Точка неповернення?
За оцінками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), за період з 2010 по 2035 роки загальносвітове енергоспоживання зросте на третину. При цьому половину приросту забезпечать дві країни — Китай та Індія, які відповідно до чинної кліматичної угоди (Кіотського протоколу) не мають жодних зобов’язань зі зниження викидів.
Ця інформація була озвучена на конференції з питань захисту клімату, яка проходила у Дурбані (Південно-Африканська Республіка) з 28 листопада по 9 грудня. Основне питання, яке обговорювали учасники форуму, а це представники 194 держав, — майбутнє Кіотського протоколу. Досі це єдиний міжнародний договір, який встановлює для держав обов’язкові параметри викидів парникових газів. Щоправда, у ньому визначені цілі обмеження викидів лише на період з 2008 по 2012 роки, й обов’язковий характер вони мають винятково для індустріальних країн.
Водночас ті країни, де економіка стала стрімко розвиватися в останні роки і де потужно зросли викиди вуглекислого газу, зокрема Індія, Китай, Бразилія, не підпадають під дію Кіотського протоколу. А саме Китай та США (Америка не ратифікувала цей документ) є найбільшими забруднювачами, які дають разом 40 відсотків від загальної кількості шкідливих для клімату викидів.
Перед зустріччю у Дурбані провідні економісти світу заявляли, що не збираються продовжувати дію Кіотського протоколу. Одна з головних причин цього — боргова криза в Європі, яка поставила весь світ під загрозу нової глобальної рецесії. Держави не хочуть обмежувати розвиток власної промисловості, яка і так зазнає значних збитків. Японія, Канада і Росія відмовилися підписувати нову версію протоколу. США заявляли, що зроблять це лише за умови, коли всі країни встановлять чіткі межі обсягу викидів.
Як повідомив ZN.UA експерт Фонду цільових екологічних інвестицій Сергій Скібік, член делегації України на саміті, МЕА констатує, що без додаткових дій, спрямованих на енергозбереження та протидію змінам клімату, зараз світ перебуває на «траєкторії» зростання глобальної температури на 6°С . Тому до 2035 року необхідно знизити споживання викопних видів палива за рахунок відновлюваних джерел та атомної енергії. При цьому, якщо країни хочуть загальмувати зростання температури на рівні, що не перевищує 2°С, то за чинної політики і вжитих заходів вже в 2017 році світ обмежить існуюча на той момент інфраструктура. Подальше її нарощування призведе до того, що 2017-й може стати свого роду «точкою неповернення» у спробах утримати глобальне потепління в межах 2°С.
На перемовини в ПАР українська делегація повезла пропозицію прийняття всеосяжної юридично зобов’язуючої угоди. Наша держава заявила про готовність взяти на себе амбітні зобов’язання зі скорочення викидів парникових газів, якщо в угоді буде враховано заходи, що стимулюють країни з перехідною економікою, до яких належить Україна.
Як повідомив Сергій Скібік, за оцінками МЕА, світові викиди СО2 в 2009 році за секторами розподілялися так: тепло- та електроенергетика — 41%, транспорт — 23%, промисловість — 20%, населення — 6%, інші джерела — 10%. В Україні ж ці показники, за оцінками Фонду цільових екологічних інвестицій, дещо різняться: енергетика (включаючи транспорт) — 69%, промислові процеси — 19%, сільське господарство — 9%, відходи — 3%.
Слід зауважити, що попередні переговори щодо радикального обмеження викиду парникових газів, які відбулися у 2009 році у Копенгагені, завершилися провалом. Перед початком конференції у Дурбані фахівці називали її чи не останньою можливістю не згубити імпульс у боротьбі з планетарним потеплінням, який дала Кіотська угода. А тим часом, поки держави не можуть домовитися, зміни клімату не стоять на місці, температура підвищується, що й спостерігаємо нинішніх аномально сухих і теплих осені та початку зими.
Підготував
Олег СОКІЛ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206