Переглядів: 988

Весна і музика співзвучні

Можливо, це тільки збіг, але тепло в Одесу прийшло одночасно з XVIII міжнародним фестивалем «Два дні і дві ночі нової музики», який 21 — 23 квітня перетворив сцену одеської філармонії у світовий культурний центр.

Весна — це завжди відновлення, й тому фестиваль «2Д2Н», який є одним з передових напрямків у розвитку і пошуку нових шляхів у світовій музичній культурі, надзвичайно їй співзвучний. Цьогоріч, утім, як і в усі попередні роки, у програмі фестивалю було багато екзотики, починаючи з традиційного вже виступу монгольської співачки Самдандамби Бадамхорол, яка вразила так званим «горловим співом», коли звук голосу набуває цілком незвичної сили і тембру. До речі, на нинішньому фестивалі цю ж техніку продемонстрував і співак Андреас Фішер з німецького ансамблю Neue Vocalsolisten, виконуючи твір для баса американського композитора Елліота Шарпа «Порох і попіл», написаний у 2011 році. Традиційним для фестивалю стало і виконання цим ансамблем п’єси «Безхатько» американського композитора Тоні Конрада. Баритон Гільєрмо Андзорена розлігся на простеленому на сцені спальному мішку і, лежачи, відповідав на репліки перехожого — тенора Мартіна Надь.

Також традиційним для фестивалю став виступ перкусіоністів ансамблю Фрайбурзького музичного університету. Як завше, інтернаціональна команда демонструвала чудеса володіння всіма можливими ударними інструментами. На цьому фоні практично академічно виглядав виступ українського композитора і диригента Володимира Рунчака, щоправда, це коли не брати до уваги виконання твору Tuba mirum брас-квінтетом «Мажор Київ». Мідні духові розійшлися по всьому залі філармонії і грізно звучали прямо серед слухачів. Мимоволі пригадалися труби Апокаліпсису й обіцянки кінця світу, яким нема ліку! Щоб зняти відчуття напруги і страху, трубач з «Мажор Київ» Сергій Череватенко виконав п’єсу Володимира Рунчака «Інтерв’ю із заїкою, або Десять хвилин у трубу», чудово зімітувавши своїм інструментом переривчастий голос заїки, а в фіналі, заїкаючись, ледве вимовив ім’я автора та назву твору, чим розсмішив зал.

Як уже повелося, географія учасників фестивалю була широкою — понад три десятки країн. І було надзвичайно приємно, що українські композитори та виконавці аж ніяк не губилися в цьому строкатому гурті. Арт-директор «2Д2Н», одеський композитор Кармела Цепколенко, складаючи програму фестивалю, зробила акцент на творах для вокалу. З-поміж них дуже цікаву історію написання мала міні-моно-опера одеситки Юлії Гомельської «Відблиски стомленого поп-стара» для баса-баритона, скрипки, фортепіано та маримби на вірші Карла-Марії Кінскі. Цей твір композитор створювала за ідеєю виконавця, баса-баритона з Австрії Руперта Бергмана, для концертів австрійської музики в Америці. Прозвучали також міні-моно-опери Вікторії Полєвої, Людмили Самодаєвої, Крістіана Ороско, Шимона Восечека та інших авторів.

Самобутність і чарівність народних інструментів бірбіне (аналог флейти) і канклеса (аналог гуслів) продемонстрували литовські музиканти. Айсте Бружайте витягувала з канклеса звуки пальцями, кулькою, яка стрибала по струнах, і смичком. Український музикант Роман Юсипей, гроючи на баяні, несподівано скористався смичком у п’єсі російського композитора Олександри Філоненко «Гра тіней», а «смичковим інструментом» стало бильце стільця, що стояв поруч.

Закриваючи фестиваль, а було зраненька 23 квітня, президент «2Д2Н» Бернхард Вулф з посмішкою сказав: «Останній день роботи фестивалю є першим днем роботи над ниступним фестивалем. Я сподіваюся, що ви разом з нами зуміли відчути дух цього часу, цього місця. Наш фестиваль не має естетичних кордонів. Він відкритий для вас, для усіх, хто творить або слухає сучасну музику!»

Залишається сподіватися, що оптимізм Бернхарда Вулфа виправданий і наступного року, на вже ХІХ фестивалі, знову відбудеться зустріч з одним із найнезвичніших напрямків музики.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net