№ 28 (21292) субота 7 квітня 2012 року
Одеса пам’ятає визволителів
10 квітня Одеса відзначить 68-у річницю визволення від фашистських загарбників.
У програмі святкування — покладання квітів до пам’ятників і монументів, спуск вінків на воду в акваторії порту, гала-концерт фестивалю «Пісня в солдатській шинелі», уроки мужності, зустрічі з ветеранами, концерти і виставки.
Через ці руйнації й сидять на дотації
Нещодавно одна вродлива дівчина з Кодими вийшла заміж за іноземця. Оселилася на його батьківщині — у Німеччині. Але ж, зрештою, треба було зятеві побачити, де живуть тесть з тещею, де народилася його суджена. Отож поїхали молодята до своїх українських родичів. Чим ближче під’їжджали до райцентру, тим круглішими ставали зятеві очі. Не витримав, здивовано вигукнув:
— Невже ви досі не почали нічого відбудовувати після війни?!
Дивуватися є з чого, бо околиці міста перетворені на суцільні руїни. Як? Чому? Відповіді на ці питання ми намагалися шукати разом з активістами політичної організації «Фронт змін», яку в Кодимському районі очолює Євген Бондар.
Першою була «екскурсія» на територію колишнього хлібокомбінату райспоживспілки. Як і низка інших об’єктів, був він гордістю району, відвантажуючи щодоби у всі його куточки понад 27 тонн свіжої випічки. Згодом на просторій території комбінату з’явився ковбасний, коптильний цехи. Але часи змінилися. Як і скрізь в області, тутешній хлібозавод через подорожчання енергоносіїв зупинився.
До тестування залишилося...
Для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2012 року в Україні зареєструвалося майже 329 тисяч осіб, і це значно більше, ніж торік, коли ЗНО проходили 258 тисяч осіб.
Як повідомила директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина Зайцева, найбільше абітурієнтів зареєстровано для складання тестів з української мови та літератури (загальнодержавний обов’язковий предмет) — 324 тисячі осіб, історії України, математики, біології та географії.
«Влада в руках однієї сім’ї»
«Загальну ситуацію в країні погіршують судове переслідування лідерів опозиції, централізація влади в руках однієї сім’ї, а також тих, хто близький до неї. Мінусом є і те, що роботу в уряді надають за родинним принципом або дають фінансові преференції залежно від наявних зв’язків. Така ситуація є і в інших країнах, і це називається «корупція», — цитує «Коммерсант-Украина» президента Freedom House Девіда Креймера.
Керівник міжнародної правозахисної організації в розмові з журналістами видання згадав і півторагодинну зустріч з президентом Віктором Януковичем, однак був небагатослівним. Зокрема, відповідаючи на запитання, як ця зустріч позначиться на долі Тимошенко і Луценка, Девід Креймер сказав: «Не знаю і не маю ані найменшого уявлення. Принаймні, сподіваюся, вона не принесе їм шкоди. В інтересах вашої країни, Євросоюзу і США якнайшвидше піти в демократичному напрямку, а це прямий шлях до євроінтеграції України».
«Вихід» мера і земля на схилах
На початку засідання виконкому Одеської міської ради були розглянуті два питання — «Про затвердження звіту бюджету за 2011 рік» і «Про затвердження міської цільової програми «Здоров’я». Після цього Олексій Костусєв попередив усіх присутніх, що йому потрібно… вийти — провести термінову нараду з головою бюджетної комісії Юрієм Прєсновим і начальником департаменту фінансів Світланою Бедрегою.
Нагадаємо, що засідання виконкому вже переносилося з 29 березня на 4 квітня, але часу, щоб довирішувати у кулуарах усі питання, міському голові все одно забракло. Оскільки відкритої інформації не було, під час «виходу» мера обговорювали різні чутки. Нібито затримка пов’язана з тим, що не відрегульовані певні суперечливі земельні питання. «Вихід» тривав до 15.00, опісля засідання продовжилося.
Нема паркомата — автостоянка безкоштовна
Якщо майданчик для стоянки автомобілів не обладнаний паркоматом — маєте повне право не платити за перебування там вашого «залізного коня».
«Хочу всіх запевнити, що постанова КМУ №1342 (щодо правил паркування транспортних засобів) не буде скасована. Ми твердо стоїмо на позиції, що паркомати мають бути встановлені в усіх містах України. Також хочу звернути увагу всіх, що водії можуть не платити паркувальникам, оскільки ці дії розглядаються як незаконні», — написав прем’єр-міністр Микола Азаров на своїй сторінці у Facebook.
Сто книжок — сільській бібліотеці
Український клуб Одеси разом з «Книгарнею-Кав’ярнею» і «Книжковою крамницею» підтримує соціальну акцію «100 книжок для сільської бібліотеки».
Цю акцію розпочато в лютому нинішнього року з ініціативи письменниці, перекладачки, журналістки Міли Іванцової. Її підтримали Харків, Львів та Вінниця. У цих містах розпочали збирати книжки в книгарнях «Є» для подальшої передачі в сільські бібліотеки своїх областей. Уже зібрано близько тисячі книжок. Це і художня література (сучасна і класична, українська та зарубіжна), прикладна з рукоділля та квітникарства, словники, видання з історії, підручники, а також багато чудових та яскравих дитячих книжечок.
Премійовані «Товтри»
У вівторок у конференц-залі Будинку письменників НСПУ відбулося вручення Міжнародної недержавної українсько-німецької літературної премії імені Олеся Гончара за кращий твір молодого автора та Державної премії імені Олеся Гончара (засновники — Міністерство культури та Національна спілка письменників України).
Міністр культури Михайло Кулиняк вручив держпремію Геннадію Щипківському, голові Одеської організації НСПУ, — за трилогію «Товтри». У подячному слові лауреат наголосив, що справжнім громадянином він став саме завдяки «Собору» Олеся Гончара, і закликав присутніх ще більше любити нашу мову та літературу.
Чи є альтернатива атомній енергетиці в Україні?
Енергетика світу, у тому числі енергетика України, має чотири головні аспекти: собівартість, наявні запаси, безпечність, екологічність. Розглянемо їх детальніше.
У 2011 році в Україні собівартість кіловата електричної енергії, отриманого на атомних електростанціях, склала 18 копійок, на теплових електростанціях — 92 копійки. Ціна на оптовому ринку електричної енергії, виробленої гідроелектростанціями, становила 56 копійок за кіловат. При цьому у собівартість в останньому разі ніколи не закладалися збитки від невикористання колосальних земельних угідь, затоплених водосховищами гідроелектростанцій. Є ще нетрадиційна енергетика, яка в енергетичному балансі людства займає 0,5%. Традиційним і найпоширенішим сьогодні представником цього напрямку розвитку енергетики є вітрові електричні станції. У деяких країнах Європи, зокрема у Німеччині, доля електричної енергії, виробленої на вітрових електричних станціях, становить уже декілька відсотків і продовжує зростати. Здавалося б, ось де енергетична перспектива людства. Але, за оцінками Кристофера Сміта — голови проекту ІТЕР (міжнародний експериментальний реактор Токамак), собівартість кіловата електричної енергії вітрових електричних станцій становить 50 центів (приблизно 4 гривні за її нинішнім курсом щодо долара США) і навряд чи в досяжному майбутньому у таких країнах, як Україна, знайдуться промисловці чи рядові громадяни, які дозволили б собі використання такої дорогої енергії. Отже, з точки зору собівартості, ядерна енергетика поза конкуренцією.
Гастарбайтери = інвестори
Торік трудові мігранти переказали в Україну майже стільки ж грошей, скільки вклали в нашу економіку іноземні інвестори.
За повідомленням Нацбанку, приватні особи збільшили перекази в країну на 20%, до $7,02 млрд, і, за прогнозами аналітиків, ця тенденція збережеться нинішнього року. А от притік інвестицій продовжить скорочуватися через внутрішнє інвестиційне середовище, що постійно погіршується.
Подовжена молодість
Щороку тривалість життя європейців збільшується на 2 — 3 місяці, що переконливо свідчить про покращення його якості. Змінюється і сприйняття суті й меж поняття «вікова категорія»: більшість жителів Європи вважає, що період молодості триває до 42 років, а старість починається тільки після 64, тому люди у віці 55 років та старші відіграють значну роль у ключових сферах суспільного життя.
Про такі оптимістичні настрої громадян ЄС свідчать дані опитування, проведеного компанією TNS Opinion & Social наприкінці 2011 року в 27 країнах Євросоюзу, а також у Хорватії, Ісландії, колишній Югославській Республіці Македонії, Норвегії та Туреччині. Під час дослідження було опитано 31280 респондентів віком від 15 років.
Глибока старість не загрожує
В Україні спостерігаються високі показники рівня старіння. Так, на сьогодні частка населення у віці 60 років і старше становить понад 20%, а найвищий рівень старіння зафіксовано у сільських жінок (понад 30%), повідомило Міністерстві охорони здоров’я.
Особливість еволюції вікової структури населення України полягає в тому, що в умовах високої смертності дорослого населення її піраміда старіє тільки «знизу» — внаслідок зниження народжуваності, на відміну від країн Заходу, де відбувається старіння «зверху» у результаті зниження смертності.
Жила собі Фея...
Цю літню жінку знали жителі навколишніх будинків у мікрорайоні неподалік від бювету, що на вулиці І. Рабина. Більшість вважали її просто дивачкою, дехто — блаженною, а мій молодий друг називав її красиво й шанобливо Феєю і не раз розповідав про зустрічі з нею.
Дивацтво Феї полягало в тому, що цілих вісім років жила вона, по суті, на вулиці, у закуточку на розі будинку. Ні, вона не була так званим бомжем. Там, навпроти, в сусідньому будинку мала квартиру, де мирно мешкала зі своїми дорослими дітьми — дочкою й сином. Вони не зовсім розуміли таке переселення матері на вулицю. Але вона зробила свій вибір й заходила додому лише за конче необхідних особистих потреб. Значить, чогось бракувало людині серед рідні.
Моя бабуся Міла
Мені дуже хочеться розповісти про бабусю Мілу (татову матусю), з якою живемо разом у приміському селі Вапнярці Комінтернівського району.
Наша бабуся — найкраща у світі, вона особлива, в неї добре серце. Будучи на пенсії, не сидить біля телевізора, а займається бджолярством. Хоч вуликів й небагато, все робить з душею, любов’ю до працьовитих комах. Мабуть, тому виходить смачний мед. Коли бабуся Міла порається на пасіці, вся ніби світиться від щастя.
До нас прийшов кіт...
Прочиняю вхідні двері, на порозі — кіт. Сірий, звичайний, не красень, але з великим почуттям гідності. Хоча видно: хворий. Чхає, кашляє, в очах німе запитання: «Впустиш? Ні?» Не проситься, тільки запитує. «Заходь, — кажу, — ми з чоловіком давно хворіємо, будеш третім». Нагодувала, налила в мисочку молока. Місця для відпочинку і сну він обрав сам — на столику біля телевізора та на теплій опалювальній батареї.
Приблудний котик виявився істотою мовчазною. Сяде навпроти і пильно дивиться в очі, іноді підморгує. Чоловік купив йому котячий туалет. Бездомна тваринка, на диво, швидко збагнула, що й до чого. Але навіть такий комфорт не зробив її хатньою. Вулиця владно кличе своїми принадами. Тоді кіт тихо сідає біля вхідних дверей і терпляче чекає, доки хтось їх відчинить.
Смолоскип посеред тоталітарної ночі
Минуло 100 років від народження Олекси Гірника — мужньої людини та Великого Українця, Героя України
У ніч на 22 січня 1978 року — у 60-у річницю проголошення самостійності України Центральною радою — він спалив себе на Чернечій горі у Каневі, поряд з Шевченком. Живим смолоскипом спалахнувши на коротку мить посеред глухої тоталітарної ночі, якою огорнута була підневільна Батьківщина...
Але як у січні 2012-го, так і в нинішні березневі дні ані державні чинники, ні громадські структури не згадали про Олексу Гірника. Нічого не домігся в парламенті для відзначення цієї дати й син Героя, Євген Гірник, двічі депутат Верховної Ради. Про це розповів в Одесі член політради ВО «Свобода» Сергій Рудик, виступивши перед «Студентською «Свободою», котра — єдина у місті — минулої суботи пошанувала пам’ять щирого патріота, людини мужнього українського серця — Олекси Гірника.
Квітневі дні «васильківців»
Саме на Благовіщення, 7 квітня, народилися (щоправда, в різні роки) видатні митці українського театру: режисер і художній керівник Одеського українського театру, народний артист СРСР Василь Василько й актриса, старійшина колективу «васильківців», заслужена артистка України Станіслава Шиманська.
Внесок кожного з них у розвиток національного театру України вагомий. Шляхи Станіслави Шиманської і Василя Василька перетнулися саме в Одесі, в перші повоєнні роки, коли Василько вкотре (!) повернувся сюди, а Шиманська стала одною з провідних актрис Українського театру.
Пісенний рекорд
Найдовший музичний телевізійний марафон національної пісні у прямому ефірі Першого національного зафіксували представники Книги рекордів Гіннесса та Національного реєстру рекордів України.
110 годин (разом з повною трансляцією в Інтернеті) зі спеціально обладнаної студії Національної телекомпанії України звучала українська пісня у виконанні яскравих та популярних зірок і талановитих молодих артистів. Марафон «Пісня об’єднує нас» зібрав на одній сцені різні музичні напрямки, різні регіони України, представників різних національностей — всього було 2012 учасників. Трансляція велася на 155 країн світу.
Час берези-лікувальниці
Весна! На деревах розпускаються бруньки. Пора збору березового соку. Навесні береза вихлюпує в листя всі життєві сили, які накопичувала протягом зими.
Багато хто із задоволенням п’є прохолодний березовий сік, та мало хто знає, в чому його користь. Красиве і струнке деревце, назва якого з латинської перекладається як «ощасливлений, блаженний», протягом приблизно трьох тижнів ділиться з нами своїми «сльозами» й оздоровлює.
У лісі-лісі темному...
Чи знаєте ви, що 137280 гектарів лісів Одещини передані у користування або власність? А про те, що в мисливських угіддях краю живе 150 вовків? А от головне управління статистики в Одеській області — знає. Нещодавно воно оприлюднило інформацію про підсумки роботи лісового та мисливського господарств у 2011 році.
Торік, як випливає із повідомлення, зросли обсяги виробництва продукції лісового господарства, які у фактичних цінах склали 47142,9 тис. грн, що на 10,4% більше, ніж у 2010-у. А от темпи відтворення лісів відчутно (на 29,2%) уповільнилися. Торік такі роботи проводилися на 2423 гектарах земель лісового фонду, зокрема 2201 гектар був засаджений чи засіяний лісовими породами, ще 222 гектари — природне поновлення. А ще торік 364 гектари були переведені у «вкриті лісовою рослинністю землі лісового фонду», і це також менше (на 11,9%), ніж у 2010-у.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206