Хто зрадив раз...
Як відомо, 17 травня на пленарному засіданні Верховної Ради у другому читанні був прийнятий «важливий та довгоочікуваний» для вітчизняної портової галузі документ — закон «Про морські порти України». Нагадаємо, новий проект нормативно-правового акта підготували фахівці Мінінфраструктури на виконання доручення Кабінету Міністрів. Зазначений законопроект уряд вніс на розгляд парламенту ще 12 січня, а 21 лютого документ схвалили у першому читанні.
Якщо вірити розробникам закону, він покликаний на якісно новому рівні врегулювати відносини у сфері портової діяльності та забезпечити ефективне функціонування галузі в умовах сучасного ринкового середовища. Прес-служба Міністерства інфраструктури у своїх публікаціях переконує, що у нормативно-правовому акті прописано чіткі механізми залучення приватних інвестицій у розвиток портової інфраструктури та їх компенсації, а також механізми захисту прав інвесторів, які працюють у портах. Законодавче закріплення таких механізмів направлено на налагодження максимально ефективного державно-приватного партнерства та збільшення припливу інвестицій у галузь. Крім того, серед основних принципових нововведень документа, реалізація яких має сприяти вдосконаленню організації діяльності галузі та її перспективному розвитку, — створення єдиного державного підприємства — Адміністрації морських портів України, яка забезпечуватиме функціонування портів, утримання та використання державного майна, а також виконуватиме інші функції. Один з головних розробників законопроекту Юрій Крук переконаний: такого документа країні бракувало… 10 років!
Та коли в новому законі все так прекрасно і так вже сильно він потрібен Україні, чому ж представники галузі, яких підтримує Об’єднана опозиція, так голосно проти нього виступають? Чому глибоко занепокоєні майбутнім своїм і своїх міст громади Ізмаїла, Іллічівська, Рені?..
Красиве подання нового нормативно-правового акта, на жаль, не змінює його сутності. Опоненти закону підкреслюють, що, по-перше, він дає зелене світло оренді чи концесії об’єктів портової інфраструктури строком до 49 років та відкриває шлях до приватизації портів в інтересах осіб, які вже здійснюють господарську діяльність на їх території, і, по-друге, практично переносить управління ними в Київ, якомога ближче до влади.
Людей хвилює створення єдиної Адміністрації морських портів у столиці, адже закон дає їй досить широкі повноваження, і як вона ними скористається — невідомо. Є тільки припущення, навіяні досвідом останніх кількох років життя в Україні, і ці припущення лякають. Чи не чекає завдяки такому новому закону наші порти доля багатьох заводів і підприємств, які свого часу були передані в приватну власність і нині не функціонують, розкрадені або ж працюють на кого завгодно, тільки не на державу?
Портовикам красивими словами очі не замилити, тому слідом за прийняттям закону пішли мітинги, збори підписів та звернення до Президента з проханням накласти вето на законодавчий акт про порти. Так, працівники Ізмаїльського порту переконані, що порти відберуть у людей і просто приватизують уроздріб. Жителі припортових міст побоюються, що з набранням законом чинності місцеві бюджети будуть позбавлені податкових відрахувань, а самі люди втратять робочі місця з офіційними зарплатами. «Сьогодні портовики дедалі гучніше говорять про те, що готується приватизація Ізмаїльського порту, про ймовірність його банкрутства. Якщо це станеться, то Ізмаїл із занепадаючої столиці Придунав’я перетвориться у місто-примару, де, як у Чорнобилі, все є, але нічого не працює», — йдеться у зверненні Ради директорів Ізмаїла на адресу Президента України.
Як уже повідомляли «Чорноморські новини», громада Ізмаїла разом з Об’єднаною опозицією провела масовий мітинг, на який, усупереч всіляким заборонам і перепонам, зійшлося понад 2500 людей. Представниками Об’єднаної опозиції в Ізмаїлі було зібрано 14 тисяч підписів проти закону про порти. Крім того, за підсумками акції протесту схвалили резолюцію, яку представники Об’єднаної опозиції передали до Ізмаїльської міської ради. «Мітинг відбувся, незважаючи на відверту і незаконну протидію, спроби блокувати право громадян на мирні зібрання, право, закріплене в Конституції Україні і в Конвенції з прав людини», — підкреслюють представники Об’єднаної опозиції. За словами депутата облради від «Фронту змін» Сергія Фаєрмарка, влада діяла у своєму звичному режимі, в «найкращих сталінських традиціях».
Цікаво, що навіть представники «регіоналів» повиходили на акцію протесту. Так, на мітингу проти ухвалення закону про порти виступав депутат Одеської облради від ПР В’ячеслав Страшилін. Невдовзі він заявив, що секретар Ізмаїльської міськради Євген Пундик збирається ставити питання про його виключення з лав Партії регіонів. «На моє питання «За що?» Євген Миколайович відповів: «За участь в опозиційному мітингу». Наступного дня мені зателефонував голова Одеської облради Микола Пундик і зі словами «Що ти собі дозволяєш?!» наказав в суботу з’явитися на збори політради обласної організації ПР», — розповів В’ячеслав Страшилін ізмаїльським журналістам. Вочевидь, розділяє погляди В’ячеслава Страшиліна й інший представник Партії регіонів Максим Волков, який привселюдно порвав свій партквиток, заявивши, що йому соромно за невиконані обіцянки, які давала партія, в які він вірив і які пропагував іншим.
В Інтернеті вже з’явилася інформація про переслідування організаторів мітингу, а також інформація про його начебто проплаченість. Народний депутат України Олександр Дубовий (фракція БЮТ —«Батьківщина») на це радить громаді не здаватися і продовжувати відстоювати свої інтереси. «Якщо хоч когось з вас спробують звільнити за критику нинішнього керівництва порту або новоприйнятого закону — дайте про це знати; особисто я і, впевнений, весь Ізмаїл заступимося за вас. Будь-який крок і кожну провокацію влади ми будемо висвітлювати через ЗМІ і робити надбанням широкої громадськості, а вони бояться цього, як мухи вогню», — звернувся він до протестантів і, зокрема, до працівників Ізмаїльського порту. Нардеп переконаний, що новий закон написаний під окремих людей, і якщо громадськість сидітиме склавши руки, загине ціла галузь, а всі ресурси, яких і так сьогодні недостатньо, перемістяться до Києва чи Донецька.
Олександр Дубовий виступив з жорсткою критикою на адресу розробників закону, зокрема добре відомого на Одещині політика Юрія Крука. Він навіть ініціював «круглий стіл», присвячений останнім подіям у Бессарабії, куди запросили і Юрія Крука, однак той захід проігнорував. «Скажу прямо: людині, яка одного разу зрадила, — віри нема. Зрадник є зрадник. Чи можна довіряти людині, яка поміняла три дружини, тридцять три партії і вже вісімнадцять років обманює своїх виборців? Юрій Крук переконував усіх, що не має відношення до законопроекту, і в той же час завзято захищає його за трибуною Верховної Ради, особливо ратуючи за збереження статті 25, яка практично дає можливість приватизувати морегосподарську галузь. Цей закон може зруйнувати наш регіон. І хай хоч хтось переконає мене в тому, що, сприяючи прийняттю закону про порти, Крук не зрадив інтереси своїх виборців і всієї України!» — наголосив він.
Що буде з портами, чи прислухається Президент до народу? В Інтернеті з’являється дедалі більше чуток про те, що новий закон прийнято саме зараз не просто так і що тільки-но він вступить у силу, розгорнеться невидима війна за порти між родиною Януковичів і Рінатом Ахметовим. Чи переживе Україна такий конфлікт інтересів? Сподіваємось, що це лише чутки…
Людмила ІВАЩЕНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206