Переглядів: 1483

Відкіль і з яких часів пішла наша держава?

У  2012  році  відзначаємо  1160-ліття  Української  державності

Ви кажете: нам лише двадцять? Ну, звісно ж, куди нам, як мовиться, з нашим щастям: «добровільним» входженням у чужу державу (хоча був, як відомо, лише воєнний договір — але то інша тема), з украденою назвою та зі сфальшованою історією, з нашим, одне слово, не надто дружнім (всі побачили це в останні місяці року, що минув), зате «стратегічним сусідом»? Нині там готуються до святкування 1150-річчя своєї державності, навіть підписано відповідний указ. Запрошують і нас із Білоруссю, бо ж, мовляв, маємо «спільні історичні та духовні корені». Знову те ж саме: одна історія, спільні святкування, спільний економічний простір…

Але то, як мовиться, їхні проблеми. А наші — трохи таки різняться, і полягають вони у тому, щоби українці відчули себе нацією зі своєю дуже давньою історією, не спотвореною імперськими догмами. Так сталося, що коли інші країни звільнялися від совєтської окупації, вони одразу ж декларували свою державницьку тяглість від давніх часів. Україна ж чомусь і не подумала проголосити відновлення, чи спадкоємність, бодай держави Богдана Хмельницького, чи, принаймні, Української Народної Республіки. Тоді б ми інакше, на державному рівні, святкували і День Соборності, і Акт відновлення Української держави 30 червня 1941 року… Адже це були спроби визволитися з ярма — необориме прагнення волі завжди було найголовнішим чинником українського буття. А ми чомусь причислили себе до спадкоємців тієї імперії, котра завжди прагнула знищити нас під корінь. І що ж виграли від того в кінцевому підсумку? Анічогісінько!..

А між тим, ще Михайло Грушевський неспростовно довів, що стародавня Русь була українською державою. Руссю називалися саме українські землі, передусім територія нинішньої Київщини. Тому й назвав видатний історик свою фундаментальну працю «Історія України-Руси». Тож нинішня Україна є не лише синонімом, а й спадкоємцем Київської Русі. Усе це, назагал, давно відомі речі, але спробуйте сьогодні довести їх очевидність. Та й чи треба? Є літописи, у яких про все сказано. «Повість временних літ» чітко засвідчує, що 852 року від Різдва Христового Русь — а саме так почала називатися відтоді наша земля — здійснила похід на Візантію. А такі походи, як ми розуміємо, були б неможливими без достатньо високого рівня державної організації. Тоді ж таки започаткувалося й літописання. Першим руським (київським) князем «Повість временних літ» називає Олега, хоч і не дає чіткої відповіді про його родинний зв’язок з Рюриком, якого новгородці запросили до себе навести лад. Саме при Олегові продовжувалися великі походи на Візантію. Й навіть було підписано кілька важливих договорів. Один з таких документів і зафіксовано у «Повісті…» під 911 роком. Тож у 2011-у мали б ми відзначати 1100-й рік української дипломатії. Була б у нас нормальна, як інші в Європі, держава, то відзначили б і цю, як і багато інших історичних дат. Якби ж не імперські стереотипи, що заважають нашим як історикам, так і державним мужам мислити самостійно, широко, по-європейськи.

Тож цілком слушно студенти Національного університету «Острозька академія» закликали не лише державні, а й громадські структури у 2012-у якнайширше відзначити 1160 років Української державності. У цьому році в Україні буде багато гостей з європейських країн, відтак маємо нагадати, що Україна ще з епохи раннього Середньовіччя є невід’ємною частиною великого Європейського Дому, пишуть у своєму зверненні ініціатори проведення масштабного свята нашої державності.

Роман КРАКАЛІЯ.

Від редакції. Запрошуємо науковців, дослідників нашої історії, усіх небайдужих долучитися до цієї розмови, висловити свої думки з приводу ініціативи відзначення 1160-ліття Української державності.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net