№ 42 (21306) четвер 31 травня 2012 року

Переглядів: 2995

Міцна сім’я — міцна держава

Ще з радянських часів засіла в нашій пам’яті ця, здавалося б, тривіальна фраза: «Міцна сім’я — міцна держава». Але не іржавіє вона, не старіє, не викликає ніяких суперечок і сьогодні. Так, саме з цієї найменшої, найпервіснішої суспільної клітинки починається, а із сукупності цих клітинок складається наша держава. І від їх міцності, фізичного і морального здоров’я залежить міць і здоров’я держави. Як же треба берегти, зміцнювати це природне підґрунтя!

Що сім’я — то й окремий, особливий світ, де панують свої традиції, свята, пам’ять. Скажімо, для нас із братом багато що пов’язане з пам’яттю про рідного дідуся. Найбільшою нагородою і радістю було, коли він брав нас із собою на косовицю в гаї. Цього, до речі, належало ще заслужити сумлінним послухом. Скільки ми там усього бачили, пізнавали! І як треба обкосити, зайве не сполохати перепілчине гніздечко, і як у тому різнотрав’ї відшукати цілющі рослини, і на яку принаду в різні пори дня і року найкраще клює в місцевому невеличкому озерці риба, як не заблукати у лісі, сховатися у полі від грози... А коли приїздили перевертати в’ялені покоси та згодом згрібати їх у копички, радість не вщухала, бо, либонь, заночуємо у цьому духм’янющому сіні, адже не встигне приїхати за нами завжди зайнятий родич-водій. Варячи на вечерю в казанку куліш, дід стільки цікавого розповість: і про війну, і про те, як тікав з далекого полону, і порадить, чого робити ніколи не слід, щоб не вскочити в халепу. Десятки історій почуємо від нього — кумедних і, як для нас, страшних з його власного життя. А ще не забуде перевірити, як знаємо таблицю множення. То вже була його незмінна «фішка». Та найбільше напучував не боятися ніякої роботи, нехай вона краще нас боїться, старатися її виконати так, аби не було за неї соромно ні перед собою, ні перед людьми. І завжди показував, як цього досягти, терпляче відповідав на нескінченні наші дитячі «чому?».

Переглядів: 1464

У кожної нації — свої герої

Український народний університет лекцією «Борці за волю і націю — Герої України» та виступом фронтмена рок-групи «Тінь сонця» Сергія Василюка відзначив День Героїв.

В останню неділю травня українці віддають шану своїм Героям — борцям за волю України. Героям як добре знаним, так і, в більшості своїй, невідомим широкому загалові, тому що народові не вільно було знати своїх героїв — натомість він мусів шанувати чужих. Дуже часто тих, котрі чинили кривди цьому народові.

Про це, і не тільки про це, говорив на вечорі кандидат історичних наук, завідувач відділу джерел з історії України кінця ХІХ — початку ХХ століть Інституту української археографії та джерелознавства Національної академії наук України Ігор Гирич.

Переглядів: 1437

Про мову мовою цифр

Як засвідчують зведені результати досліджень, проведених цьогоріч (у лютому і березні) соціологічною групою «Рейтинг», 50% опитаних вважають рідною мовою українську, 29% — російську, ще 20% — рівною мірою як українську, так і російську. Ще 1% вважає рідною іншу мову.

На Заході (96%), в Центрі (75%) та на Півночі (58%) рідною вважають переважно українську мову. Водночас на Сході (36%), Півдні (56%) та Донбасі (67%) — переважно російську. Частіше українську мову називають рідною мешканці сіл, старші люди.

Переглядів: 1014

Травневі польські дні

Уже кілька років поспіль у травневі дні під патронатом Генерального консульства Республіки Польща в Одесі проходять дні цієї країни.

Свякування почалося 25 травня з церемонії покладання квітів до пам’ятника Адама Міцкевича на Олександрівському проспекті і до меморіальної дошки президента Польщі Леха Качинського на вулиці його імені. Цього ж дня  відкрилася ви­ставка вітражів «Створення світла» Адама Сталоні-Добжанського в муніципальній галереї на території Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря (вул. Успенська, 4).

Цього ж дня у Літературному музеї відбулася урочиста церемонія відкриття виставки «Польська школа плаката та її послідовники» та експозиції робіт переможців конкурсу дитячих малюнків «Польща. Україна. «Євро-2012».

Переглядів: 904

Ковток мистецького «Абсенту»

У рамках туру шістьма містами України 4 — 5 червня до Одеси завітають один з найвідоміших українських поетів сучасності Юрій Андрухович та знаний далеко за межами батьківщини польський гурт Кarbido.

Митці завітають з презентацією «Абсенту» — завершальної частини спільної музично-поетичної трилогії, створеної за мотивами роману «Перверзія», де голос поета перемежовується музикою і все це підсилюється творіннями відеоарту найрізноманітніших форм та проявів.

Переглядів: 1463

«Видатні українці всіх часів»

Соціологічна група «Рейтинг» представляє спеціальний проект «Народний ТОП», який складатиметься із серії досліджень визначення кращих з кращих. Особливість методики полягає у тому, що респонденти не отримують жодних списків чи підказок, люди висловлюють свою думку, відповідаючи на відкриті питання, називають тих, кого вони знають і шанують.

Згідно з результатами дослідження «Видатні українці всіх часів», проведеного у травні, абсолютна більшість опитаних назвали серед найвидатніших Тараса Шевченка (58,7%), Лесю Українку (22,5%) та Богдана Хмельницького (20,1%). До першої десятки також увійшли Іван Франко (12,7%), Віталій Кличко (10,8%), Михайло Грушевський (7,7%), Григорій Сковорода (5,7%), Іван Мазепа (5,6%), Степан Бандера(4,3%) та Ярослав Мудрий (3,8%).

Переглядів: 1316

Європа проти Колесніченка, або Чому двомовність неефективна

У своїх аргументах про запровадження українсько-російської двомовності представники проросійських організацій часто посилаються на європейську традицію, на європейських досвід. Насправді, він свідчить про переваги одномовних держав. Адже наявність кількох державних мов — неефективний інструмент у вирішенні мовних і національних проблем. Країни з двома або більше офіційними чи державними мовами у Європі — не правило, а виняток. Природа запровадження більше, ніж однієї, державної (офіційної) мови пов’язана з колоніальним минулим або межовим статусом держави, коли вона включає до свого складу частини територій сусідніх одномовних держав.

Бельгія на межі розпаду

Сьогодні в Бельгії понад 11 мільйонів жителів, з яких близько 58% — фламандці і 40% — валлони. За Конституцією, Бельгія є конфедеративною державою, яка поділяється на три адміністративні регіони (Фламандський, Валлонський, регіон Брюссель) та три мовні (лінгвістичні) співтовариства — фламандське, французьке, німецькомовне. Німецькомовна частина бельгійців малочисельна — 70 тисяч і проживає лише на території валлонської провінції Льєж. Особливий конституційний статус німецької меншини визначений зобов’язаннями, взятими на себе бельгійською короною при отриманні «Східних кантонів». Насправді, Бельгія — скоріше не тримовна, а країна з двома великими одномовними частинами — фламандською і валлонською. Для забезпечення мовно-національних прав створено спеціальні органи — ради співтовариств, які поширюють свою компетенцію на відповідних територіях у питаннях культури, освіти, навчання в закладах освіти, які створюються або дотуються публічними органами, адміністративних питаннях. З питань власної компетенції ради співтовариств видають декрети, які мають силу закону.

 

Переглядів: 1286

Вечір мінорної музики

Подвійний концерт Національного одеського філармонійного оркестру під орудою Хобарта Ерла відбувся 16 і 17 травня в обласній філармонії. У ньому взяли участь представники відомої династії Гілельсів-Коганів, сімейний дует матері і сина — піаністки Ніни Коган та скрипаля Данила Мілкіса (Москва, РФ).

Відкрився концерт фрагментом музики до драми «Розамунда» Ф. Шуберта з пружною танцювальною першою частиною і ніжно-мрійливою другою. Її змінив мінорний Подвійний концерт для фортепіано, скрипки та струнного оркестру

Переглядів: 993

Розум проти цигарки

В Україні курить кожен третій. До 18 своїх років кожна десята дитина випалює більше 10 сигарет щодня. Дівчатка сьогодні починають пахтіти цигаркою з 13 років, хлопці — з 11. У нас курить кожна четверта жінка і три чверті дорослих чоловіків. І це при тому, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме куріння тютюну стає другою причиною смерті людей на глобальному рівні: кожне друге знищене хворобою життя може «подякувати» за це саме цигарці.

Як медики та громадськість, зокрема нашої області, борються з тютюновим злом і які маємо успіхи в цьому — стало темою розмови на плановому брифінгу, який провела головний нарколог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, головний лікар Одеського обласного наркологічного диспансеру Ольга ЗАМНЮКОВА (на знімку).

Переглядів: 1436

Твори добро — стань донором

90 років Одеській станції переливання крові

Кожен знає, що донорство крові — це добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, які цього потребують. Пропаганда донорства є невід’ємною складовою донорського руху, в основі якого — милосердя людей, котрі безкорисливо надають свою кров хворим і постраждалим.

Зменшення уваги як держави, так і місцевої влади та профільних служб до благородної справи розвитку донорства, що простежується останні 20 років, і, відповідно, послаблення агітаційно-пропагандистської роботи серед людей сприяли тому, що найнеобхідніший біологічний матеріал, який людині може дати лише людина, став дефіцитним.

Переглядів: 895

Містечко майстрів у парку Перемоги

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей запрошує одеський парк Перемоги. Тут 1 — 3 червня відбудеться фестиваль декоративно-прикладного мистецтва «Творимо самі».

Тут, у наметах студій, на майданчику «Містечко майстрів» влаштовуватимуться безплатні майстер-класи з рукоділля, гончарства, ткацтва. Либонь, цікаво буде дітям побачити і те, як вариться мило, виготовляються ляльки-мотанки, як чаклують над металом у кузні ковалі. Заплановані численні й різноманітні конкурси, вікторини, ігри... Звісно, на переможців чекають солодкі, і не тільки, подарунки.

Переглядів: 1026

Хто атакує печінку?

Життя у великому місті диктує свої ритм і правила. Малорухомий спосіб життя, брак сну, шум і стрес — нерозлучні супутники міського жителя. Головний орган, що протистоїть і нейтралізує їхній вплив, — печінка. Вона — головна «фабрика», яка регулює обмін речовин: утворення жовчі, обмін жирів, білків, вуглеводів, чищення організму.

Несприятливі умови навколишнього середовища, стрес, гіподинамія, шкідливі звички, віруси руйнують мембрани клітин печінки. Негативному впливу піддаються їх основні структурні одиниці — есенціальні фосфоліпіди, що утворюють до 75% їхньої маси.

Переглядів: 1010

«Зелена стрічка безпеки»

У переддень шкільних канікул управління Державтоінспекції Одеської області ініціювало проведення профілактичної акції «Зелена стрічка безпеки».

«Проявіть культуру та водійську етику на дорозі!» — з такими словами звернулися до водіїв юні інспектори руху школи №5 Одеси, провівши профілактичний рейд міськими дорогами. Цього разу водіїв зупиняли не тільки інспектори ДАІ — їм допомагали діти. Юні помічники автоінспекторів дарували водіям свої малюнки на тему безпеки дорожнього руху, листівку-застереження, а також зелену стрічку «безпеки» з проханням прикріпити її на свою автівку на знак солідарності та дотримання Правил дорожнього руху.

Переглядів: 1216

За принципом «єдиного вікна»

В управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі запроваджено порядок прийому та обслуговування громадян за принципом «єдиного вікна».

Система «єдиного вікна» — це принципово новий та сучасний підхід до обслуговування громадян. Така схема дозволяє уникнути черг, комфортно організувати процес надання консультацій та збору довідок для нарахування пенсій. Упровадження такої сучасної процедури прийому відвідувачів дозволило скоротити час оформлення документів для призначення пенсій до 20 хвилин.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net