24 експресії самотності
В експериментальному центрі сучасного мистецтва «Чайна фабрика» відкрилася виставка фотографії фотохудожниці з Румунії Мирони Раду.
Молода гарна жінка фотографує... самітність. Фотографує вона тому, що є фотохудожником. Відомою своїми працями у жанрах документального кіно, художньої фотографії. І це зрозуміло. Але зображувати на фотографіях самітність? Це може наштовхнути на певні роздуми.
Не торкаючись особистості авторки, підійдемо з іншого краю: вдивимося пильніше у ці роботи. На багатьох — самітня людина, часом — одинокий собака. Характерна особливість: це, далебі, не багатії, не сильні світу сього. Інтер’єр та екстер’єр, як правило, у цьому ж контексті. Що це? Фотографія суспільства, у якому одиноко живеться індивідам з низів, або, як мовиться, простій людині? Чи, може, певний філософський концепт? Друге — певніше.
Психологія творчості не передбачає творення посеред натовпу (хоча і в натовпі, як відомо, можна бути самотнім). Творчість є усамітнення. Наодинці з музою.
Все тут значно простіше. «Нам необхідна самотність, здатна розвернути нас до внутрішнього «Я», розкриваючи власний сенс буття». Такою є авторська концепція фотомитця з Бухареста Мирони Раду. Кожна з 24 фотографій, показаних на цій виставці, дуже близька до медитативних практик, самоізоляції, це власний вибір художниці, який вона пропонує нам. Це підтверджує й музика для кларнета, написана спеціально до цієї експозиції. Виконана під час відкриття виставки, вона прозвучала в одному ключі з цими творами.
Вочевидь, зміна суспільного ладу не вельми поліпшила становище індивіда, принесла, передусім, гостре відчуття внутрішнього дискомфорту, а відтак й відчуття самотності, можливо, не усвідомлене, але цілком реальне. І те, що не усвідомлене ще суспільством, впадає в око митцям, передусім — тим, котрі працюють з фактом у різних його проявах. У даному випадку Мирона Раду, випускниця Школи кіно й телебачення за спеціальністю режисер та Школи фотографії, володіючи безсумнівним талантом особливого бачення дійсності, через представників суспільної психології вдивляючись у свій час, виражає його сучасною-таки художньою мовою. Попри те, що її фотографії перебувають поза часовими орієнтирами, себто не мають часового визначення, глядач інтуїтивно (або ж медитуючи разом з автором) безпомильно ідентифіккує себе у цілком конкретному — нашому часі. Її знімки спонукають до думання про цей час, вихід з їх уявного простору тривалий, так само, як і з медитації.
Виставка Solitade, що означає «самотність», «усамітнення», є вельми цікавим проектом, зважаючи ще й на те, що ми дуже мало знаємо про мистецьке життя сучасної Румунії — на жаль. Мирона Раду є одним з яскравих представників його, можна сказати, молодіжного напрямку. Ці фотографії — вислід великої праці та засвідчують серйозне ставлення авторки до свого мистецтва.
— Наші країни, й Одесу зокрема, багато що пов’язує, — зазначив, відкриваючи виставку, радник генерального консульства Румунії в Одесі Думітру Карелі. — Ця виставка дає привід для нової мистецької зустрічі.
Роман КРАКАЛІЯ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206