Баталії довкола секунди
Не один день у Женеві тривали дебати з приводу скасування високосної секунди.
Традиційно секунда додається до доби або 31 грудня, або 30 червня. У такі дні остання хвилина відповідного дня має не 60, а 61 секунду. Востаннє секунду додавали у 2008 році. Влітку 2012-го секунду мають знову додавати, а от чи робити це — бурхливо вирішували нещодавно науковці з Міжнародного телекомунікаційного союзу. В дебатах брали участь представники різних країн, і порозуміння знайти їм не вдалося. Так, США, Франція та Німеччина прагнуть позбутися додаткової секунди, а Велика Британія, Китай та Канада переконані, що вона має залишитися.
Про невідповідність часу на Землі астрономічному знали ще в ХІХ столітті, однак виміряти цю розбіжність не було можливості. У середині ХХ століття винайшли атомний годинник, який впорався з цим непростим завданням, і на початку 1970-х для узгодження астрономічної та земної систем часу годинники почали переводити на одну секунду. Деякі вчені переконані: якщо цього не робити, годинниковий час відрізнятиметься від реального. Більше того, є вірогідність, що високосні секунди не скасують, а чекатимуть поки вони не накопичаться, а потім додаватимуть хвилину чи навіть годину. Такий розвиток подій прихильники додавання секунди вважають ще гіршим за її відміну.
Натомість прихильники скасування висувають свої аргументи. По-перше, навіть якщо не додавати секунду протягом ста років, розбіжність між нашим часом та астрономічним складатиме лише півтори хвилини. А ще вони переконані: оскільки рух Землі уповільнюється, згодом у додаванні секунди взагалі не буде потреби. Ще один вагомий аргумент — додаткову секунду не враховують системи навігації, і вона може спричинити серйозні перебої в їх роботі. Взагалі, на думку лідера ініціативної групи щодо скасування високосної секунди Вінсента Мінса, ця проблема швидше політична чи навіть філософська.
Так і не знайшовши консенсусу, учасники дебатів згодилися цього року секунду таки додавати, відтак вирішення питання відтерміновується ще на три роки. Та чи зможуть науковці домовитися, якщо йдеться про чи не найрадикальнішу зміну в літочисленні за всю історію людства?

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206