Переглядів: 1307

У світі рукотворних див

Названі переможці премії імені Ростислава Палецького за 2012 рік

Визнаний майстер декоративного розпису Ростислав Палецький всією душею любив Україну. У його роботах яскраво постають герої національних визвольних змагань, колоритні персонажі творів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Івана Котляревського… Та й просто коли на його малюнках розквітали лише одні дивовижні квіти чи походжали казкові птиці, відчувалося, що і в них грають струни української душі.

Палецький щиро і справедливо вірив, що люди в Україні напрочуд талановиті (це його стараннями у селі Троїцьке Любашівського району було відкрито школу декоративного розпису), намагався передати свою любов до народної творчості, національних традицій і звичаїв іншим. І глибоко символічно, що зоряним шансом для визнання нових талантів стала саме премія імені Ростислава Палецького, ініційована Одеським обласним центром української культури за підтримки управління культури і туризму облдержадміністрації та громадської організації «Інтелектуальний форум».

Недавно журі підбило підсумки шостого такого конкурсу і визначило його переможців. Відзнаки їм вручили в.о. директора центру української культури Валентина Вітос, співзасновниця «Інтелектуального форуму» Софія Шеренгова та голова журі — заслужений майстер народної творчості України, лауреат премії імені Ростислава Палецького 2007 року Зоя Пасічна.

Отже цьогоріч премії удостоєні: Ірина Цимбалюк (с. Троїцьке Любашівського району) у номінації «Декоративний розпис» та Антоніна Димова (смт Іванівка) — «Писанкарство».

Стипендіями відзначені: Наталія Ясінська (смт Велика Михайлівка) у номінації «Витинанка», Ганна Дмитрик (м. Білгород-Дністровський) та Юрій Палецький (с. Новоіванівка Ананьївського району) — «Декоративний розпис», Інна Лукач (м. Котовськ) — «Флоромозаїка», Максим Васильєв (м. Одеса) та Сергій Пташенчук (с. Ліски Комінтернівського району) — «Народна кераміка». Заохочено Галину Кушнір (м. Балта) — «Аплікація соломкою», Олену Овчиннікову (м. Одеса) — «Народна іграшка», В’ячеслава Мельника (смт Велика Михайлівка) і Дмитра Копіцу (с. Станіславка Котовського району) — «Народне малярство», Ольгу Чернишеву (м. Одеса) — «Науково-дослідницька праця та популяризація національного народного мистецтва», Олену Кобилюк (м. Котовськ) — «Вироби із солоного тіста», Мірабеллу Мунтяну (м. Одеса) — «Декоративний розпис». Дипломами нагороджено Світлану Богданову (м. Одеса), Світлану Волотову (м. Балта), Юрія Дулгера (смт Велика Михайлівна), Ігора Сташенка і Галину Подолян (смт Любашівка), Зінаїду Заплавній, Людмилу Вашковську, Наталію Возну, Олену Молдованову, Петра Мельниченка, Валентину Колеснік, Наталію Волкову, Галину Гринюк, Василину Соколову (м. Котовськ), Світлану Пташенчук (с. Ліски Комінтернівського району).

Музичні вітання учасникам конкурсу прозвучали у виконанні молодіжного жіночого хору «Оріана» Одеського обласного центру української культури, народного чоловічого квартету «Стожари» Котовського центру культури і дозвілля, студенток Одеської державної музичної академії ім. А. В. Нежданової Олександри Дячок, Ірини Крупської та Вікторії Маковської. Їх довершений спів і гра додали події ще більшої святковості й урочистості.

При врученні дипломів лауреатів та стипендіатів премії імені Ростислава Палецького відзначалося, що останніми роками рівень народного мистецтва на Одещині значно виріс, з’явилися нові автори оригінальних і цікавих робіт. Належне було віддано небайдужій до цього процесу людині — Олексієві Козаченку, завдяки фінансовій підтримці якого і стала можливою ця премія. Разом з тим наголошувалося, що прикро за державу, яка протягом вже тривалого часу так і не зуміла цю премію перевести в статус державної.

Одночасно з церемонією нагородження відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості. Це — розмаїття сюжетів, барв, настроїв.

Я попросив члена Національної спілки художників України, мистецтвознавця, члена журі Івана Козирода прокоментувати деякі роботи. Він відзначив, насамперед, декоративний розпис Ірини Цимбалюк, учениці Лариси Бабінець, яка у Троїцькому, прославленому Палецьким, продовжує його справу.

— Ірина не повторює, не дублює Палецького, а має власний почерк, — сказав Іван Іванович. У неї, безумовно, є хист, і при подальшій наполегливій праці вона може стати справжнім майстром.

Біля писанок Антоніни Димової з Іванівки мистецтвознавець висловився так:

— Мені подобається, що тут збережено південну традицію орнаменту. Якщо взяти, скажімо, Закарпаття, то там характерний багатокольоровий розпис і дуже дрібний орнамент. А у нас на півдні, в основному, чорний, червоний, жовтий та інколи синій кольори… Декоративний елемент — крупний. І, безумовно, зберігається симетрія. Хороший розпис.

Далі ми оглянули гарні витинанки Наталії Ясінської з Великої Михайлівки.

— Це дуже давній вид мистецтва, — сказав мій співрозмовник. — Раніше до свят з паперу ножицями витинали різні орнаменти, стилізованих тварин і прикріпляли їх до стелі. Складалося враження, що до кімнати завітав снігом припорошений сад чи ліс, і це додавало святкового настрою. Тепер це майже забулося. І тому відрадно знову побачити витинанки.

Привертають увагу ляльки-мотанки Олени Овчиннікової.

— У чому тут головний сенс? — наче запитав себе Іван Козирод. — А в тому, що купити ляльку в селі колись було неможливо, їхати ж у місто — і клопітно, і витратно. Ось і змотували ляльки зі шматочків тканини. І дітям була втіха, і предмет для привчання їх любити і няньчити менших від себе. Цим лялькам часто змінювали фартушки і кофточки, особливо їх наряджали до свят і вони таким чином, як і вся сім’я, брали у них участь. Добре, що цей вид народної творчості відродився.

Сподобалися відомому художнику вироби із солоного тіста Олени Кобилюк з Котовська, аплікації з соломки Галини Кушнір з Балти та інші.

Мистецтвознавець відповів на багато запитань учасників виставки, звернув їхню увагу на вдалі і невдалі деталі, дав слушні поради.

А в переддень відкриття виставки для майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, методистів, творчих працівників районних будинків культури та всіх бажаючих провели майстер-класи.

Художник-кераміст Олександр Гаркавченко дав показові уроки на тему «Технологія виготовлення та розпису окарини». Він напрочуд цікаво розповів про цю давню народну традицію, зазначивши, що глина не лише старий, як світ, матеріал, але й вельми сучасний. Нині завдяки властивості витримувати високі температури вона в композиції з іншими матеріалами використовується для створення ракетних двигунів. Зелена чи блакитна глина, яка дійшла до нас з далеких часів, з успіхом застосовується у народній медицині. Та попри все, ця пластична речовина дозволяє людям з покоління до покоління передавати радість творчості.

На заняття Олександр Іванович приніс спеціально очищену глину та інструменти для роботи з нею. «Інструменти — річ потрібна, — сказав він, — але головне у цій справі — відчувати глину пальцями, руками, відчувати її пластику і тепло».

Слухачі, повторяючи свої дії за рухами знаного кераміста, того дня творили свистульки, які — о диво! — справді подарували витончені звуки. Втім, вдосконаленню цих інструментів нема меж.

Олександр Гаркавченко також продемонстрував гру на керамічних музичних інструментах, які він називає маленькими моделями органів, та поділився задумом створити прадавній мексиканський інструмент, що грав би від потрапляння на нього струменів водоспаду. В його грі вчувався і солов’їний спів, і тужливі мотиви народних пісень.

А стипендіат премії імені Ростислава Палецького 2011 року в номінації «Народна іграшка» Олена Овчиннікова провела майстер-клас під назвою «Традиційна лялька-мотанка. Символічне значення та технологія виготовлення».

Учасники тих дійств, доторкнувшись до невичерпних скарбів народної творчості, без сумніву, отримали дещицю натхнення і світлої радості.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net