Переглядів: 1102

Хто зрадив раз...

Як відомо, 17 травня на пленарному засіданні Верховної Ради у другому читанні був прийнятий «важливий та довгоочікуваний» для вітчизняної портової галузі документ — закон «Про морські порти України». Нагадаємо, новий проект нормативно-правового акта підготували фахівці Мінінфраструктури на виконання доручення Кабінету Міністрів. Зазначений законопроект уряд вніс на розгляд парламенту ще 12 січня, а 21 лютого документ схвалили у першому читанні.

Якщо вірити розробникам закону, він покликаний на якісно новому рівні врегулювати відносини у сфері портової діяльності та забезпечити ефективне функ­ціонування галузі в умовах сучасного ринкового середовища. Прес-служба Міністерства інфраструктури у своїх публікаціях переконує, що у нормативно-правовому акті прописано чіткі механізми залучення приватних інвестицій у розвиток портової інфраструктури та їх компенсації, а також механізми захисту прав інвесторів, які працюють у портах. Законодавче закріплення таких механізмів направлено на налагодження максимально ефективного державно-приватного партнерства та збільшення припливу інвестицій у галузь. Крім того, серед основних принципових нововведень документа, реалізація яких має сприяти вдосконаленню організації діяльності галузі та її перспективному розвитку, — створення єдиного державного підприємства — Адміністрації морських портів України, яка забезпечуватиме функціонування портів, утримання та використання державного майна, а також виконуватиме інші функції. Один з головних розробників законопроекту Юрій Крук переконаний: такого документа країні бракувало… 10 років!

Та коли в новому законі все так прекрасно і так вже сильно він потрібен Україні, чому ж представники галузі, яких підтримує Об’єднана опозиція, так голосно проти нього виступають? Чому глибоко занепокоєні майбутнім своїм і своїх міст громади Ізмаїла, Іллічівська, Рені?..

Красиве подання нового нормативно-правового акта, на жаль, не змінює його сутності. Опоненти закону підкреслюють, що, по-перше, він дає зелене світло оренді чи концесії об’єктів портової інфраструктури строком до 49 років та відкриває шлях до приватизації портів в інтересах осіб, які вже здійснюють господарську діяльність на їх території, і, по-друге, практично переносить управління ними в Київ, якомога ближче до влади.

Людей хвилює створення єдиної Адміністрації морських портів у столиці, адже закон дає їй досить широкі повноваження, і як вона ними скористається — невідомо. Є тільки припущення, навіяні досвідом останніх кількох років життя в Україні, і ці припущення лякають. Чи не чекає завдяки такому новому закону наші порти доля багатьох заводів і підприємств, які свого часу були передані в приватну власність і нині не функціонують, розкрадені або ж працюють на кого завгодно, тільки не на державу?

Портовикам красивими словами очі не замилити, тому слідом за прийняттям закону пішли мітинги, збори підписів та звернення до Президента з проханням накласти вето на законодавчий акт про порти. Так, працівники Ізмаїльського порту переконані, що порти відберуть у людей і просто приватизують уроздріб. Жителі припортових міст побоюються, що з набранням законом чинності місцеві бюджети будуть позбавлені податкових відрахувань, а самі люди втратять робочі місця з офіційними зарплатами. «Сьогодні портовики дедалі гучніше говорять про те, що готується приватизація Ізмаїльського порту, про ймовірність його банкрутства. Якщо це станеться, то Ізмаїл із занепадаючої столиці Придунав’я перетвориться у місто-примару, де, як у Чорнобилі, все є, але нічого не працює», — йдеться у зверненні Ради директорів Ізмаїла на адресу Президента України.

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», громада Ізмаїла разом з Об’єд­наною опозицією провела масовий мітинг, на який, усупереч всіляким заборонам і перепонам, зійшлося понад 2500 людей. Представниками Об’єднаної опозиції в Ізмаїлі було зібрано 14 тисяч підписів проти закону про порти. Крім того, за підсумками акції протесту схвалили резолюцію, яку представники Об’єд­наної опозиції передали до Ізмаїльської міської ради. «Мітинг відбувся, незважаючи на відверту і незаконну протидію, спроби блокувати право громадян на мирні зібрання, право, закріплене в Конституції Україні і в Конвенції з прав людини», — підкреслюють представники Об’єд­наної опозиції. За словами депутата облради від «Фронту змін» Сергія Фаєрмарка, влада діяла у своєму звичному режимі, в «найкращих ста­лінських традиціях».

Цікаво, що навіть представники «регіоналів» повиходили на акцію протесту. Так, на мітингу проти ухва­лення закону про порти виступав депутат Одеської облради від ПР В’ячеслав Страшилін. Невдовзі він заявив, що секретар Ізмаїльської міськради Євген Пундик збирається ставити питання про його виключення з лав Партії регіонів. «На моє питання «За що?» Євген Миколайович відповів: «За участь в опозиційному мітингу». Наступного дня мені зателефонував голова Одеської облради Микола Пундик і зі словами «Що ти собі дозволяєш?!» наказав в суботу з’явитися на збори політради обласної організації ПР», — розповів В’ячес­лав Страшилін ізмаїльським журналістам. Вочевидь, розділяє погляди В’ячеслава Страшиліна й інший представник Партії регіонів Максим Волков, який привселюдно порвав свій партквиток, заявивши, що йому соромно за невиконані обіцянки, які давала партія, в які він вірив і які пропагував іншим.

В Інтернеті вже з’явилася інформація про переслідування організаторів мітингу, а також інформація про його начебто проплаченість. Народний депутат України Олександр Дубовий (фракція БЮТ —«Батьківщина») на це радить громаді не здаватися і продовжувати відстоювати свої інтереси. «Якщо хоч когось з вас спробують звільнити за критику нинішнього керівництва порту або новоприйнятого закону — дайте про це знати; особисто я і, впевнений, весь Ізмаїл заступимося за вас. Будь-який крок і кожну провокацію влади ми будемо висвітлювати через ЗМІ і робити надбанням широкої громадськості, а вони бояться цього, як мухи вогню», — звернувся він до протестантів і, зокрема, до працівників Ізмаїльського порту. Нардеп переконаний, що новий закон написаний під окремих людей, і якщо громадськість сидітиме склавши руки, загине ціла галузь, а всі ресурси, яких і так сьогодні недостатньо, перемістяться до Києва чи Донецька.

Олександр Дубовий виступив з жорсткою критикою на адресу розробників закону, зокрема добре відомого на Одещині політика Юрія Крука. Він навіть ініціював «круглий стіл», присвячений останнім по­діям у Бессарабії, куди запросили і Юрія Крука, однак той захід проігнорував. «Скажу прямо: людині, яка одного разу зрадила, — віри нема. Зрадник є зрадник. Чи можна дові­ряти людині, яка поміняла три дружини, тридцять три партії і вже вісімнадцять років обманює своїх виборців? Юрій Крук переконував усіх, що не має відношення до законопроекту, і в той же час завзято захищає його за трибуною Верховної Ради, особливо ратуючи за збереження статті 25, яка практично дає можливість приватизувати морегосподарську галузь. Цей закон може зруйнувати наш регіон. І хай хоч хтось переконає мене в тому, що, сприяючи прийняттю закону про порти, Крук не зрадив інтереси своїх виборців і всієї України!» — наголосив він.

Що буде з портами, чи прислухається Президент до народу? В Інтернеті з’являється дедалі більше чуток про те, що новий закон при­йнято саме зараз не просто так і що тільки-но він вступить у силу, розгорнеться невидима війна за порти між родиною Януковичів і Рінатом Ахметовим. Чи переживе Україна такий конфлікт інтересів? Сподіваємось, що це лише чутки…

Людмила ІВАЩЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net