Переглядів: 980

Ніби в театрі рідної Польщі

...Добігав кінця 1790-й рік. Річ Посполита нагадувала закупорений казан, що кипить. Трішки більше пари — і його рознесе на друзки. Польське дворянство це відчувало й шукало порятунку. Аби попередити загибель країни, тверезі голови однієї групи запровадили низку соціальних змін, що надавали куці громадянські права міщанам, ремісникам, селянам. Інша група чинила спротив, бо це принижувало гідність шляхти, обмежувало дворянські привілеї.

Прогресисти й консерватори дискутували поміж собою вже кілька років. Й ось сталося те, чого так боялися Петербург і Берлін: 3 травня 1791 року Сейм прийняв нову демократичну Конституцію, згідно з якою всі питання надалі вирішувалися більшістю голосів. Відтепер міщани могли обирати до Сейму своїх посланців, мати власну землю, займати високі офіцерські, чиновницькі та духовні посади. Король Польщі пристав до прогресистів, хоча їхня боротьба з конфедератами тривала й надалі.

Через рік на честь нової Конституції багато днів не вщухали веселі бенкети, гулянки, лунала музика, спалахували феєрверки. Це було свято майстрового люду ремісничих цехів. Уперше робітники відчули себе пов­ноцінними людьми. З нагоди свята король Станіслав Август Понятовський влаштував у Радзивилівському палаці небачений досі бенкет. Лунали гасла: «Нєх жиє Жеч Посполита!», «Братерство і рівність», «Король за Конституцію, ми — за короля».

Від тих подій минув 221 рік. Проте День Конституції залишається одним з найважливіших польських свят. Всюди, де є поляки. А розбрелися вони по всьому світі. В Одесі ще на початку забудови міста мої земляки відзначалися надзвичайною працьовитістю. Гідними є і їхні нащадки, котрі так само шанують давнє свято й традиції свого народу.

Нинішнього року окрасою святкування став співочий ансамбль з красномовною назвою «Польські квіти». Керівник — диригент Вітольд Пайгерт (на знімку) працює з цим гуртом лише півроку, але зумів досягти високої майстерності. На концерт прийшли консул Польщі в Одесі Адам Адамчук з дружиною, члени католицького духовенства, багато гостей і запрошених.

Диригент настільки проникливо керував ансамблем, що мало не кожен номер супроводжували овації. Окрім фольклорного й класичного репертуару, звучали твори на його власну музику. Їх виконували солісти Антей Голковинський, Тимур Куликовський, Вадим Добровольський, тендітна дівчинка Влада Менсь.

Побувавши на концерті, я дійшла висновку: як композитор і музикант Вітольд Пайгурт заслуговує на те, щоб його знали у всій Україні. Свого часу цей митець закінчив Львівську консерваторію (клас композиції та історії музики). Ансамбль «Польські квіти» став яскравою візитівкою невтомної праці, що й підтвердив останній концерт. Вела його дружина композитора пані Євгенія Дембинська. Донька Софія виступала як співачка. До Польського культурного центру ця родина прийшла зовсім недавно, але як багато встигла зробити! І це при тому, що всі працюють. Та кожної вільної години як волонтери віддають рідній громаді свій хист, вміння і майстерність.

По домівках публіка розходилася пізно увечері. Люди йшли з високим піднесенням і щемливим настроєм. Ніби побували у театрі рідної Польщі.

Інесса САКІН-ТАРУСИНА,
член правління
Польського культурного центру
імені Адама Міцкевича.

P.S. Вчора в Одесі на вул. Великій Арнаутській, 125 відкрився пункт прийняття візових анкет генерального консульства Республіки Польща в нашому місті. Деталі — у наступному номері газети.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net