Переглядів: 1021

Раритетний «Тріодіон» і книжкові новинки

Як уже повідомляли «ЧН», 24 — 26 травня Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького спільно з Українською асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів проводить загальнодержавну культурно-просвітницьку акцію — ХІІІ Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині».

Символічно, що нинішній книжковий форум проводиться у День слов’янської писемності і культури, який встановлено указом Президента від 17 вересня 2004 року на вшанування пам’яті рівноапостольних Кирила та Мефодія. Натхнення та оптимізму на успішний розвиток подій у царині культури, зокрема у книговидавничій та бібліотечній справі, додає проголошення главою  держави 2012-го Роком культури та відродження музеїв.

Проголошена дванадцять років тому мета цього масштабного культурно-просвітницького форуму не втратила своєї актуальності й нині, адже розбудова української держави неможлива без розвитку національного книговидання, яке відіграє важливу роль у самоусвідомленні нації, формуванні культури, духовності та водночас є свідченням національно-культурного відродження. Однак, за даними Книжкової палати ім. Івана Федорова, минулого року в нашій державі було видано лише 22826 назв книг і брошур загальним тиражем 46565,7 тисячі примірників. Тобто на одного жителя України було випущено трохи більше однієї книги. Причиною незадовільного стану книговидання є відсутність довгострокової державної стратегії щодо розвитку видавничої сфери, незахищеність вітчизняного книжкового ринку, відсутність належного книжкового асортименту в торговельній мережі та й самої повноцінної мережі. Слід зважати і на низький рівень попиту українців на книгу, зумовлений зростанням цін на продукцію, зменшенням реальних доходів населення. Гостро стоїть і питання поповнення бібліотечних фондів, що спричиняє обмеження доступу громадян до книги як джерела знань та культури.

Вирішення цих питань можливе лише за умови активної державної підтримки. Отож не можна зволікати з прийняттям Державної цільової програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції та читання на 2013 — 2017 роки.

Серед видавництв, які постійно беруть участь у виставці-форумі, — «Наукова думка» НАН України, ТОВ «Академвидав», «Мистецтво», «Картографія», «Мапа», ТОВ «Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», ТОВ «Алерта» (Київ), «Університетська книга» (Суми), редакція газети «Підручники і посібники» (Тернопіль), «Астропринт» (Одеса) та ін. Вони представлятимуть наукову, довідково-енциклопедичну, навчальну, дитячу і художню книгу, видання, присвячені історії та культурі України, українському фольклору, питанням економіки, педагогіки, літературознавства, мистецтва, філософії та релігії, книжки патріотично-громадянської тематики, картографічні видання, мультимедійні навчально-ігрові програми для дітей, поштівки тощо.

Виставці-форуму традиційно передує конкурс читацьких рецензій на книжкові новинки, які побачили світ у вітчизняних видавництвах у 2011 — 2012 роках та стали переможцями різноманітних престижних конкурсів і літературних рейтингів. Кращі рецензії будуть відзначені премією «Читач року».

Важливою подією виставки-форуму стане благодійна акція «Книга житиме в віках…» — передача головою постійної комісії з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності Одеської обласної ради Ю.К. Масловим до фондів ОННБ ім. М. Горького рідкісного видання — церковнослужебної книги «Тріодіон» 1689 — 1690 років видання (Львів).

Чільне місце у програмі книжкового форуму відведено «круглому столу» на тему «Українське книговидання-2012: рух сходинками вниз» за участю директора Книжкової палати України ім. І. Федорова, доктора технічних наук, професора М.І. Сенченка, президента Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів О.В. Афоніна, начальника управління видавничої справи Держкомтелерадіо О.А. Кононенка, провідних книговидавців, бібліотекарів, громадських діячів та книгорозповсюджувачів. Микола Сенченко проведе також ділову зустріч з бібліотечними працівниками регіону та презентацію книги «Центральна наукова бібліотека АН УРСР у пошуках досконалості: 1985 — 1992 рр. Моє бібліотечне життя» ( К.: КИТ, 2011).

Відбудуться творчі зустрічі з авторами творів — переможцями Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова» Ларисою Денисенко та Антоном Кушніром (Літературний марафон); з поетом, віце-президентом Асоціації українських письменників, лауреатом Національної премії імені Тераса Шевченка Тарасом Федюком; письменником, членом Національної спілки письменників України, цьогорічним лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка Володимиром Рутківським.

Відвідувачам виставки-форуму традиційно пропонується цікава програма презентацій. На особливу увагу заслуговує зустріч з представниками видавництва «Мистецтво», яке відзначає свій 80-річний ювілей. Упродовж усієї своєї діяльності це видавництво активно популяризувало багатовікову українську культуру та мистецтво. За цей час було підготовлено тисячі чудово ілюстрованих наукових та популярних видань. Нині на суд читачів будуть представлені новинки - «Національний музей історії України. Т.1» та «Історія української вишивки» Тетяни Кара-Васильєвої.

Нові видання представлятимуть також видавництво «Наукова думка» та поліграфічно-видавничий дім «Твердиня» з Луцька («Боса флейта: Поезії+переклади/переспіви» Петра Коробчука та «Трильярди сонетів» Віктора Мельника).

Одеська обласна організація НСПУ запропонує увазі читачів нові поетичні та прозові твори наших земляків — Олекси Різникова, Володимира Гараніна, Дмитра Шупти, Олега Олійникова, Романа Кракалії.

Зацікавлять відвідувачів виставки-форуму і презентації літературно-художнього проекту «Соти» та книжки Дмитра Бураго «Киевский собор» («Видавничий дім Дмитра Бураго»); книги Галини Лазаревої «Глеб Жеглов. Володя Шарапов. Место встречи изменить нельзя» ( видавництво «Фенікс», м. Одеса).

На шанувальників живописного та графічного мистецтва чекає виставка «Квітуча палітра Василя Понікарова».

Урочиста церемонія нагородження переможців конкурсу «Краща книга виставки-форуму 2012 року» відбудеться  24 травня в Одеському літературному музеї.

25 травня пройде виїзне Свято українського книги в Ізмаїлі, під час якого відбудуться благодійна акція — безкоштовна передача нових книжок вітчизняних видавництв до бібліотечної мережі Ізмаїла та творчі зустрічі авторів книг з громадськістю міста.

Під час роботи форуму експонуватимуться книжково-ілюстративні виставки: «Краща книга виставки-форуму-2012», «Видання ОННБ ім. М. Горького»; «Дивосвіт мистецтва» (до 80-річчя видавництва «Мистецтво»); «Книги одеських письменників (2010 — 2012 рр.)», «Співець козацького степу: до 75-річчя від дня народження Володимира Рутківського».

Організатори заходу запрошують шанувальників української книги завітати 24 — 26 травня в  ОННБ ім. М. Горького (вул. Пастера, 13).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net