відомо про результати голосування, люди розійшлися.
Отже, законопроект «Про засади державної мовної політики», поданий двома нашими, на жаль, співгромадянами, все-таки прийнято у першому читанні. Спостерігаючи за «страшною» для провладної більшості опозицією, можна з великим відсотком вірогідності передбачити, що це звичайнісіньке «юридичне словоблудіє» таки буде ухвалено. Незважаючи на те, що законопроект цей гостро розкритикували фахівці кількох важливих інститутів — української мови, етнонаціональних та політичних досліджень, держави і права, Академії наук вищої школи України, викладачі багатьох навчальних закладів. Законопроект спрямований на поширення мови лише однієї з етнічних меншин — російської, це висновок Венеційської комісії.
Та не варто звинувачувати «регіоналів» — вони такі, як є, себто вороги всього українського, й інакшими бути не можуть, і діяти не можуть інакше. Вони для того й прийшли до влади, щоби знищити Українську державність, знищити націю, залишити на цій території безмовних — у прямому та переносному значені цього слова — холопів, тих, що будуть «раби, підніжки, грязь Москви». Тому що творення держави — це, передусім, творення українця. Тільки він побудує Україну, малорос будуватиме Малоросію, а хохол — Хохляндію. А якщо хтось думає, що так зване «мовне питання» не є таким вже важливим, той дуже помиляється. Знищивши духовні основи існування української нації, їм значно легше стане визискувати українців економічно. Поки що бачимо реанімацію сталінської політики лінгвоциду, а далі може початися й етноцид.
Тому винуватити потрібно себе — передусім. Якщо такий законопроект може бути зареєстрований у Верховній Раді, якщо може бути поставлений на голосування й навіть бути проголосованим — при потуранні (а як же інакше скажеш?) опозиції, то українцям варто, перш за все, уважніше подивитися на себе самих: що з ними сталося, якщо вони можуть допустити таку наругу над собою?!
Ті, хто з погано прихованою агресивністю трубить про якісь міфічні утиски російської мови чи якусь невідому загрозу для неї, впритул не бачать, як ігнорується та витискується з ужитку українська — державна! — мова. Чи може сьогодні українець подивитися телепрограму чи кінофільм рідною мовою, придбати українську газету чи журнал? У місцевостях, де компактно живуть самі українці, представники влади звертаються до них на «общепонятном».
Мова — це також людська гідність, якої у багатьох, на жаль, дуже бракує. Цю гідність знищували в українців протягом століть. Сотні найрізноманітніших заборон на мову не пройшли марно. Сьогодні продовжується та сама політика, але вже нібито нашою, українською владою, а насправді — таки чужою. Часи змінилися, відвертими указами та постановами вже не можна, то діють підступніше, хитріше, а по суті це ті ж самі заборони. Якою може бути відповідь — окрім відкритих протестів? Не розмовляти російською мовою — ніде: ні в органах влади, ні в крамниці, ні в перукарні, аптеці, кінотеатрі, ані в банку, офісі, ані будь-де. І вимагайте розмовляти з вами винятково державною мовою — не лише у міліціонера, судді чи держслужбовця. Майте не лише національну, а й людську гідність. Вони кажуть, що двомовність є природною для України, — та ні, вона є наслідком багаторічної русифікації, колоніального становища України; нам кажуть, що вона є благом для всіх, а насправді вона стала засобом нищення української мови. То навіщо українцям розмовляти російською?
Якщо українці дозволять ухвалення цього ганебного законопроекту, то з ними можна буде робити все, що завгодно. От їм скажуть: вас нема взагалі і вашої мови так само, й вони погодяться: так, нас нема, бо ми всі стали тепер — ви. Якщо опозиція допустить прийняття цього законопроекту, то чи зможе вона виграти наступні вибори?
Велике запитання!
Роман КРАКАЛІЯ.
Фото
Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206