Переглядів: 1166

«Настав крайній час, коли все це треба робити»

Відомий український поет Тарас Федюк, лауреат Шевченківської премії, один із засновників і перший президент Асоціації українських письменників, головний редактор літературно-публіцистичного журналу «Сучасність» — на сьогодні найкращого в Україні «товстого» журналу — представив в Одесі свою нову книжку «Хуга». Презентація відбулася у книгарні-кав’ярні в Українському домі.

Це вже друга така зустріч упродовж місяця — на початку грудня зі своїми читачами спілкувався головний редактор майже аналогічного часопису «Кур’єр Кривбасу», знаний письменник й так само Шевченківський лауреат Григорій Гусейнов. Як тоді, так і тепер мова йшла про долю українського літературного журналу — не глянцевого, а таки серйозного, який би знайомив суспільство з талановитими творами та новітніми тенденціями літературного процесу, й не лише в Україні. З тією лише різницею, що Григорій Гусейнов, живучи в зросійщеному пролетарському Кривому Розі, усе-таки віднайшов спонсорів для такого потрібного в Україні видання. А журнал «Сучасність» з його унікальною історією (як відомо, до 1992 року видавався у Мюнхені українською діаспорою) змушений був призупинити свій вихід на 20-му році Незалежності. Але про це — опісля.

А того вечора наприкінці грудня у тісній книгарні-кав’ярні пліч-о-пліч сиділи (і стояли поміж стелажів з книжками), як мовиться, шанувальники поезії Тараса Федюка, як рівно ж і постійні завсідники цієї затишної книжкової скарбнички, і з цікавістю слухали непоквапну Тарасову розповідь, як завжди, замішану на його доброму гуморі, збагачену всебічною (не лише літературною) обізнаністю його та оптимістичним поглядом на нашу сучасність. Яка, по правді сказати, не надто схиляє до оптимізму, а проте без нього таки не можна, й ось тут маємо ніби замкнуте коло, й лише література спроможна розірвати його — хоч би й самим своїм існуванням.

— Якщо українці не будуть читати українські книжки, передплачувати українські газети — купувати своє, одне слово, то ми не виживемо, — говорив, поміж тим, Тарас Федюк. І навів цікавий приклад: десь там, у Красноярську, видається газета китайською мовою накладом у 60 тисяч. У нас нема газет з таким накладом. І ту газету купує кожен китаєць. Абстрагувавшись від кількості представників Піднебесної у сибірському місті, Тарас підсумував:

— Якщо так не буде в Україні, якщо так не чинитиме кожен українець щодо свого, рідного, у нас нема жодної перспективи. Тому треба робити. Треба готувати український гуманітарний простір, залучати туди більше людей. Ніхто за нас цього не зробить. — І пожартував: — Я вже почав це робити: купую книжки своїх колег, хоч знаю: вони мені подарують. Передплачую «Чорноморські новини». І всіх закликаю. Закликаю також передплатити журнал «Сучасність», який буде у каталозі на друге півріччя. Настав крайній час, коли все це треба робити.

Про себе, втім, не сказав майже нічого. Так, презентаціями власних книжок шанувальників своєї поезії не часто тішить. Пояснює це просто:

— Я не загордився, а трохи втомився. Замолоду був компанійською людиною, а тепер більше хочеться самотності, у якій почуваюся комфортно. Знаходжу що почитати, про що подумати... Всі новини отримую з інтернету (та й справді: яка нормальна людина сьогодні дивиться телевізор? — Авт.)... У нас, виявляється, є паралельні світи — сайти з протилежним баченням дійсності: там люди живуть дуже добре, а там — погано. А насправді — ніяк не живуть.

Та все-таки розмова крутилася навколо літератури — звісно ж, української, яку треба знати, себто — читати, бо сьогодні для багатьох наша література обмежується лише кількома іменами, а про те, що до них була література світового виміру, розвивалася у європейському контексті, вони й не здогадуються. Той розвиток було грубо обірвано у три­дцятих роках минулого століття. Втім, і в когорті «розстріляного відродження» він, казав, не всіх вважає скарбом, хоч і було там багато справді видатних постатей.
Наостанок Тарас Федюк сповістив і приємну новину: у січні планується випустити пілотне число відновленої «Сучасності», березневий номер буде присвячений Тарасові Шевченку, а з другого півріччя журнал почне виходити регулярно, як і раніше. Усе це завдяки тому, що вдалося знайти інвестора.

— Трагедія України в тому, що всі гроші опинилися не в українських руках — не за національністю, а за свідомістю. Гроші опинилися у людей, котрі розуміють лише Крутого — в сенсі: попсу. Усе робиться на спонсорські гроші. Але шар таких людей витоншується. Ми багато в чому втрачаємо свою незалежність, — говорив Тарас, і всі розуміли, про що йдеться.

— У січні 2012-го ми відзначатимемо 50-річчя журналу «Сучасність» — з відсутністю його у нашому просторі. Чомусь багатьом, дотичним до нашої культури людям, це нецікаво. Коли дуже відомий поет, шістдесятник, нині наближений до влади, при зустрічі запитує, ніби між іншим: «Ну, як журнал?», то про що тут говорити? Ми втримали наш журнал, і навесні зробимо з ним великий тур Україною.
Ще і ще раз наголосив на важливості передплати української періодики і журналу «Сучасність» зокрема, який з другого півріччя 2012-го, як уже мовилося, повноцінно повернеться до читача.

А вже зовсім наприкінці Тарас Федюк читав свої поезії. Трохи — з «Хуги» (кілька віршів з якої пропонуємо вашій увазі), а найбільше — з нової книжки «Халва», яку зараз готує до друку.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net