Переглядів: 1138

Пристань віри над Пересипом

Для всіх християн різдвяний час — пора величного свята, до якого вони особливо готуються, яке намагаються зустріти і відзначити спільними молитвами у своїх храмах.

Та до одного із храмів Одеси у такі дні приходять не лише його парафіяни, а й віруючі інших парафій і навіть інших конфесій. І не лише тому, що городянам здавна відома надзвичайно зцілююча сила молитви у ньому. А й тому, що цими днями тут свято подвійне, — ще й храмове.

Понад двісті років тому, на зорі заснування Одеси, одною з перших постала ця пристань віри над Пересипом — церква Різдва Христового, що на вулиці Пастера, 5а, біля нинішньої інфекційної лікарні.

Є в Єрусалимі Храм Усіх Націй. До нього як до свого приходять молитися представники різних народів, паломники із бага­тьох країн. Історично в Одесі таким для представників різних націй став храм Різдва Христового. І не тільки як один із найдавніших у Південній Пальмірі, де завжди жили люди різних національностей, котрі на початку існування Одеси не мали так багато релігійних споруд. Але і як заснований при лікарні, де хворі також були різнонаціональними і йшли просити здоров’я у Всевишнього до найближчої церкви. Тож де­хто із людей поряд із загальновідомою назвою вживає ще й, так би мовити, неофіційну — Храм Усіх Націй.

І зараз, якщо поговорите з матінкою Любою, яку завжди можна тут застати, почуєте цікаві історії про гостей із різних куточків планети, про їх зворушливі відгуки і щирі слова подяки за можливість благодатного перебування у святині.

На жаль, за часів радянського безбожництва все тут було доведено до глибокого занепаду. Без даху, що був ущент зруйнований, зі стінами також на межі повного руйнування, споруду у вигляді, по суті, купи каміння передали наприкінці минулого століття громаді Української православної церкви Київського патріархату. Перед нею постало надзвичайно складне завдання — відновити святиню, максимально зберігши як історичний пам’ятник архітектури рештки всього вцілілого. Багато хто сумнівався, що це можливо. Але сьогодні очевидно: храм відбудовано. І з кожним Різдвом він стає дедалі кращим. І все те — за милістю Божою та завдяки старанням громади, благодійників, священиків, владики Якова — єпископа Одеського і Балтського, завдяки сприянню патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, який освятив престол і відновлений храм Різдва Христового 6 травня 2004 року.

Щосвята, і зокрема кожного Різдва, тут відчуваєш особливі емоції, коли благодать Божа доторкається до душ віруючих. Перебуваєш у просвітленому стані, коли пізнаєш неповторний дух народних звичаїв і традицій, коли чуєш ангельську мелодію колядок.

Щоб послухати їх у виконанні тутешньо­го церковного хору, з різних куточків міста сходяться на Різдво до храму одесити.

Уже всьоме зустрічає мирян на Різдво настоятель храму отець Віталій (Сеник). У всьому відчувається тут його рука як дбайливого господаря і доброго душпастиря. Він — людина ще далеко не стара, але на його віку сподобив уже Господь бути причетним до будівництва, відновлення, ремонту і впорядкування не однієї церковної обителі.

— Чого бажатимете цього Різдва вірянам, панотче? — із таким запитаням звертаємося до настоятеля.

— Того, що й завжди зичать усім на свято, і того, чого завжди прагне кожен: Господнього благовоління, любові, здоров’я, щастя, благополуччя, достатку, успіхів і всіляких гараздів.

Але якщо йдеться саме про день нинішній, то бажаю, аби кожен із нас зумів і зміг випростатися, підвестися над нуждою і скрутою. Хочеться побажати, аби кожен позбувся рабського страху перед життєвими обставинами і перед іншими людьми. І став сміливим і вільним, яким може бути вільним тільки воістину раб Божий, що має один страх — перед Господом.

Адже Бог — це Любов. Саме з неї і заради неї — любові до людей — при­йшов на землю до нас Господь, народившись у тілі людському (втілившись), щоби визволити нас від гріха, щоби показати нам, грішним: дотримуючись Божої заповіді — люблячи Господа і ближнього свого, можна перемогти все і навіть смерть.

Своїм народженням Христос явив нам незгасиме світло Любові, своїм Воскресінням Він явив нам всеперемагаючу її силу. Тож свято Різдва Христового та свято Воскресіння Христового є най­більшими святами всіх православних християн. І для істинного православного християнина — стати рабом Божим (і ніколи нічиїм більше) — це значить здобути свободу. А мати у своєму серці тільки страх Божий (і ніякого більше) — це значить стати безстрашним. Бо страх Божий — єдиний страх, який людину не принижує, не сковує, а возвишає і возвеличує. Він єдиний — з Любові і заради Любові. Страх Божий є початком усякої премудрості, як вчить Еклезіаст, як доводить до людей Соломон. Тож позбуваймося будь-якого іншого страху.

Від Різдва Христового зоря Віфлеєма Любов’ю, Вірою і Надією осяває людям шлях.

Христос народився!

Славімо його!

Григорій САНІН.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net