На Одещину повернулося кріпацтво?
Чому селянам не віддають землю, яка їм належить?
На Одещині і в наші дні вирують події на кшталт буремних дев’яностих.
Протягом тривалого часу ми, мешканці сіл Бендзари та Андріяшівка Балтського району, боремося за свої законні права щодо вільного розпорядження належними нам земельними ділянками.
Неодноразові звернення до районної та обласної влади, а також до правоохоронних органів з проханням допомогти вирішити орендні земельні правовідносини та надати можливість самостійно розпоряджатися власними земельними ділянками, на жаль, результатів не дали. Таким чином, ми опинилися у справжній пастці і сьогодні благаємо про небайдужість та допомогу тих, хто ще зберіг чесність і людяність та у своїй роботі не відступається від букви закону.
А починалося все, здавалося, цілком законно…
У 2005 році між власниками земельних ділянок сіл Бендзари та Андріяшівка та ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро» були укладені договори оренди землі терміном на 5 років, які були зареєстровані у Балтському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 06.01.2006 року.
У 2008-у ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро» припинила свою діяльність, на даний час правонаступником цього підприємства є СФГ «Прогрес» на чолі з директором Лазаренком М.Д., яке з 2008 року жодним чином не намагалося врегулювати з власниками землі земельні орендні правовідносини та переукласти з ними договори оренди.
Термін дії договорів оренди землі, укладених у 2005 році між власниками земельних ділянок та ТОВ «Агрофірма Прогрес-Агро», закінчився 06.01.2011 року.
І тут можна було б поставити крапку. Ми отримали б назад свої земельні ділянки. Самостійно їх використовували б або віддали б у користування іншому, дбайливішому господарю. Адже від СФГ «Прогрес» ми отримували мізерну орендну плату — 1,5%. Керівництво фірми, судячи з усього, не було зацікавлене у створенні достатньої кількості робочих місць, забезпеченні нормальних умов праці та гідної її оплати, поліпшенні життя у наших селах взагалі. Й особливо нам, які вже звикли до байдужого ставлення, болів не так той факт, що за шість років, протягом яких підприємство «Прогрес» користується майновим комплексом, власники майнового паю не отримали і копійки за оренду вищезазначеного майна, а те, що з роками добра частина майна просто зникла — була зруйнована, розкрадена, а, може, й перепродана, незаконно привласнена…
Й ось тепер, коли ми, нарешті, отримали омріяну можливість скористатися своїм законним правом та самостійно розпорядитися своєю власністю — земельними ділянками, ми опинились у пастці, з якої досі не можемо вибратись. СФГ «Прогрес» не звернувся до власників земельних ділянок-орендодавців у встановлений чинним законодавством та договорами оренди землі термін (за один місяць до закінчення строку дії договорів оренди землі) із заявами про намір скористатися своїм переважним правом на поновлення цих договорів на новий строк. У зв’язку з цим ми мали абсолютне право вважати, що з моменту припинення строку дії договору (06.01.2011 року) будь-які договірні відносини між нами та СФГ «Прогрес» закінчилися.
Проте директор СФГ «Прогрес» Лазаренко М.Д. так не вважав… Незважаючи на те, що строк дії договорів припинився, СФГ «Прогрес», без законних, як на нашу думку, на це підстав, без належним чином оформлених правовстановлюючих документів (договорів оренди землі) досі продовжує користуватися та обробляти наші земельні ділянки.
Ми були змушені звернутися до Лазаренка М.Д. з письмовими заявами про необробіток земельних ділянок, які нам належать. Однак навіть це не зупинило його у намірі продовжувати порушувати наші законні права...
Навпаки, СФГ «Прогрес» втягнуло нас у судові справи та звернулося до Балтського районного суду Одеської області з позовними заявами про продовження строку дії договорів оренди землі на той же строк та на тих самих умовах, а саме до 06.01.2016 року! Звернувшись з нашою проблемою до юриста, ми дізналися, що з 2005 року чинне земельне законодавство змінилося, в тому числі змінилися істотні умови договорів оренди землі. Тому продовження строку їх дії на тих же умовах, які були визначені в договорах 2005 року, буде порушенням законодавства України (Закону України «Про оренду землі» та указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)»). Але чи хвилюють ці зміни законодавства тих, для кого закон — «немов дишло»?..
…На даний час у провадженні Балтського районного суду Одеської області (у різних суддів) перебуває близько 60 позовних заяв СФГ «Прогрес». Однак ми — власники земельних ділянок — живемо надією, що рішення суду з цих справ будуть справедливими та прийнятими відповідно до вимог чинного законодавства України.
Від імені жителів Бендзари та Андріяшівка
Микола САДКОВСЬКИЙ.
Балтський район.
Від редакції. «Чорноморські новини» готові надати свої шпальти протилежній стороні описаного тут конфлікту для висловлення власної точки зору.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206