Збирайся воєдино, вкраїнська родино!
У наш гнилий час, коли влада не хоче — не вміє! — «почути кожного», так рідко випадає зустріч з чимось рідним, близьким, по-науковому кажучи — автентичним. Себто зустріч з українською піснею, національною традицією, джерельної чистоти українською мовою… Чи то десь на сцені, чи на телеекрані, а чи й на вулиці.
Не раз доводиться чути від людей про невтримне бажання гримнути кулаком по тому зомбоящику — телевізору, котрий від ранку до вечора показує одне й те саме — чуже, остогидле, дурнувато-примітивне, від ранку до вечора — не по-нашому. І не треба цього робити — для такої злості є інше спрямування. Українець у такій ситуації повинен почувати себе людиною якогось третього сорту, без батьківщини, без своєї мови, без нічого. Та, власне, цього якраз і хочуть домогтися окупанти. Як зупинити цей брудний потік — то вже інша тема. А нині мова про свято, яке відбулося у Палаці культури ім. Лесі Українки. (Прочитайте ще раз уголос це ім’я, бо може статися, що воно зникне з вивіски, як зникають з карти Одеси українські імена, он вже й Парк культури та відпочинку ім. Тараса Шевченка хочуть перейменувати — якщо ми це допустимо, то так і станеться.)
А відбулося наше свято якраз на Старий Новий рік, 14 січня, і називалося воно, як і сто, й тисячу років тому у нас в Україні — Різдвяний вертеп. Люди, спраглі за українським, ущерть виповнили глядну залу, і можна було не сумніватися: навіть у втричі більшій залі вільних місць не було б так само. Люди стояли попід стінами у проходах, радісно було бачити багато молодих облич, чимало прийшли з дітками. Повсюдно чулася українська мова… (Через багато років який-небудь дослідник, читаючи щось подібне, подивується: про те, що мало би бути повсякчас, як повітря для дихання, говориться як про щось дуже рідкісне, мало не екзотичне. Але такий нині час, історія всім виставить свої оцінки.)
Ще більш підсилило відчуття справжнього свята, додало і врочистості, і надії привітання та благословення представника рідної української церкви — преосвященнішого владики Якова, керівника парафії Київського патріархату. Запам’яталися слова про те, що сьогодні зловорожі сили в Україні прагнуть відреставрувати старе і минуле, ще й свої яничари стараються, але народ виходить з полону, позбавляється неволі. Тож треба молитися, щоби допоміг нам Господь, щоб у наших домівках було Боже благословення і щоби ми зберегли все духовне, бо це таки найважливіше. І ще владика побажав усім присутнім на святі, щоби таки була у нас єдина помісна православна українська церква. «Свою Україну любіть!» — словами Тараса Шевченка закликав духовний пастир до найголовнішого, що має нині стати стрижнем душі кожного українця.
А потім зі сцени залунали співи, музика, щирі слова, й усе це прославляло те світло й ту радість, що їх принесли нам «три празники в гості». Чи не найбільше запам’ятався виступ великої побожної родини (на знімку) отця Віталія, настоятеля храму Різдва Христового Київського патріархату в Одесі. Довго не стихаючі оплески були нагородою за їхні Божественні колядки. І молоді, й старші немовби показали малесеньку часточку того, відкинутого тривалими окупаціями, феномену: що то є справді українська родина, у якій культивується рідна мова та прадавні звичаї, національна культура, християнські чесноти.
І ще один «сімейний ансамбль» — молоде подружжя Пінових з сином-першокласником, і знов — коляда, бо ж саме вона є у ці дні і володаркою всього духовного простору, і виразником духу вкраїнського. Безліч цих словославів живе у нашому народі, та, на жаль, не знають діти того всього і, приходячи колядувати у ці дні, скоромовкою проговорюють щось не вельми виразне та всі як один закінчують ту, з дозволу сказати, «коляду» словами: дайте, дядьку, п’ятака. Колядників тих завжди щедро винагороджують. Але хто ж навчить їх, коли українознавство, чи народознавство, визнане міністерськими недоумками дисципліною, в школі зайвою.
Ці родинні виступи надали святові якоїсь особливої теплоти і щирості. Та, продовжуючи попередню думку, на іншому хочеться наголосити: як не прикро, незалежна Україна знехтувала національну школу, нема у нас національного виховання, як, скажімо, у країнах Балтії чи Східної Європи. Тому неперебутнього значення набуває виховання в родині. Це дуже важка справа, але вкрай необхідна. Саме це й мало би бути елементом отого патріотичного виховання, яке, на жаль, у нас схиблене лише на історії та атрибутиці «імперії зла», а зло добра не народить…
А ще озивалася коляда до українських сердець струнами і душею молодого бандуриста Павла Ровенка. Й «Одеські музики» — веселі козаки — нагадали про звучання невеликих народних оркестрів. Разом з ними виступили заслужені артисти Микола Трохименко та Олександр Дмитрієв. Своє мистецтво та вміння показали і юні артисти, зокрема вже знаний флейтист Роман Геро та вокалістка Софія Філіпова. І, звичайно ж, ведучі — лауреат премії Василя Стуса, педагог, літератор Галина Могильницька та студент Академії будівництва та архітектури, активний учасник парафіяльного хору Роман Сеник.
А наостанок розгорнулося на сцені справжнє вертепне дійство (на знімку на 1-й стор.) — з мудрецями зі Сходу, злим Іродом, захланним чортом та ще тією, що з гострою косою ходить…
І маленький хлопчик — ще зовсім юний Новий рік, 2012-й, на який всі покладають такі великі надії, — не лише бажав усім добра і щастя, а й обіцяв… А що саме — це вже як собі кожен загадав. А що могли загадати люди, котрі зібралися того дня на це прекрасне свято, неважко й відгадати. І таки вірилося, що збудуться всі надії, коли наприкінці всі учасники свята, а разом з ними і вдячні глядачі, разом заспівали «Радуйся, ой радуйся, земле, Син Божий народився». Всі дітки — і юні артисти, й ті, що були в залі, — отримали різдвяні подарунки.
А по цій же мові — та віддамо шану тим, хто подбав, щоби таке свято відбулося в Одесі. Це — міський осередок Християнсько-демократичної партії, громадська організація «Приятелі дітей», парафія церкви Різдва Христового і, звичайно ж, одеський «Інтелектуальний форум».
Роман КРАКАЛІЯ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206